| 0Anduka0 a întrebat:

Sunt Anduka si am 15 ani. Sunt de la tara. Trec la toamna la liceu, specializarea filologie. As dori sa-mi dati niste sfaturi cu privire la cum sa ma comport, cum sa vorbesc, cum sa ma imbrac( avand in vedere faptul ca liceul are doar sacou ). Am si un set de intrebari, desi as dori sa-mi raspundeti la intrebari fara sa le numerotati, sa fie doar ca un discurs:
1. Cum sa ma imbrac in prima zi de scoala?
2. Trebuie sau nu sa cumpar un buchet de flori, avand in vedere ca voi avea un diriginte, din cate am inteles?
3. In ce banca sa ma asez? Stiu ca pare prosteasca intrebarea, dar in sat am stat in prima banca cu o colega care invata tot foarte bine. Toti se fereau de prima banca... parca musca. Eu "nu mi-am prins loc" si am mers in prima. Tot aud ca in prima la liceu nu poti copia, nu poti sa te misti, ca te vede toata clasa. Acum nu stiu... Nu stiu nici daca sa stau la geam, perete sau mijloc. Voi ce ziceti?
4. Cum sa ma imprietenesc cu colegii si colegele? ( de la mine din sat mai sunt cativa care dau tot la filologie, dar nu stiu daca intra... nu sunt oricum din fosta mea clasa )
5. Sa scriu cu stilou sau cu pix? ( ma pricep cu amandoua, desi in generala am scris cu stiloul )
6. Am fost cea mai buna in sat si as vrea sa va intreb daca as putea fi si la liceu sau o sa rada ceilalti de mine? Eu vreau sa fiu pregatita la toate materiile, dar nu vreau ca ai mei viitori colegi sa creada ca sunt tocilara.
7. Cum pot sa fiu mai deschisa? Nu vreau sa par retrasa.
Am recitit si chiar pare o INTREBARE pertotal prosteasca, dar astea sunt intrebarile mele. Vreau sa fiu pregatita. Va rog frumos sa ma intelegeti si sa ma ajutati. Raspunsul care va fi cel mai complet va primi un premiu portocaliu! Va multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| RebeckahAllecsandra a răspuns:

Pai ai putea sa te imbraci cu o bluzita/camasa simpla dar foarte chic.Fiind diriginte ai putea sa ii iei ceva care sa reprezinte materia pe care o preda.In banca a 3-4 de pe randul de la perete sau geam este cel mai bine. Poti sa ii impresionezi invatand si socializand cu ei. Daca ai un scris frumos poti scrie si cu pixul da la o lucrare, la o teza poti scrie cu stiloul pentru o estetica mai frumoasa. Poti sa inveti bine si fara sa fii tocilara.Eu spun sa iti gasesti un grup in care sa te integrezi si care sa stie sa te aprecieze pentru ca la, liceu sunti si altii mai "inganfati".
Sper ca te-am ajutat.:*

| trolololo a răspuns:

1. Nu contează.
2. Nu.
3. Pe la mijloc sau in ultimile bănci.
4. Te împrietenești dacă stai prin spatele clasei și vorbești. Dar nu in ultima banca. Penultima e OK.
5. Pix. O sa rada toți dacă ai stilou.
6. Nu o sa rada nimeni.
7. Stai prin ultimile bănci și vorbești.

Niciodată sa nu te faci ca nu auzi.
Cel putin la început sa nu stai sub nici o forma in primele 2 bănci. Mai ales dacă înveți o sa creadă ca ești tocilara. Daca stai prin spate, și știi nu o zică nimeni nimic. O sa îți ceara ajutorul. Si tu o sa ii ajuți. Nu tot timpul. Numai când vrei. Altfel o sa ți se urce in cap.
Răspunzi la orice intrebare, indiferent care este ea.
Sa faci glume, sau sa ironizezi anumite situații. Sarcasmul e important.
Sa nu intri in grupuri. Important e sa te înțelegi cu toți chiar și cu cei năzdravăni sau obraznici, tu ii respecți ei te respecta. Când o sa ai probleme o sa te ajute.

Exemplu: tu le dai o tema, ei o sa rămână datori. Când ai nevoie de ei, le zici ca i-ai ajutat. O sa te ajute și ei.

Daca vrei mai multe informații, da-mi un PM, la liceu o duceam bine, m-am înțeles cu toți.

| SarcasmBoy a răspuns:

NU are importanta cum te imbraci, important e sa te simti tu bine.Te asezi in orice banca nu conteaza iar flori si astea nu cumpara, nu mai da banii aiurea.