| anonim_4396 a întrebat:

am o problema cu 2 prietene
Ieri m-a sunat una dintre cele 2 prietene sa ies afara sa o astepte pe cealalta prietena... ele vroiu sa mergem in parc... dar cand aud ca ma striga cineva erau 2 colege pe care nu le-am mai vazut demult, si ele m-au intrebat daca vreau sa merg in parc, am stat si m-am gandit ca ar fi bine sa ma duc cu colegele mele fiindca pe ele nu le mai vad pana la toamna, celor 2 prietene le-am spus ca plec cu celelalte fete si ne intalnim acolo.Eu le-am spus colegelor mele sa mergem toate impreuna dar ele nu au vrut.In parc m-am distrat, chiar mai bine decat cu prietenele mele.Seara cand am ajuns acasa am intrat pe mess si am intrebat-o pe una din prietenele mele daca s-au suparat pe mine. Ea a zis ca s-au suparat si ca sunt o tradatoare. Mi-a mai zis ca nu am contat niciodata nimic pentru ele, ca ea a fost prietena cu mine doar sa ajunga la cealalta prietena a mea (eram prietene de 5 ani). Cand am auzit toate astea am inceput sa plang si i-am zis sa nu mai zica nimic din astea toate ca nu ma cunoaste de mult timp si nu stie cat de sensibila sunt. M-am enervat ingrozitor si i-am facut jocul. I-am spus ca din cauza ei m-am certat cu vechea prietena(pana atunci nu ne-am certat niciodata)stiu ca asta a duruto dar nu am avut ce sa ii fac pentru ca si ea mi-a zis cuvinte care dor intr-adevar.Decand a intrat ea in grupul nostru sunt numai certuri.Se supara si din cea mai mica prostie.Nu este saptamana in care sa nu se certe cu cineva.Inainte cu o zi sa se intample toate astea a zis sa ii spuna ceva celelaltei fete. A zis cu voce tare :SA NU II ZICI.Ma simteam invizibila. Dar ea a zis o fraza in care mi-am dat seama despre ce era vorba.De suparare ca nu ii cumpara mama ei un lucru fumeaza. Vreau sa termin orice contact cu ele chiar si cu vechea prietena este mai bine pentru ea fiindca eu sunt o tradatoare.Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi, mereu fac lucruri din astea(las o prietena pentru alta)dar o fac crezand ca este bine, nu vreau sa ma cert cu nimeni, dar din cate vad eu iese mereu cu ceartasadsadcrying

Răspuns Câştigător
| spaikizz a răspuns:

Nu mai face astfel de lucruri. Cred ca ele nu trebuia sa se supere deloc! Aveaii dreptate. Dar pe de alta parte nu conteaza mai mult niste colege decat cele mai bune prietene. Dar dreptatea e tot de partea ta, pentru ca ele, daca erau cele mai bune prietene nu se suparau si intelegeau. Din cate ai scris cu cealalta prietena nu ai vorbit. Intreab-o tu daca s-a suparat. Nu asculta la alti. Vorbeste cu vechea prietena. Spune-i decizia ta si intreab-o daca s-a suparat. Daca zice ca s-a suparat intrerupe orice comunicare cu ea, daca zice ca nu s-a suparat continuati prietenia. Si acele doua colege, cred ca vroiau sa va faca sa va certati.Sau poate ca fata aia care fumeaza le-a pus pentru a te face pe tine sa te certi cu prietena ta veche si sa ramana doar ele. Gandeste cu inima si nu cu capul! Gandeste daca se merita sa renunti la o prietenie de 5 ani pentru o scrifosita!
Nu vreau sa par stupida, dar daca crezi ca raspunsul meu este folositor, imi poti da te rog, fundita!?

1 răspuns:
| luiza a răspuns:

Se pare ca tu ai fost prietena cu ea dar ea cu tine NU! Dar nu mai plange. Iti vei gasi o prietena pe masura si adevarata. Prietenia nu trebuie si nu poate sa fie egoist. Trebuie sa poti sa iesi si cu alte persoane decat cu prietena ta, maine poimaine vei avea un prieten si ce ai sa faci atunci: o cari dupa tine? Mai bine ca ti-a aratat adevarata fata acum, ca poate mai tarziu era mai rau.