| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Iau anticonceptionale Belara și ultimul rand din greșeală am început greșit si am luat doua pastile invers de la 14 am inceput urmatorul rand cu pastilele 21 și 20 și trebuia sa continu cu 15 și următoarele. Ultimul rand scrie acetat de clormadinona / ethinilestradiol. Se întâmplă ceva dacă am luat acele doua pastile greșit? Ca am început rândul invers? sad Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Robert2526 a răspuns:

Este in regula, nu se intampla nimic, in cazul Belara, pastilele alea sunt identice.

| Wordofthat999999 explică (pentru Robert2526):

Da 4 rânduri arata identice cu aceeași culoare dar sunt 7 pastile pe lângă acelea albe puțin mai mare și pe acelea încă nu le-am început.

| Robert2526 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Ca sa fiu mai explicit

Ai 21 de pastile identice ( in cazul altor tipuri de anticonceptionale, generatii mai vechi in general, pastilele astea aveau doze diferite de hormoni, in cazul tau, sunt identice, le poti lua cum vrei tu, doar sa le iei) Zilele saptamanii scrise acolo, sunt doar pentru a te ajuta sa nu uiti sa iei comprimatul ( sau sa nu uiti daca l-ai luat sau nu)

Pastilele mai mari de care zici, nu au niciun efect, sunt inutile, poti sa nu le iei

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Buna, recomand sa citesti cu atentie prospectul acestui medicament (in special punctul 3 din linkul de mai jos, citeste tot "capitolul" de acolo, nu doar ce postez eu mai jos ca si copy-paste)

https://www.anm.ro/_/_PRO/pro_750_30.05.08.pdf

"Cum şi când trebuie să luaţi Belara?
Apăsaţi primul comprimat la poziţia de pe cutia pentru un ciclu de tratament, marcată cu ziua corespunzătoare din săptămână (de exemplu „Dum" pentru Duminică) şi înghiţiţi comprimatul fără să-l mestecaţi. Apoi luaţi câte un alt comprimat în fiecare zi, urmând direcţia indicată de săgeată, dacă este posibil la acelaşi moment al zilei, de preferinţă seara. Dacă este posibil, intervalul dintre două comprimate trebuie să fie întotdeauna de 24 ore. Zilele înscrise pe cutia pentru un ciclu de tratament
vă permit să verificaţi zilnic dacă aţi luat comprimatul din ziua respectivă.
Luaţi câte un comprimat pe zi, timp de 21 zile consecutive. După aceea urmează o pauză de şapte zile.
În mod normal, la 2-4 zile după ce aţi luat ultimul comprimat va începe o sângerare de întrerupere asemănătoare menstruaţiei. După pauza de şapte zile continuaţi să luaţi comprimatele din următoarea cutie pentru un ciclu de tratament, indiferent dacă sângerarea s-a oprit sau nu. "

| CristiDinBucuresti a răspuns:

E din greseala din prostie mai bine spus esti ne atenta si le iei cum te taie capul cand iti aduci aminte.

| Wordofthat999999 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Le-am luat zilnic la aceeași ora doar problema asta am avut-o ca e prima data în viata când iau asa ceva și asta pentru acnee ca nu prea am alta soluție!

| Robert2526 a răspuns:

PS: pentru luna viitoare, incearca sa cumperi Belara simplu, cel fara cele 7 comprimate inutile

| Wordofthat999999 explică (pentru Robert2526):

Mulțumesc Robert pentru, sper sa fie asa cum ai spus tu. De unde cunoști toate asta? Dacă întrețin relatii intime sunt protejata și cu pastilele acelea albr și în pauza de 7 zile pana iau următoarele pastile?

| Robert2526 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Daca ai inceput administrarea in prima zi a ciclului menstrual ( prima zi de sangerare) si ai luat pastilele in fiecare zi, atunci esti protejata 100% de o eventuala sarcina.
Daca nu le-ai inceput din prima zi, protectia este mai scazuta ( daca faza foliculara a ciclului menstrual deja era inceputa, in unele cazuri, are loc eliberarea unui ovul. Sansele sunt mici, dar trebuie luate in calcul).
Dupa prima luna de administrare, protectia este de 100% in cazul in care iei pastilele corect.

Concret:

Pastilele roz sunt importante, una pe zi, aproximativ la aceeasi ora
-daca uiti una, nu iei 2 a doua zi ( dar pentru 7 zile protectia impotriva sarcinii scade)
-efectul unei pastile este de aproximativ 36 de ore ( deci daca o iei cu cateva ore intarziere, este in regula, nu e strict nevoie la ora fixa)
Pastilele albe nu au efect, contin doar lactoza, sunt inutile, eu chiar nu le recomand, nu le vad sensul

Alte info:
Daca spre exemplu urmeaza sa mergi in vacanta, la mare de exemplu, si nu vrei sa ai menstruatie atunci, poti sa iei in continuare ( sa nu faci pauza) astfel planifici menstruatia dupa vacanta

| Wordofthat999999 explică (pentru Robert2526):

Robert eu am început aceste pastile în a 4 sau a 5 zi de ciclu nu îmi amintesc exact, dar scopul principal pentru care le iau este pentru acnee și după 11 zile de acest tratament cu anticonceptionale luate în fiecare zi la aceeași ora am avut contacte intime cu prietenul meu, este posibil sa scadă protecția a acestor pastile?

| Robert2526 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Este in regula si asa, protectia este destul de ridicata, nu 100%, dar ar trebui sa fie ok, nu iti face griji

Ti-au fost recomandate de catre cine? Ai facut analize hormonale? Ai exces de hormoni androgeni?
Ar trebui sa vezi modificari( in sensul de a se ameliora acneea in aproximativ 2 luni)
Ai facut vreo ecografie transvaginala?

| Wordofthat999999 explică (pentru Robert2526):

N-am făcut deloc analize dar am fost la ginecolog și mi le-a prescris pentru acnee. Am folosit mereu diverse tratamente pentru acnee și niciun rezultat di dermatologul mi-a spus ca s-ar putea sa am acnee hormonala. Eu sper sa vad efectul în aproximativ 2 luni chiar dacă nu le-am luat în prima zi de ciclu.

| Robert2526 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Efectul pentru acnee nu e influentat de ziua in care le-ai inceput, doar protectia impotriva unei sarcini e influentata.
In absenta unor analize hormonale, medicul ti-a oferit un tratament doar pe baza unei presupuneri. Daca in 2-3 luni nu se vede niciun efect, te rog sa mergi inapoi la dermatolog

| Wordofthat999999 explică (pentru Robert2526):

De pentru acnee le poți incepe oricând. Mulțumesc frumos pentru aceste răspunsuri.