| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU... as avea o intrebare. Sa spun pe scurt: m-am indragostit de un baiat care era tot timpul depresiv ( spunea ca vrea sa moara, ca nu conteaza pentru nimeni, ca nu merita nimic etc.). Eu am tinut foarte mult la el, desi el nu stia asta si timp de 3 luni ii trimiteam aproape in fiecare zi mesaje de incurajare, il lasam sa se descarce, incercam sa il fac sa rada si sa fie fericit, chiar daca uneori paream penibila sau enervanta (nu-mi pasa, voiam doar sa fie el bine). Eu de mica am fost optimista si atunci cand tineam la cineva, ma dedicam cu totul si niciodata intr-o relatie (de prietenie cu fete sau baieti) nu m-am pus pe primul loc. Asa ca am inceput sa sufar si eu pentru el, desi nu i-am spus niciodata: nu puteam dormi noaptea, nu mancam, plangeam incontinuu. Treptat am devenit prieteni si de fiecare data cand ieseam afara el parca era o persoana diferita, de parca nu era deloc in depresie. Insa starile mele se agravau pe zi ce trece pentru ca (da stiu...) ma simteam vinovata de supararile lui, mereu ma gandeam sa nu faca vreo prostie ca sa nu traiesc toata viata cu asta (santaj emotional). Intr-o zi, cand eram efectiv la pat (cand aveam EU nevoie de el), mi-a spus ca nu mai vrea sa fim prieteni, si de atunci nu am mai vorbit. Acum el e bine, e foarte fericit, dar eu ma simt mai rau pe zi ce trece. Tin sa mentionez ca nu sunt tipul ala de fata cu taieturi, tip drama queen, Hannah Baker, sinucidere, fumat si care sa moara de dorul baiatului pe care l-a placut (Niciodata nu am vazut in el un potential iubit, ci doar voiam sa fie fericit). Sunt trista si ma simt goala pe dinauntru si nu stiu cum sa fac sa imi fie din nou bine. Prieteni nu mai am, m-au "abandonat" si stiu ca nu o sa vina nimeni la mine sa ma ia in brate si sa imi zica "Stiu ca nu esti bine. Poti sa imi spui totul. Vreau sa te fac fericita asa cum erai". Ce ar trebui sa fac?
P.S. Nu vreau comentarii rautacioase, ci doar sfaturi cum ar trebui sa ies din starea asta in care sunt de 5 luni...

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce tocmai anume pe el voiai sa-l faci fericit?
Din mila?
Păi daca-i asa inseamna ca tu nu ai principii sau renunti usor la ele pentru oricine.
Caci tocmai asta te face sa ai un echilibru.
Eu cred ca nu avea atata nevoie de atentie pe cat i-ai acordat tu.
Ca sa te poti vindeca de asta trebuie sa fii hotarata sa faci ce-ti doresti tu, nu sa fii la dispozitia altora.
Si eu sunt depresiv.(ma lasi sa ma descarc?)robertstietot@gmail.com

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Chiar nu cred ca sunt o persoana fara principii. Intr-adevar, e posibil sa-i fi acordat prea multa atentie, dar daca cineva ti-ar spune ca vrea sa moara ca deja s-a hotarat, nu stii cum sa reactionezi. E posibil sa exagereze cautand disperat atentie sau e posibil sa vorbeasca serios. Am preferat sa il ascult crezandu-l, ca in cazul celei de-a doua variante sa nu traiesc cu asta toata viata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.
Am reactionat un pic cam dur.
Imi cer scuze pentru asta.
Imi dau seama ca l-ai iubit foarte mult si poate chiar de asta suferi.
Si inca il mai iubesti.
De asta eu nu cred ca sunt in masura sa-ti dau vreun sfat.
Nu stiu cat de mult trebuie sa te implici cand iubesti asa mult pe cineva.
Poate ca totusi trebuie sa existe o limita.
Si poate ca raspunsul la asta este:oare el te-a iubit?

| Elide a răspuns:

Ești o persoana bună și de aceea a profitat de "sufletul" tau.dar sa nu regreți nimic! Și trebuie neapărat să îți găsești pe altcineva 'normal' cei care au gânduri de sinucidere și greutăți pe cap poți fi doar prietena și să îi ajuți să treacă mai ușor, dar o posibila relație n.o să meargă vreodată din cauza că nu vei știi de ce e in stare persoana de lângă tine sa se omoare sa te șantajeze incontinuu...

| gmxmail a răspuns:

Stiu cum te simti, am trecut si eu printr-o situatie similara, si stiu cum e sa nu aiba cine sa te asculte in momentele astea, dar daca vrei sa vorbim pe Facebook, wapp sau altceva, voi incerca sa te ajut cum pot!

| anonim_4396 explică (pentru gmxmail):

Mi-ar placea mult sa vorbesc cu cineva.

| gmxmail a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai poti sa imi trimiti Fb sau wapp-ul tau in mesaj

| gmxmail a răspuns (pentru gmxmail):

Eu nu pot sa trimit mesaj nu stiu dc, dar Facebook meu este: Felix Precup

| Alesia_Petra_1976 a răspuns:

Nimeni nu te poatre ajuta in astfel de situatii, pentru ca oricine are parte macar odata de momente grele si cred ca trebuie sa incerci sa te relaxezi, sa.ti faci prieteni noi si sa nu te mai gandesti la acel baiat care nu merita...tu esti o fata minunata si foarte emotiva, in plus probabil ca trebuie sa mai ai macar pe cineva iar daca il\o contactezi iti garantez ca te vei simti mai bine...
Sper ca te.am ajutat!

| anonim_4396 explică (pentru Alesia_Petra_1976):

Mersi mult