| mariansergiu93 a întrebat:

Buna,nu stiu cum as putea sa-mi gasesc o prietena(iubita)ca numai rezist psihic fara cineva langa mine care sa fie tot timpul langa mine si sa-mi ofere afectiune, pur si simplu sa contez si eu pentnru cineva in viata asta. Pana acum nu am avut nici o relatie cu vreo fata, nu prea interactionez cu fetele pot sa zic k de cand ma stiu eu nu am avut macar o prietena, eu stiu o colega cu care sa ma inteleg fff bine.Nu stiu am un complex in fata fetelor, ma pierd imediat cand vb-esc cu o fata, daca s-ar baga in seama cu mine fara sa vreau ii dau de inteles ca nu imi pasa desi eu chiar mi-as dori sa sa-i dau de inteles ca imi pasa. Sunt un tip mai retras, am prieteni ies afara chesti din astea da doar cu baieti pentru ca de iesit cu fete de unde daca nu am nici o prietena sau prietene ci doar prietenistraight face (sa nu se inteleaga k sunt gay)cum am mai zis sunt ff timid cu fetele, sunt mai linistit de felul meu, nu beau, nu fumez, si sunt ffff glumethappyNu stiu chiar nu stiu ce as putea face. Ceva sfaturi? Sper k nu v-am plictisit cu probleme mele, doar k simteam nevoia sa spun cuiva oricui ce ma doare.

3 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Pff, tin minte ca am mai vazut intrebare puse de tine acum ceva timp legata tot de subiectul asta, deci prietene daca nu iesi pe "traseu" adica sa incerci sa faci un efort vorbind cu fetele chiar daca asta iti creaza discomfort nu vei putea face nimic, nu vei putea sa scapi de timiditate si sa-ti dai drumul la gura sa rupi tacerea.
Chiar daca la inceput nu te simti bine tu trebuie sa te bagi in seama cu fete, cu timpul te vei obisnui va fi ceva normal.
Asa ca iesi la vanatoare, nu astepta sa te bage vreuna in seama pe internet, sa-ti ceara id-ul sa vorbiti, etc, asa ceva se intampla foarte rar.
Acum trebuie sa-ti traiesti viata deci treci peste temeri si timiditate, nu exista vreun sfat cum sa o faci exista doar incurajari, tu trebuie sa depasesti lucrurile grele din viata ta, nu mai pierde vremea si socializeaza si cu fete sau fata pe care o placi.
Daca nu acum cand?
Te trezesti ca faci 18 ani (daca nu ai deja), te trezesti la realitate si realizezi ca vine vremea in care va trebui sa lucrezi, sa te intretii singur si multe altele, nu vei mai avea timp de fete de aia am zis mai sus sa-ti traiesti viata, mai incolo nu vei mai avea prea mult timp liber la dispozitie, nici nu o sa-ti vina sa crezi ca ai terminat scoala si trebuie sa intrii in lumea adultilor si a responsabilitatilor.

| greyhound a răspuns:

Ho ba nebunule! La cum ai inceput am zis "in felul asta o sa alergi toate fetele".
Poti sa te inscrii pe un site de dating, in felul asta poti sa fentezi timiditatea temporar si apoi daca sa zicem ca te-ai intalni cu una, macar ai sarit cativa pasi

| danysasuke7 a răspuns:

Stii,si eu sunt la fel cum ai scris mai sus dar o prietena nu-ti faci peste o ora de exemplu trebuie sa te atraga si trebuie sa intri in vorba cu ea, ciudat ca stiu ce trebuie sa fac dar ma pierd repede cu o fata care imi place si cu care nu am mai vorbit dar stai linistit poate tu vei avea noroc ca eu nimic, chiar nimic