| anonim_4396 a întrebat:

Astazi m-am cam certat cu tata a inceput sa imi reproseze niste lucruri sa se ia de mine, sa ma jigneasca si am inceput sa plang am 14 ani, ce sa fac?

Cateodata ma gandesc sa ma sinucid, imi imaginez ce ar face parintii mei cand ar afla ca m-am sinucis etc, chiar cand am scris aceste randuri am inceput sa plang! sad

P. S : Sunt baiat!

Răspuns Câştigător
| Miina a răspuns:

Uite.
Si eu ma gandeam la aceleasi lucruri inainte si chiar am si incercat uneori, si crede-ma ca am trecut prin lucruri mai urate ca tine[mai ales ca-s fata.] cate reprosuri am primit de la toata lumea, numai eu stiu!
Dar m-am gandit, de ce sa le fac pe plac altora.Mai bine-mi vad de viata mea si merg mai departe! Asa ca sa nu te mai aud cu prostii de-astea ca te bat chiar daca nu te cunosclaughing!
Bafta!:*

| Decembrie a răspuns (pentru Miina):

Multumesc pentru sfaturi! big grin

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate taicatu te-a jignit pentru ca ai facut o prostie si el te invata, pe o parte cu vorba rea se aplica educatia ca multi o fac cu vorba buna si copilu isi face de cap. O sa cresti mare si o sa-i multumesti pentru educatia care ti-a dat-o acum, eu la fel am patit cu ai mei si acum sunt mandru ca baieti ca mine sunt in numar mic.

| superdorex a răspuns:

Oooo, cum poti sa gandesti asa ceva la varsta ta? Crezi ca toti am avut doar lapte si miere in viata? Iti spun eu ca nu si nu ne-am gandit la sinucidere la cel mai mic obstacol, sau la prima suparare! Viata e unica si ireversibila, traieste si savureaza fiecare moment al ei la mexim si nu mai gandi asa de negativist! Nici eu nu ma intelegeam prea bine cu tatal meu dar l-am respectat ca imi oferea ceea ce aveam nevoie chiar daca era prea putin cateodata! Si acum il iubesc nespus, pentru ca parintii sunt cei care ne-au dat viata si sfaturile lor conteaza mult in viata! Deci te rog gandeste-te ca ai toata viata inainte si trebuie sa arati ca esti barbat si sa nu clachezi la primul obstacol in viata da? Multa bafta!

| DeEa_5512 a răspuns:

Pai sinuciderea chiar nu ar fi o idee buna...incearca sa stai de vorba cu toti cei care te supara si sa incercati sa rezolvati impreuna toate problemele.
Banuiesc k daca tatal tau ti-a reprosat unele lucruri a avut dreptate(dar asta nu se intampla intotdeauna). incearca sa indrepti lucrurile acelea sh ai sa vezi k nu vor mai fi probleme.
repet,sinuciderea chiar nu este o solutie sh incearca sa iti scoti ideea asta din cap, gandeste-te k nu o sa ii faci numai pe parintii tai sa sufere, ci pe toti cei care te cunosc si iti sunt apropiati... uita asta!big grin
Sper ca te-am ajutat!:*

| RezroL(̾●̮̮̃̾•̃̾) a răspuns:

Nu te gandii la sinucidere...e o prostie dumnezeu ti-a dat viata cu un scop. cat despre tatal tau,incearca sa vorbesti cu el, sa-ti deie libertate, zii ca te raneste cand te jigneste iar tu il iubesti, intarestete moral.personal tiasi sugera o iubita care sa te aline. Sper ca ti-am fost de ajutor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frate nu te sinucide! Ai o singura viata, bucurate de ea. Tatal tau iti vrea binele si nu cred ca te-a certat degeaba.Toti parintii sunt la fel,te mai cearta,te mai jignesc, te mai bat, dar fac asta inspre-binele tau.Mai spun odata,nu cred ca te cearta degeaba,fi si mai cuminte,daca iti cere ajutorul, ajutal. Tatii de obicei vor sa-i ajuti la munca, sa simta si ei ca au baiat.Incearca sa fi mai cuminte, si te rog sa-i spui odata cand il vezi ca munceste:tata, vrei sa te ajut?
Inca odata:nu te sinucide dintr-un lucru prostesc. Sper ca te-am ajutat.

| PussyMew a răspuns:

Primul lucru :NU TE SINUCIDE!
Nu este nevoie sa faci asta... tatal tau te cearta deoarece ori iti vrea binele ori nu este intreg la minte! Vorbeste cu mama ta si zii despre toate aceste lucruri.Sigur ea va incerca sa rezolve certurile tale cu tatal tau.
Fii serios si daca nu mai suporti aceste lucruri nu le baga in seama si ferestete de ele.
Si nu te mai gandi la prostii gen sinuciderea.
Sper ca ti-am fost de folos!