| Mihaela2729 a întrebat:

Buna! Sunt clasa a 11 a la mate info si vreau de la anul sa ma transfer la economic sau pedagogic (inca nu m-am hotarat) in alt oras si sa stau la camin. Am super multe motive...probleme acasa, cu colegii, cu profesorii, cu naveta, dar nici nu mai fac fata la matematica.
La uman nu pot sa merg pentru ca nu pot invata la istorie, nu am memorie.
Sunt mai fricoasa si nu stiu ce motiv sa bag, mi-e frica sa nu raman netransferata, nu mai pot sa suport liceul in care sunt acum. Mi-e frica ca in caz ca nu mi se accepta transferul sa am probleme si mai mari cu profesorii daca spun directorului toate motivele pentru care vreau sa ma mut.
Va rog daca e cineva pe aici care s-a transferat (mai mult pentru ca asa a vrut el) sa-mi zica ce motiv a pus. Vreau sa incep o viata noua departe de persoanele toxice, sunt singura, n-am prieteni si ma simt foarte rau.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa stii ca nu te vei simtii mai bine daca te muti intr-a 12-a fiindca nu ai timp de acomodat, nu ai timp de invatat si recuperat ceea ce altii sunt deja avansati, colegii te vor vedea ca pe o straina, iar tu pe langa stresul BAC-ului, vei mai avea si problemecu acomodarea cu invatatul super mult ca este materie pe care nu o stii deloc, fiindca un trannsfer de la un profil la altul necesita multa toceala.
Asadar, crezi ca vei face fata unor colegi reci si ostili, unor profesori care nu te cunsoc si nu vor da doi bani pe tine, daca nu esti foarte buna sa inveti extraordinar, ca sa-i impresionezi? In plus, nu uita ca trebuie sa dai bac-ul, la ceea ce nu ai invatat in ultimii 3 ani, dar trebuie sa stii in al 4-lea.

Vezi ca transferurile intre licee si profiluri se pot realiza: la inceput de an scolar si numai in coditii de eligibilitate ( sustinand examenele de diferenta, note de trecere, fara corijente, fara medii nincheiate, fara note mici la purtare).

Sfatul meu este sa mai suporti 1 an acolo unde esti, ca nu merita sa te stersezi din cauza unuia sau altuia, ci sa te focusezi pe carte si sa-i ignori, dar sa-ti fie usor la BAC, ca sa-l iei din prima.

| Mihaela2729 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc de sfaturi! Le ai spus din experienta ta sau a unei cunostinte?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihaela2729):

Eu am terminat cu prea multi ani in urma happy
Vorbesc din experienta nepotului meu, care a regretat enorm o mutare in ultima clipa, cand nu s-a mai putut acomoda cu noua clasa, cand noii colegi s-au purtat rece si dur cu el, cand incerca din rasputeri sa invete ca sa recupereze materie si totodata sa multumeasca profesorii.
A fost un an cumplit pentru el si la BAC nu a luat notele cele mai mari, ca nu a mai putut da randament bun, din cauza stresului imens si a oboselii acumulate.

| Mihaela2729 explică (pentru Violleta2022):

Ce profil a fost si la ce profil s-a mutat?