| anonimultragemadeboschet a întrebat:

Salut tuturor! Vara asta am fost la plaja de nenumarte ori si m-am ales cu boala pitiriazis versicolor stiu ce este, stiu multe chestii despre aceasta afectiune am luat foarte multe tratamente fara rezultat si am incercat sa fierb si hainele intrebarea mea este mai trece vreodata sau este pe viata? sau trece si apare iar? cum pot scapa de el cat mai rapid...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| MihaelaDart a răspuns:

Multe persoane nu știu că sunt purtători de aceasta boala. Ea apare în jurul vârstei 15-35 de ani sau și mai târziu. Apariția ei este atunci când se expun ori trăiesc pe termen lung in zonele cu climat călduros și umed. Nu se cunosc exact cauzele care determină apariția acestei boli, deși este crezut că are legătură cu sistemul imunitar și o predispoziție genetică. Ea nu se transmite de la om la om, nu este contagioasa și nici nu poți da mai departe afecțiunea. Pitiriazis este mai frecvent în climate cu umiditate ridicată sau la persoane care transpiră abundent. Este de asemenea posibil să dispară iarna și să reapară vara.
În general, se poate vindeca satisfăcător cu tratament, dar poate recidiva.
Unele forme de Pitiriazis pot disparea fără tratament în decurs de câteva săptămâni, unele dispar după 1-2 luni de tratament, altele mai târziu.
Pentru această afecțiune trebuie sa ai mereu legătură cu dermatologul tău, de pe TPU nu vei găsi tratament ori rezolvări, ci numai sfaturi.
Ai însă grijă și la alegerea hainelor pe care le porți. Bumbacul, mătasea, cașmirul ar fi indicate și evita lâna. Cât și culorile deschise sunt o alegere potrivită. Poti utiliza eșarfele sau alte accesorii care te pot ajuta dacă doresti să acoperi petele, însă ține cont că în unele cazuri expunerea la soare 10-15 minute zilnic poate ajuta (verificați cu medicul dermatolog dacă este și cazul tău).
Mai mult pot sa spun decât sănătate și nu trebuie sa trăiești cu rușine cu aceasta afecțiune, nu ești singurul și nici ultimul.
Eu ce sa mai spun, am vitiligo, pierderea melaninei a pielii. Nu mă feresc, trăiesc cu ea, tratamentul la mine este de 10-30% vindecare.

P.S Mai consulta și alta părere de dermatolog, nu merge la același. Caută pe internet medicii dermatologi care sunt contați cu recenzii bune de 5 steluțe.