| NuVreauSăImiDauNumeDarSuntFată a întrebat:

Bună! Deci problema mea e următoarea, poate suna clișeic, o poveste tipica cu adolescenți de liceu, dar situația pentru mine chiar e grea. Plâng! Îmi place de un băiat! Foarte mult, am inceput de vreo 3 luni sa am sentimente pentru el deși îl simpatizez de vreo 3 ani. Ideea e ca mi se pare ca se uita la mine(suntem in aceeași clasă), i-am surprins privirea in nenumărate rânduri. Nu prea vorbim, adică nu vorbim mai deloc, iar de la începutul anului școlar am schimbat câteva vorbe. La un moment dat s-au aprins spiritele in clasă, iar el m-a jignit, adică nu mi-a zis mare lucru, dar m-a făcut Mimoză, venind din partea lui m-a durut, tare. Ideea e ca una dintre personalele cu care sunt mai apropiată in clasa, nu o voi numi prietenă, pentru ca nu îmi este prietena, s-au întâmplat multe lucruri între mine și ea(nu am sa le povestesc) a inceput sa se dea la băiatul asta de care îmi place. Am observat ca și el ii acordă atentie, îl aud ca ii pronunța numele de multe ori, vorbesc foarte mult, rad, se uita unu la altul, el o privește într-un fel in care mi-aș dori sa mă privească și pe mine. El nu știe ca îl plac, nici ea nu știe ca îl plac, cel puțin nu i-am zis, ea mi se da prietena, dar vine mereu și îmi zice ce a vorbit cu el, îmi spună ca ii acorda atentie multă, ca rad împreuna. Eu nu am cum sa concurez cu ea, nici nu încerc, ea e mult mai frumoasa, mai inteligenta, mai carismatica și cam tot ce eu nu sunt. Eu cred ca el o place, nu am siguranța, dar asta cred, la ea se uita cu o privire blândă, iar la mine se uita de parca m-ar bate. Chiar l-am auzit ca a zis ca sunt cea mai antipatica fată pe care o cunoaște. Ce sa fac? Tot ce vreau e sa nu mai doară, pentru ca doare al naibii de tare. Cu el împreuna nu am sa fiu niciodată, nu am cum, el nu s-ar coborî la nivelul meu. Dacă o sa se pună cu prietena mea împreuna, foarte bine, dar Vreau sa nu mă doară. Cum ignor aceste lucruri? Mulțumesc ca ați avut răbdare sa citiți

8 răspunsuri:
| Iamforfun a răspuns:

Dacă a zis că ești antipatică, el este un fraier. Nu te merită.
Tu trebuie să ai mai multă încredere în tine.
Și dacă vrei să nu te mai gândești la fraier, găsește-ti o preocupare, o ocupație plăcută. Urmărește un film sau un serial, joacă un joc pe telefon, citește dacă îți place, sau poți face altceva care îți place ție.

| NuVreauSăImiDauNumeDarSuntFată explică (pentru Iamforfun):

Mersi mult! Sa știi totuși ca el chiar e un băiat bun! Mulțumesc ca ți-ai făcut timp sa citești mesajul și sa răspunzi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zică ca el nu s-ar cobori la nivelul tău? Dar te-ai întrebat ca nu cumva tu să fii cu mult peste nivelul său? Pui prea mult suflet pentru cineva care nu merită.

| NuVreauSăImiDauNumeDarSuntFată explică (pentru anonim_4396):

El nu zice ca nu s-ar cobor la nivelul meu, dar eu nu sunt prea bine văzută in școala, el in schimb este foarte bine văzut. E un băiat tare calumea! Toată lumea îl simpatizează. Chiar ar trebui sa nu mai pun atâta suflet! Mersi de sfat și ca ți-ai făcut timp sa răspunzi happy

| 19flo79 a răspuns:

Peste 2 ani daca o sa revezi postarea ta, o sa râzi laughing
Asa e indragosteala asta, iti place, te gandesti mereu la el/ea, simti ca suferi, poate chiar plangi, dar ce sa vezi? O sa vezi ca in scurt timp o sa incepi sa te analizezi pe tine, o sa vezi ca esti un om valoros iar el nu te merita!
Ignora-l, chiar daca iti e greu la inceput si incearca sa te concentrezi pe lucrurile care chiar conteaza pentru tine.

| NuVreauSăImiDauNumeDarSuntFată explică (pentru 19flo79):

Da probabil peste 2 ani voi rade când îmi voi aduce aminte laughing Mersi ca mi-ai răspuns

| Smolbean a răspuns:

Salutare. De ce crezi ca el "s-ar cobori la nivelul tău"? Nu trebuie sa te consideri mai prejos. Cred ca fata aceea ori și-a dat seama aca îl placi și vrea sa îți facă în ciudă, ori vrea sa se laude. Sfatul meu e sa ii ignori, sa încerci sa nu te mai gândești la băiatul acela. Pana la urma, dragoste cu forța nu se poate. Mai ai răbdare și o sa întâlnești băiatul potrivit pentru tine, pentru care TU nu trebuie sa te schimbi, fiindcă el te va plăcea asa cum ești tu. Asa ca, momentan, vezi ce faci cu școala, fa-ți hobby-uri, citește, călătorește, investește timp în tine, perfecționează-te. Când va fi timpul se va întâmpla.
Curaj și succes!?

| NuVreauSăImiDauNumeDarSuntFată explică (pentru Smolbean):

Mulțumesc de sfat happy
Eu chiar încerc sa nu mă gândesc la el, dar îmi e greu, o sa reușesc cumva. Ideea e ca el e un băiat tare fain, e educat, e forte deștept, nu înjură, nu are comportament de bădăran, cu toată lumea se poarta frumos și cu mine o făcea odată, adică nu mi-a zis nimic rău și brusc m-a făcut antipatica și mimoza. Mersi oricum de sfat și ca ți-ai făcut timp sa îmi citești mesajul!