| LisaJulie a întrebat:

Ce pot face în legătură cu căderea parului? Ce alimente sau medicamente sa consum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Buna
mai intai trebuie aflata si cauza caderii parului, nu?
cateva articole generaliste dar bune in acest sens
https://www.medicover.ro/simptome/caderea-parului/
https://www.ducray.com/ro-ro/caderea-parului/cauzele-caderii-parului

| doctorandus a răspuns:

Sa mananci variat. Asta e singura chestie.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Nu stiu daca te va ajuta sau nu cu privire la par, dar vorbind de alimentatie, asta e singurul sfat realist.

| dullcat a răspuns:

Ce ai incercat mai exact, pana acum? Si cum stii ca este o cadere care te afecteaza negativ si nu ceva normal, firesc? Zilnic ne cad intre 50 si 100 de fire de par, asa se regenereaza podoaba capilara.Nu ai oferit deloc detalii, deci asa la modul general eu iti recomand masca cu henna simpla (care nu coloreaza).Eu nu percepeam caderea firelor ca fiind o problema, insa dupa henna s-a mai redus, se vede si pe peria de par.

| anonimg a răspuns:

Renunță la stres. Apoi trebuie te speli mai des pe cap. Folosește wash&go.

| Lupică27 a răspuns:

Cu siguranta ai o lipsa...de nutrienti.

| LaviniuA a răspuns:

Mergi la un dermatolog cu experienta sa-ti recomande ceva. Sunt multe chestii pe piata... sampoane, fiole, masti.

| Lidia09 a răspuns:

Pentru o viață sănătoasă evitați stresulhappy

| AndradaEma a răspuns:

Hello! Mie Doc mi-a recomandat Biotina.
Iau de 4 săptămâni și sa zic ca nu mai cade atât de mult, în plus au apărut pufuleți de par.
Celor care fac transplant de par, doctorii le dau Biotina pe reteta.

| DavidAnonimul1 a răspuns:

Ceapă coaptă și să pune pe cap și sa ține de seara până dimineața

| doctorandus a răspuns (pentru DavidAnonimul1):

Frectie la picior de lemn.