| BBAlyss a întrebat:

Buna TPU

Intrebarea mea are legatura cu societatea in care traim,o societate aspra, dupa parerea mea, care judeca si daca faci bine, si daca faci rau.Nu stiu daca astfel de lucruri se intampla doar la noi,in Romania sau si in alte tari,dar dupa parerea mea este foarte urat si asta spune mult despre noi.

Nu inteleg de ce atunci cand unii oameni trec pe langa o persoana cu un handicap vizibil au obiceiul sa se holbeze,sa isi atinteasca ochii asupra defectului pe care il are respectiva persoana. Oare chiar nu isi dau seama cat de mult rau ii pot face acelei persoane? Desi am spus unii,majoritatea oamenilor pe care eu i-am intalnit fac asta.

Si eu am o problema, cu care m-am nascut, o problema la picioare.Din cauza acelei probleme gambele picioarelor mele nu sunt la fel. Exista o diferenta intre ele, diferenta pe care intotdeauna am incercat sa o maschez.Atunci cand port blugi, la piciorul cu gamba mai subtire folosesc un burete pentru a masca diferenta.De foarte multe ori s-a intamplat sa trec pe langa oameni pe strada iar acestia sa isi atinteasca privirile asupra piciorului cu problema.Este foarte urat si deranjant sa vezi cum se "holbeaza".

De ce trebuie sa fie asa? De multe ori m-am intrebat daca doar romanii au mentalitatea asta. Oare in alte tari este la fel sau acolo nimeni nu iti are treaba, poti umbla linistit pe strada fara sa iti fie teama de privirile unor oameni curiosi?

1 răspuns:
| Andarock a răspuns:

Peste tot este la fel, părerea mea. Oamenii chiar dacă sunt din Franța, România, America, Germania etc., tot oameni sunt.
Curiozitatea, ce să-i faci. straight face
Nu trebuie să te simți complexat, deoarece, chiar dacă se holbează, îm mintea lor spun DOAMNE FEREȘTE, și stiu asta 100 %.
Eu când trec pe lângă cineva cu un handicap, eu nu mă holbez, încerc să mai uit foarte puțin la el/ea, dar este foarte greu, deoarece... așa sunt oamenii, mai curioși.
Într-un fel, este bine că-ți maschezi handicapul, deaorece, așa lumea nu se va mai holba cu atât de mult interes, dar nu uita... trebuie să te simți tu comod în primul rând.
... Și încă un lucru : Nu trebuie să-ți pese dacă cineva vorbește despre handicapul tău pe la spate, deoarece, nu asta contează! Contează ce fel de persoană ești! happy