| BBAlyss a întrebat:

Buna TPU
Intrebarea mea are legatura cu societatea in care traim,o societate aspra,dupa parerea mea, care judeca si daca faci bine, si daca faci rau.Nu stiu daca astfel de lucruri se intampla doar la noi,in Romania sau si in alte tari,dar dupa parerea mea este foarte urat si asta spune mult despre noi.

Nu inteleg de ce atunci cand unii oameni trec pe langa o persoana cu un handicap vizibil au obiceiul sa se holbeze,sa isi atinteasca ochii asupra defectului pe care il are respectiva persoana. Oare chiar nu isi dau seama cat de mult rau ii pot face acelei persoane? Desi am spus unii,majoritatea oamenilor pe care eu i-am intalnit fac asta.
Si eu am o problema,cu care m-am nascut, o problema la picioare.Din cauza acelei probleme gambele picioarelor mele nu sunt la fel. Exista o diferenta intre ele, diferenta pe care intotdeauna am incercat sa o maschez.Atunci cand port blugi, la piciorul cu gamba mai subtire folosesc un burete pentru a masca diferenta.De foarte multe ori s-a intamplat sa trec pe langa oameni pe strada iar acestia sa isi atinteasca privirile asupra piciorului cu problema.Este foarte urat si deranjant sa vezi cum se "holbeaza".

De ce trebuie sa fie asa? De multe ori m-am intrebat daca doar romanii au mentalitatea asta. Oare in alte tari este la fel sau acolo nimeni nu iti are treaba, poti umbla linistit pe strada fara sa iti fie teama de privirile unor oameni curiosi?

2 răspunsuri:
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Nu, crede-mă că aşa sunt oamenii peste tot. Unii într-adevăr nu-şi lipesc efectiv ochii de tine. Zic unii, dar îmi imaginez doar numărul persoanelor care nu fac asta.
În România e binecunoscut faptul că mârlănia, meltenelăria, ghiolbănia sunt mai peste tot, ne înconjoară ca aerul, însă cam la fel ar fi şi în străinătate, aşa că hai să n-o mai ridicăm în slăvi atât de mult.
Plus că e ceva uman, e o curiozitate destul de morbidă ce-i drept, dar dacă stai să te gândeşti există. Suntem fascinaţi de defectele sau lipsurile acelor oameni, chiar dacă sună cinic şi unii dintre noi chiar nu avem bun simţul necesar de a ne uita în altă parte, de a nu insista cu privirea.
Şi mai intervine şi nepăsarea şi ignoranţa la unii, bineînţeles... Ce să-i pese ghiolbanului că pe tine te incomodează privirea lui? Şi-a primit "freakshow-ul", îşi continuă viaţa lui cotidiană de ghiolban.

| TheBlueWolf a răspuns:

Unul dintre subiectele mele preferate fara doar si poate. Cand eu stau si beau cafeaua jucand rolul unui Shakespeare sociopat pana in maduva oaselor monologandu-mi tot felul de probleme de natura sociala si existentiala nu ezit sa deschid subiecte de genul acesta. Diferentele dintre oameni. Un om nu va fi apreciat niciodata din punct de vedere fizic.Cel mai important este caracterul. Trebuie sa te aduni si sa treci peste orice fel de idee preconceputa. Societatea este una bolnava, sangeranda si se scufunda in agonie pe zi ce trece. Pune piciorul in pamant cat poti de increzator nu mai masca nimic si crapa orice fel de indoiala la adresa ta. Nu trebuie sa iti pese absolut deloc parerea lui Gigel sau Ghita de la colt. Trebuie sa te accepti tu ca om ca sa te incadrezi in societate cu ceilalti. Este cutremurator cand decojesti fiinta umana si observi ce poate fi cateodata. Sunt unii oameni ce pur si simplu nu merita statutul de persoana. Omul asa a fost conceput sa fie, asa a fost asa este si asa va fi mereu. Singura solutie este sa accepti si sa infrunti natura umana.