| youmail a întrebat:

De ce toti tampitii pun intrebari in categoriile care stiu bine ca nu au nicio treaba cu subiectul lor doar pentru ca vad ca acolo e mai mult trafic?
Va implor sa NU raspundeti intrebarilor puse in categorii inadecvate de cat cu.
"Du-te si intreaba-ma in categoria care trebuie si iti voi raspunde!"

Voi nu v-ati saturat de persoane ce vor coduri de telefoane la Sex
Sau teme de matematica la Probleme de familie?!
Si mai si incep obraznic cu "sa ma scuzati de categoria in care am postat dar... " dar pur si simplu vor sa profite de nesimtire.
Haideti sa incurajam putin bunul simt.
Va implor si va multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumos, ai propozitii fara predicat, folosesti regulile gramaticale aiurea (asta e cumva noua moda?) si ce treaba are bunul simt cu desteptaciunea? Poti sa ai bun simt si daca nu esti prea destept (din punct de vedere intelectual, nu folosit metaforic).
Iar daca "voi astia de pe TPU", care de altfel nu sunteti decat niste copii fara educatie si asta e de plans... puneti intrebarile "unde vor muschii vostrii" si nu e nimic in neregula cu lucrul asta, atunci spune-mi te rog, de ce au mai fost facute categoriile? Iti spun eu pentru ce au fost facute: pentru a respecta o ordine. De asta e tara asta asa cum e. Daca exista o regula de bun simt nu este respectata pentru ca este vazuta ca o impunere, ca o obligatie si lumea vrea sa arate "ca muschii lor sunt mai tari" decat ai celui care a facut acea regula. Ei bine, nu-i chiar asa. Asta da dovada de o imensa prostie. Regula a fost pusa tocmai pentru a pastra o anumita ordine, ca doar nu suntem animale sa traim cum apucam (sau eu cel putin asa sper, cu toate ca ceea ce vad in jurul meu ma ingrozeste).

O tara libera nu inseamna sa faci ce-ti trece prin cap tocmai pentru ca asa vrei tu. Gandeste-te ca ceea ce faci tu afecteaza si alti oameni cu care intri in contact si poate ei nu sunt de acord. Trebuie sa respecti si parerile lor pentru ca si ei, ca si tine, traiesc intr-o tara libera nu? De ce ii zici sa isi vada de treburile lui? El nu are dreptul la opinie? Nu traieste cumva in aceeasi tara cu tine? Si daca nu respectam si libertatea/parerea celui de langa noi (pentru ca si el are aceleasi drepturi ca noi) numai pentru ca ne consideram liberi si facem ce vrem ce rezulta? Un haos total, mai rau ca la animale (daca stai sa le urmaresti cursul vietii si ele respecta anumite reguli...reguli pe care nimeni nu le-a impus si totusi le rescpecta pentru un bun curs al vietii). Vrei sa fii 100% libera fara sa tii cont de cei din jurul tau? Du-te in jungla si traieste singura; alta modalitate nu exista.

71 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Cica ''haideti sa incurajam putin bunul simt'', dar intrebarea incepe cu: ''de ce toti tampitii pun intrebarii...'' - that's a good one! I like it!

| Tweetymrrr a răspuns:

Eh'. Aşa e mai nou, nu ştiai? Fiecare postează unde vrea, ce vrea(bine, postează iar după îi este raportată întrebarea), cum vrea. happyDe ce ar ţine ei cont şi de categorie. Greu dom'le, greu!

| youmail explică (pentru Tweetymrrr):

Va multumesc tuturor pentru spiritul de observatie si pentru implicare.

In primul rand tin sa mentionez ca am folosit acea fraza de la inceput pentru a ma face cel mai bine inteles in ceea ce vroiam sa transmit sub influenta starii de moment in care am scris acest mesaj.

In al II-lea rand pot folosi perect gramatical limba romana, dar fara folos deoarece cei carora ma adresam nu o cunosc.

Va multumesc pentru sprijinul acordat tuturor si va invit sa indrumam persoanele de pe acest forum catre categoriile corespunzatoare.

Cei mai multi nu au inteles democratia.
Germania e o tara libera dar nu vezi o hartie pe jos. Avem dreptul de a avea o tara curata deci si un forum curat.

| Vizitiul a răspuns:

Daca tot vorbim de bunul simt, hai sa lasam telefonul de la ureche in timp ce ne facem o poza. Plina lumea de impresari imprastiati. Si site-ul!

| Азбука a răspuns:

Pfff, ai luat initiativa, vrei sa faci curatenia de toamna pe TPU. Anunta-ne cand vei fi incoronat si aplaudat. Pana atunci, spor!
"TAMPIZII"?

| andreepetpu a răspuns (pentru Азбука):

Tnx.
Mersi pentru partea ta depusa.

| youmail explică (pentru andreepetpu):

Mie mi se pare ca

| youmail explică (pentru Азбука):

Gata, am terminat cu curateniawinking laughing Aici e totul ca in Romania. Unu vrea sa roage pe toti sa nu mai arunce hartiile pe jos si ceilalti ii spun ca daca are chef poate sa le stranga singur pe toate aruncand inca una 'la misto' chiar in fata lui.

| Didiy a răspuns (pentru youmail):

Prietene! fara suparare dar daca nu iti convine Romania, yru free to go!winking sincer nu te tine nimeni de picioare pentru a te impiedica sa pleciwinking

| youmail explică (pentru Didiy):

Romania e Ok dar poate fi o tara din UE

| andreepetpu a răspuns (pentru Didiy):

Inca ati ramas la acest com stupid? straight face da da. didiy transmite mesajul pe care l-am transmis si eu. straight face Nu poti schimba pe nimeni. foarte greu de inteles. Mai. laughing nu mai folosi cuvinte de academie. laughing nu iesi in evidenta cu asta. In pus, nu faci decat sa-ti ascunzi fata adevarata. tongue

| andreepetpu a răspuns (pentru andreepetpu):

Plus*(am tastat repede. )

| youmail explică:

Plus faza cu : "Repede va rog ca doar dau funda!"
De parca ar da ceva de la ei.

| youmail explică:

Ideea este ca am fi mai atenti si la alte categorii daca ne-ati lasa in pace.
Problemele voastre NU sunt si ale noastre. Faptul ca vrem sa va ajutam asta inseamna ca meritam si noi respectul de a trai intr-un mediu civilizat in schimb.

| youmail explică:

Asta cu: "scuzati categoria" e un fel de "Bah, scuza-ma-n **** mea ca eu sunt smecher si tu fraieru' care imi raspunde sau care imi face tema ca i-am intrat cu forta peste treburile lui".

| youmail explică:

La un institut pentru cercetarea comportamentului uman, se propune drept experiment testarea creativităţii şi a imaginaţiei şi se iau drept subiecţi un român, un indian şi un neamţ. Îi introduc pe fiecare în cîte o cameră împreună cu două sfere mari de oţel şi îi lasă acolo un an. După un an, se duc medicii şi deschid uşa indianului şi îl văd pe indian în poziţie lotus, concentrat, sferele pluteau. Deschid uşa germanului; ăsta scria nişte formule pe pereţi, cuplase bilele astfel încăt să producă energie. Trec şi la român; stătea întins şi zice: o sferă s-a stricat şi una am pierdut-o.

| ɔɐıɔ a răspuns:

Si exista si tampiti care ii ajuta...

| youmail explică (pentru ɔɐıɔ):

Corect! Asta din pacate e cel mai adevarat. Din acest motiv propun sa le raspundem tuturor cu freaze de genul celei sugerate de mine :

"Du-te si intreaba-ma in categoria care trebuie si iti voi raspunde!"

| andreepetpu a răspuns:

Aha.Deci.In primul rand.Esti chiar dus.In al doilea rand.Care e problema ta? Daca noi cei de pe TPU vrem sa primim intrebarea repede o punem unde vor muschii nostri nu muschii TAI! Intelegi? E o tara libera. Tu zici ca vrei sa incurajezi bunul simt, atunci tu te consideri mai destept sau ce? Un om destept nu ar fi scris la inceputul propozitiei, citez :"De ce toti tampitii" asa ca vezi-ti de treburile tale.

| Zoet a răspuns (pentru andreepetpu):

Ai perfectă dreptate! Un om care se respectă şi se crede deştept ar fi evitat acea propoziţie de la început.

| Lisadream a răspuns (pentru andreepetpu):

E o tara libera dar aici e un site cu niste reguli! oare pentru ce s-au mai facut categoriile? daca cineva intra la categoria de sanatate nu-l intereseaza intrebarile de la dragoste si sex ca daca il interesa ar fi intrat acolo nu crezi?

| youmail explică (pentru andreepetpu):

1.Am spus doar putin, nu de tot.
2. Pentru ca exista CATEGORII si unii oameni chiar se chinuie sa le respecte.
3. Ai primi raspuns repede chiar daca ai posta in categoria corespunzatoare.Pentru ca sunt multi ca mine ce cauta din prima pagina Intrebari fara raspuns si incep sa raspunda la ele indiferent de categorie.
4. Nu, nu sunt eu mai smecher ca altii doar ca am putin simt civic si respect pentru munca altora.

| m4s4cru09 a răspuns (pentru andreepetpu):

Ai mare dreptate andreea

| youmail explică (pentru m4s4cru09):

Astia care ii dau dreptate andreepetpu sunt cei trimisi aici pentru 'detalii' la intrebarile puse aiurea. Un fel de trimisi in p**@.
Va apreciez si va respect punctul de vedere. Traim intr-o tara ce are libertate de opinie, de expresie, si nu in ultimul rand de asociere de opinii.

Va felicit pentru solidaritate desi este impotriva folosului acestei comunitati.

| m4s4cru09 a răspuns (pentru youmail):

Frate...eu am 2 stari cand intru pe TPU...
sper sa intelegihappy

| andreepetpu a răspuns (pentru m4s4cru09):

Mersi. Nu-i asa? Am ceva ce vreau sa le spun lor: Vorbeste o data si asculta de 3 ori.

| andreepetpu a răspuns (pentru Lisadream):

Daca ai fi fost destul de inteligent/a ti-ai fi dat seama la ce ma refeream.Nu am zis ca nu vreau SA RESPECT REGULILE.Dar daca tu ai fi citit si prin context...in fine. Oameni`s oamnei.se judeca pentru NIMIC.

| andreepetpu a răspuns (pentru youmail):

Mai.Eu sunt de acord.Dar de ce vorbesti in numele altora.Vale fara uscaturi nu exista.Ce nu-ntelegi?

| youmail explică (pentru m4s4cru09):

Da, ai mare dreptate, in cea mai mare parte eu intru cu cea in care inteleg.Dar si intelegerea are o limitawinking

| youmail explică (pentru andreepetpu):

Corect.
Ideea principala era ca doream putina solidaritate pentru a nu mai raspunde mesajelor postate aiurea astfel daca persoanele vad ca nu mai primesc raspunsuri se vor hotar sa le puna acolo unde trebuie.

Imi cer scuze pentru modul mai vulgar in care am folosit limba voastra si pentru greselile cu care am facut-o dar limba romana este o limba grea pentru un strain.

happy

| Lisadream a răspuns (pentru andreepetpu):

Asa este, nu ai spus ca nu vrei sa respecti regulile ai vorbit in numele celor de pe TPU care nu au chef sa o faca"Daca noi cei de pe TPU vrem sa primim intrebarea repede o punem unde vor muschii nostri nu muschii TAI! Intelegi? E o tara libera." Ajuta-ma sa inteleg "prin context" cum zici tu (eu am inteligenta sub limita ) ce vroiai sa spui. Poate ca nu e inteligenta mea de vina, poate e felul tau de a te exprima. Poate nu ti-a spus nimeni libertatea nu inseamna fiecare sa faca ce vrea, inseamna sa faci ce vrei atat timp cat nu il deranjezi pe celalalt. Eu nu te-am insultat in nici un fel dar tu iti permiti sa arunci cu vorbe, Probabil asta inseamna libertate pentru tine : sa spui ce vrei din spatele unui monitor.

| andreepetpu a răspuns (pentru Lisadream):

Nu te supara,fetita. dar TU cred ca te caracterizezi pe tine."el"te-a votat doar pentru ca ai fost impotriva mea, atat tot. nu-i sustin parerea axcestuia, mai ales a ta. daca i-ar fi pasat, de ce a spus "de ce toti tampitzii{...}?! mai bine nu te baga tu in oala altuia ca nu esti tu mi breaza.

| andreepetpu a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vede ca nesimtirea nu te ocoleste. mai intai, te duci TU cu rudele tale, cu toti nesimtitii ca tine in jungla.Se vede ca nu ai idee cum se interpreteaza un context. dupa cum am mai zis,eu nu scriu romane sa ma aflu in treaba, sa-l fac pe om sa se simta prost. te crezi asa desteapta? du-te draga la groapa de gunoi, acolo unde o sa vezi ca si oamenii de acolo au inteles mai bine decat tine ce am vrut sa transmit. spor la mestecat guma in fata monitorului.ai grija sa nu inghiti guma aia de la atat vorba fara rost. big grin

| andreepetpu a răspuns (pentru Lisadream):

Tot ce cred eu e ca nu realizezi ca el te-a facut tampita, exact cum i-a facut pe toti big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreepetpu):

Frumos, ai propozitii fara predicat, folosesti regulile gramaticale aiurea (asta e cumva noua moda?) si ce treaba are bunul simt cu desteptaciunea? Poti sa ai bun simt si daca nu esti prea destept (din punct de vedere intelectual, nu folosit metaforic).
Iar daca "voi astia de pe TPU", care de altfel nu sunteti decat niste copii fara educatie si asta e de plans... puneti intrebarile "unde vor muschii vostrii" si nu e nimic in neregula cu lucrul asta, atunci spune-mi te rog, de ce au mai fost facute categoriile? Iti spun eu pentru ce au fost facute: pentru a respecta o ordine. De asta e tara asta asa cum e. Daca exista o regula de bun simt nu este respectata pentru ca este vazuta ca o impunere, ca o obligatie si lumea vrea sa arate "ca muschii lor sunt mai tari" decat ai celui care a facut acea regula. Ei bine, nu-i chiar asa. Asta da dovada de o imensa prostie. Regula a fost pusa tocmai pentru a pastra o anumita ordine, ca doar nu suntem animale sa traim cum apucam (sau eu cel putin asa sper, cu toate ca ceea ce vad in jurul meu ma ingrozeste).

O tara libera nu inseamna sa faci ce-ti trece prin cap tocmai pentru ca asa vrei tu. Gandeste-te ca ceea ce faci tu afecteaza si alti oameni cu care intri in contact si poate ei nu sunt de acord. Trebuie sa respecti si parerile lor pentru ca si ei, ca si tine, traiesc intr-o tara libera nu? De ce ii zici sa isi vada de treburile lui? El nu are dreptul la opinie? Nu traieste cumva in aceeasi tara cu tine? Si daca nu respectam si libertatea/parerea celui de langa noi (pentru ca si el are aceleasi drepturi ca noi) numai pentru ca ne consideram liberi si facem ce vrem ce rezulta? Un haos total, mai rau ca la animale (daca stai sa le urmaresti cursul vietii si ele respecta anumite reguli...reguli pe care nimeni nu le-a impus si totusi le rescpecta pentru un bun curs al vietii). Vrei sa fii 100% libera fara sa tii cont de cei din jurul tau? Du-te in jungla si traieste singura; alta modalitate nu exista.

| andreepetpu a răspuns:

Stii ce inseamna scurt si la obiect? Eu asta fac. Nu sporovaiesc ore in sir pentru ceva care NU se va INTAMPLA NICIODATA! Daca vrei sa stii, am aceleasi scopuri ca si tine, dar spre deosebire de TINE gandesc realist. Nu vorbi in numele altuia. Uita-te la tine! Cand tu vei reusi sa faci TPU asa cum vrei, atunci imi cer scuze.PANA ATUNCI, mai dati mult cu parerea, pentru ca iti zis ca 99, 9% nu te asculta pe tine, oricum vor face ce vor ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreepetpu):

Doar de atat esti in stare? Daca ai ceva de zis vino si cu argumente, nu afirmi si...asta-i tot. Demonstreaza ca tu esti desteapta si eu sunt proasta (nu de alta dar pana acum ai demonstrat exat opusul). Eu una nu prea vad logica. Daca am idei mai multe decat tine (adica gandesc mai mult) si le scriu aici inseamna ca sunt proasta? Si stiu ca nimeni nu ma va asculta, cum nici pe tine de altfel. Eu doar mi-am spus parerea. Ce-i rau in asta? Si nu pot eu sa fac din TPU ce vreau pentru ca nu sunt eu adminul; nu pot sa fac nimic de altfel. Daca as fi fost crede-ma, as fi gasit modalitati ca toti prostii astia sa dispara.

Oricum, stai linistita, iti inteleg comportamentul; pe unii adevarul ii doare extrem de tare

| andreepetpu a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing deci. dupa ce ca imi zici mie niste chestii care nu sunt adevarate(sa stii ca nu eu te-am facut proasta,si tu nu ai nici un drept sa ma faci pe mine) e problema ta,nu a mea. sunt in stare sa scriu ca tu nu este politicoasa,ca tu de fapt ai venit din jungla, ca tu esti cea cu probleme, nu eu. nu eu m-am bagat prima oara in vorba cu tine. asa ca ai grija ce zici, ca poate chiar tu esti proasta.ai o problema cum scriu? sa vad ce masura poti tu sa iei. asa te-au invatat parintii tai
? sa le zici celor de-oseama cu tine ca sunt din jungla? spune.te crezi desteapta, se pare ca nu esti.

| andreepetpu a răspuns (pentru andreepetpu):

Esti politicoasa*

| andreepetpu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa ma doara?laughing mai fetita.ce vrei tu sa demonstrezi? ai mai multe funde decat mine.Si? tu esti de mai mult timp. ma doare extrem de tare ca vad oameni fara bun simt exact ca tine. Mai.haide.arata-ti fata adevarata. aschia nu sare departe de trunchi. dar stii ce? eu nu bag in seama toti oamenii de la celalalt colt de strada

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreepetpu):

"sunt in stare sa scriu ca tu nu ESTI politicoasa"
"celor de-o seama"
"te crezi desteapta?"
Si apropo, propozitiile se incep cu litera mare.

Dar da, ai dreptate, esti foarte desteapta. Si nu am intrat in discutie ca sa ma cert cu tine, ci doar mi-am spus parerea legata de subiect. De ce te ataci atat? Cred ca de desteapta ce esti. Just saying.

| youmail explică (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca mai sunt persoane ce iau atitudine fata de cei din jur.

| youmail explică (pentru andreepetpu):

Fiecare om are o parere despre el si despre cei din jur.

Te rog cauta sa nu te superi atunci cand celalat are o parere diferita fata de a ta.
Arata ca tu esti mai bun(a).

Multumesc
O seara placuta

| m4s4cru09 a răspuns:

Este foarte miso ce ai scris si ai 100% dreptate big grin

| sltlp a răspuns:

Te incurajez. Ceea ce ai scris acolo merge foarte bine cu initiativa mea http://www.TPU.ro/......ntreba-si/

| ioana1704 a răspuns:

Din pacate e foarte adevarat ce se spune in niste statistici si anume ca f multi din tinerii nostri nu inteleg enuntul unei probleme... asa ca nu cred ca-ti va fi ascultata rugamintea

| pufosheniapufoshenia a răspuns:

Tampitii aia sunt doar niste tampiti oh go on

| youmail explică (pentru pufosheniapufoshenia):

Da, dar sunt cam multi si ma seaca.

| KidDaCuOcHiAlBaStRi a răspuns:

Sa iti dau eu un rasp pentru ca e cea mai accesata categorie...laughing doi la mana nu sti despre ce e vorba nu comenta

| KidDaCuOcHiAlBaStRi a răspuns:

Pana la urma nu-ti place intrebarea nu sti despre ce e vb nu te bagawinking

| NOinformation a răspuns:

laughing esti wow

| ExistSiEuPeAici a răspuns:

In primul rand, se vede cat de bine " cunosti " limba romana. Apoi, cred ca bunul simt nu consta neaparat in a zice unui om ca " Vai, dar iesi, ca aici nu e categoria potrivita! ". Suncer, mi se pare prostesc si aiurea sa gandesti astfel. Nesimtirea nu consta in faptul ca unii oameni, care pun raspunsuri la categorii nepotrivite, spun " sa ma scuzati... [ bla bla bla ] ". Mie mi se pare ca e pur si simplu pentru ca chiar vor un raspuns, si in categoriile in care ei ar trebui sa puna intrebarea, nimeni nu " bantuie ".
Nu sunt una dintre persoanele care pun intrebari la alte categorii, dar pur si simplu nu as proceda ca tine... mi se pare extrem de stupid straight face.

| youmail explică (pentru ExistSiEuPeAici):

Suncer, mi se pare prostesc si aiurea sa gandesti astfel.

Se scrie astfel:
Sincer, mi se pare prostesc si aiurea sa gandesti astfel.
3 greseli:
sIncer nu sUncer
Virgula si punctul se pun imediat dupa cuvant.

Apoi, (...) nu e categoria potrivita! ".

existe : inaintea ghilimelelor deoarece incepi un citat.

Mie mi se pare ca e pur si simplu pentru ca chiar vor un raspuns

| youmail explică (pentru ExistSiEuPeAici):

Mie mi se pare ca e pur si simplu pentru ca chiar vor un raspuns, si in
1 "pentru ca chiar vor" - Chiar era nevoie cacofonia?
2. Mie mi se pare ca (...) chiar era nevoie de un pleonasm in plus pentru a imi demonstra cat de bine cunosti tu in schimb aceasta limba spre deosebire de mine.
3. "(...) vor un raspuns, si in categoria (...)" - ori pui virugla, ori pui "si". a da, era sa uit, limba romana.

4. Nu sunt Ungur dar limba romana la mine nu este limba materna.
Asa ca poti spune cum vrei dar te-a facut un strain.
Vorbesc 5 limbi fluent + romana => 6 limbi straine (pentru tine).
Turca, Rusa, Engleza, Franceza, Germana si Romana.
Macar de ai vorbi tu toate aceste limbi asa cum vorbesc eu romana.

Concluzie:
Nu mai arunca cu pietre inainte sa te uiti la tine.

| andreepetpu a răspuns (pentru youmail):

Ca chiar iti zice ceva? tine-ti gura frate.oi fi tu mai mare decat mine...dar sa fim seriosi. Esti varza!

| youmail explică (pentru andreepetpu):

Nu am pus accentul nici o clipa pe faptul ca sunt mai mare sau mai mic. Doar pe modul in care gandim lucrurile.
As putea fi de acord cu parerea ta ca sunt varza daca o si argumentezi.

| Didiy a răspuns (pentru ExistSiEuPeAici):

Ai foarte mare dreptate! si daca siteul nu ia nici.o atitudine nu vad de ce s.a sculat traian badita asta, respectivul "Youmail" atotstiutorul si cunoscatorul plus profesorul de limba si literatura romana, superiorul tuturor celorlalti (adica noi restul in comparatie cu el suntem niste anagramati si tampiti), sa faca el curatenie si ordine! adica serios cu ce drept ii face el pe ceilalti tampiti? doar pentru ca nu.i convine lui ca am pus intrebarea "Y" la categoria "X". Prietene Youmail sa.ti dau un sfat: DACA NU AI O VIATA... iar actiunile tale dupa acest site denota acest lucru, incearca sa.ti cumperi una! si daca Anna27xd nu a scris "sincer" nu inseamna ca nu stie sa foloseasca limba romana, inseamna doar k in loc de tasta "i" a apasat tasta "u" din greseala.iar cu virgula si punctul aberezi total youmail! nu mai incerca sa denoti superioritate si inteligenta ca nu reusesti! si bunul simt nu il ai tu din moment ce ne faci pe multi tampitiwinking asa ca din aceasta ecuatie rezulta k ar cam trebui sa.ti vezi de treaba ta, nu de treaba altorawinking

| youmail explică (pentru Didiy):

Sincer am o viata, desi este destul de tumultuasa.
Nu ma dau expert in limbi straine doar pentru faptul ca vorbesc si Romana.
Sunt mai liber de cat multi dintre voi din tara asta sa plec de unde am venit sau sa merg unde vreau.
Faptul ca am venit si aici este doar pentru vointa mea de a cunoaste acesti oameni.
Stiti cum privim noi pe cei din Romania?! Exact ca pe niste cersatori asezati la gura metroului. De multe ori rad cu prietenii de acasa despre romani desi ei nu pot intelege cum am 'coborat in cocina cu porci' atat de rau in cat sa va vorbesc limba atat de bine.
Nu vreau sa jignesc Romania sau romanii. In cea mai mare parte sunteti oameni ok doar ca imi pare rau de tara asta ca este locuita pentru ca e prea frumoasa.

Am vrut sa exagerez putin cu punctuatia deoarece in Germania nu te primeste nimeni nici macar la un interviu daca nu stii sa scrii corect. La a II-a greseala intr-un CV esti eliminat.

Asa cum am mai spus-o... Am exagerat putin, mai ales cu fraza de inceput dar am vrut sa atrag un semnal de alarma asupra unor idei.
Inca nu va cunosc istoria atat de bine sa pot intelege partea cu 'badita traian' dar banuiesc ca este vreun smecher antic.

Despre u si i - sunt perfect de acord cu tine, dar asa cum si eu am fost judecat si criticat despre 'tampizi' in limba germana t, (de la t, ant, ar sau tara) il scrii tz. Dar asa cum spuneam macar de a-ti vorbi si voi una din limbile pe care le vorbesc eu la nivelul la care pot folosi eu limba Romana.
Nu sunt superior, poate voi sunteti mai buni de cat mine pe alte planuri inca ne descoperite.
Nu spun TOTI sunteti niste tampizi sau tampiti, pur si simplu intreb: "De ce toti tampizi au aceeasi trasatura comuna?!" aproape retoric. Dar. cum spuneam. daca te simti. atunci. nu te pot eu deranja sa nu faci parte din grupul mai sus mentionat.

| andreepetpu a răspuns (pentru youmail):

rolling on the floor s-a trezit cine sa vorbeasca. straight face Atotstiutorul straight face Mai. ce ai cu fata? e problema ta cum scrie? te crezi tu mai destept daca o corectezi? Asta e scopul tau? eu tot nu inteleg, tu nu ai altceva de facut decat sa spui niste tampenii care nu se vor rezolva niciodata? spune! Copii! Dupa ce ca ne-a facut pe toti "tampiti" ii mai luati apararea? Inseamna ca aveti o problema. Uitati-va la ce mesaj transmite Anna27xd, nu la ce fel a scris,ca doar voi nu puteti vedea ce fel scrie ea pe caiet,si va spun,pentru ca stiu ca e foarte desteapta, spre deosebire de voi, care sariti cu gura pe ea. Subiectul asta nu are nici un rost. straight face

| andreepetpu a răspuns (pentru Didiy):

Nu-ti mai tin apararea. aici nu ai dreptate. uita-te la cateva intrebari de-ale ei, sa vezi tu ce s-a intamplat pe TPU. cum m-a caracterizat "una"si nici macar nu a fost pe-aproape.deci tu nu ai dreptate in acest caz.te sustin in ideea ta, dar nu in totalitate.

| andreepetpu a răspuns (pentru andreepetpu):

Imi cer scuze pentru cacofonie.

| sorinel98 a răspuns:

Frumos, ai propozitii fara predicat, folosesti regulile gramaticale aiurea (asta e cumva noua moda?) si ce treaba are bunul simt cu desteptaciunea? Poti sa ai bun simt si daca nu esti prea destept (din punct de vedere intelectual, nu folosit metaforic).
Iar daca "voi astia de pe TPU", care de altfel nu sunteti decat niste copii fara educatie si asta e de plans... puneti intrebarile "unde vor muschii vostrii" si nu e nimic in neregula cu lucrul asta, atunci spune-mi te rog, de ce au mai fost facute categoriile? Iti spun eu pentru ce au fost facute: pentru a respecta o ordine. De asta e tara asta asa cum e. Daca exista o regula de bun simt nu este respectata pentru ca este vazuta ca o impunere, ca o obligatie si lumea vrea sa arate "ca muschii lor sunt mai tari" decat ai celui care a facut acea regula. Ei bine, nu-i chiar asa. Asta da dovada de o imensa prostie. Regula a fost pusa tocmai pentru a pastra o anumita ordine, ca doar nu suntem animale sa traim cum apucam (sau eu cel putin asa sper, cu toate ca ceea ce vad in jurul meu ma ingrozeste).

O tara libera nu inseamna sa faci ce-ti trece prin cap tocmai pentru ca asa vrei tu. Gandeste-te ca ceea ce faci tu afecteaza si alti oameni cu care intri in contact si poate ei nu sunt de acord. Trebuie sa respecti si parerile lor pentru ca si ei, ca si tine, traiesc intr-o tara libera nu? De ce ii zici sa isi vada de treburile lui? El nu are dreptul la opinie? Nu traieste cumva in aceeasi tara cu tine? Si daca nu respectam si libertatea/parerea celui de langa noi (pentru ca si el are aceleasi drepturi ca noi) numai pentru ca ne consideram liberi si facem ce vrem ce rezulta? Un haos total, mai rau ca la animale (daca stai sa le urmaresti cursul vietii si ele respecta anumite reguli...reguli pe care nimeni nu le-a impus si totusi le rescpecta pentru un bun curs al vietii). Vrei sa fii 100% libera fara sa tii cont de cei din jurul tau? Du-te in jungla si traieste singura; alta modalitate nu exista.

| EllaLemonade a răspuns:

Tampitii sunt tampiti n-ai ce le face.vor ramane asa tot restul vietii

| youmail explică (pentru EllaLemonade):

Cu totii ne putem cultiva intelectul si ne putem dezvolta gandirea.
Totul tine doar de vointa noastra ca indivizi.

Eu am vrut doar sa trag un semnal de alarma asupra unui aspect de care ne lovim cu totii din cauza dorintelor anumitor persoane de a se complace intr-o anumita situatie.

Multumesc de sprijin.

| onlyya a răspuns:

Pe mine nu ma deranjeaza astia
torusi poate ia o problema urgenta si alegi repede categoria si in loc sa ajutam tu ce faci vai cu tampitii astia, bine ca esti tu destept

| youmail explică (pentru onlyya):

Problemele voastre Urgente nu sunt si ale noastre. Iar din acest motiv trebuie sa priviti din punctul celui ce raspunde nu din punctul celui ce intreaba.
Pentru a imi crea dispozitia sa raspund la o intrebare (care, da, pentru tine poate fi urgenta, dar pentru mine nu) ar trebui sa vad putin respect din partea celui ce intreaba, punand intrebarea in categoria corespunzatoare.

| andreepetpu a răspuns (pentru youmail):

Pai atunci, rolling on the floor tot te te-ai dat de gol laughing" Problemele voastre Urgente nu sunt si ale noastre"pai daca nu erau si ale Voastre, atunci explica-mi si mie de ce mai stai pe TPU? laughing

| youmail explică (pentru andreepetpu):

Nu sunt "urgente" si ale noastre.
Singurul motiv pentru care stau pe TPU este de a cauta sa ofer sprijin, suport, sfaturi acolo unde pot la problemele celor din jur.

Uneori se poate spune "pentru a pierde vremea".

Imi pare rau ca am votat atat de rapid, nu ma asteptam ca discutia sa deucrga atat de lung.
Imi cer scuze totodata pentru lunga mea absenta de pe acest forum dar am fost plecat din tara voastra si nu am mai avut timp de stat pe Internet.

Recunosc ca nu am procedat asa cum trebuia atunci cand am formulat intrebarea initiala.
Speram doar sa atrag un mic, mare semnal de alarma.

Sunt de parere ca tu ai multe idei bune, pozitive, imi pare rau ca ne-am cunoscut intr-un astfel de mic conflict de interese. In speranta ca ma poti ierta pentru aceste mici incidente poate putem gasi impreuna o cale de comunicare.

Iti urez o seara placuta in continuare
cu respect Fratz von Buttenhard

| andreepetpu a răspuns (pentru youmail):

Bine,sa lasam cearta, am o idee.winking

| andreepetpu a răspuns (pentru youmail):

Mersi.

Am si eu o parte din vina, am sarit cu gura repede si nu am procedat asa de corect. Imi cer scuze. Am o idee cum pot atrage atentia asupra acestei probleme:

-vom face in felul urmator: (sper sa fiti de acord cu mine)

7 zile greva pe TPU

daca vom face asta,(apropo trebuie sa anuntam si alti utilizatori sa intre si ei in greva) vom atrage atentia asupra acestei probleme. sa zicem ca pana la sfarsitul acestei lune, vom trimite la cat mai multi utilizatori un mesaj in care sa le sugeram sa ni se alature noua. ei la randul lor, vor trimite si mai departe. as dori daca sunteti de acord cu mine, sa trimitem mesaj despre greva pana pe 12 decembrie, iar de pe 12 decembrie pana pe 19-20 dec. sa facem greva.

Astept comm-uri in legatura cu decizia mea.

Multumesc de sprijin.

O zi buna.

| andreepetpu a răspuns (pentru andreepetpu):

Luni.

| youmail explică (pentru andreepetpu):

Suna tentant
Sunt de acord cu ideea ta.
Imi cer scuze ca in perioada asta am tot fost plecat si nu am putut intra pe site dar promit ca sa intru mai des