| darielle a întrebat:

Bună, TPU! Anul acesta voi fi clasa a 8 a și îmi este teamă de acest an. E ultimul an și,totodată,voi susține examenele de capacitate. La română mă mai pricep cât de cât, dar la matematică nu mă descurc așa de bine (geometrie).
Îmi este frică să nu pic sad.

Răspuns Câştigător
| byabubu a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica... da-ti silinta la aceste doua materii. Iar geometria la examen se da la partea a3-a unde ai o problema din geometrie plana ( cea de pe 6-7 ) si una cu geometrie in spatiu. De reugula se dau chestii usoare la aceste probleme la primele subpuncte, la al treilea este putin mai greu dar e doar 0, 5. Trebuie sa inveti bine formulele pe clasa a8-a ( arii, perimetre, volume ) Succes! Funda?

6 răspunsuri:
| MotanAndrei a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie teama, daca pici examenu tot intri la liceu. Eu de exemplu la mate am luat 5 si la Romana, am luat 6. Si media generala am avut-o 7.01 si am intrat la liceu Economic. Ca prima optiune am pus acel liceu.

| Florin123345 a răspuns (pentru MotanAndrei):

Acum nu mai intri asa conteaza notele din examen

| StReEtDaNcEaNa a răspuns:

Si eu trec pe a -8 a.Si eu am probleme mari cu matematica, si imi trebuie un 6.Si la romana 8-9 sa intru unde vreau.Greu,greu laughing

| MotanAndrei a răspuns (pentru StReEtDaNcEaNa):

Daca parinti tai au relatii, poti trece cu usurinta. Cum am eu. In clasele a8-a si a9-a am trecut fara sa dau la ore, si fara sa am vreo absenta. laughing Si profii cand ma vad, ma intreaba ce note vreau sa am la obiectu lor. rolling on the floor panarama de profii laughing

| StReEtDaNcEaNa a răspuns (pentru MotanAndrei):

Pacat ca parintii mei n-au relatii. laughing

| quantshop a răspuns:

Ai putea sa inveti o multime de notiuni de matematica daca ai parcurge exercitiile rezolvate postate pe https://www.youtube.com/user/RezolvariMatematica

Sunt rezolvari video explicate pe intelesul tuturor. Sunt si notiuni de teorie si probleme concrete (modele de subiecte pentru testari, teze...).