| adddaa a întrebat:

Sa vedeți ce chestie neobisnuita mi se intampla.
Faza este ca nu sunt sigura când a început, sau daca exista dintotdeauna.
Mereu am avut deja-vu-uri, la o anumită perioada de timp mereu exista un moment pe care puteam sa jur ca-l mai vazusem o data, inainte.
Cu cat ma apropii de prezent, ceva si mai ciudat mi se intampla. Mi-am dat seama de unde vin toate deja-vu-urile. Ma credeți sau nu, dar eu visez niște lucruri (nu cine știe ce importante, dar neobisnuite) inainte de a se fi întâmplat.
De exemplu, când eram in a8a, am visat o tanti pe care nici macar n-o cunosteam la catedra. Un an mai târziu aflu ca avea sa fie diriga mea. Si momentul din vis s-a întâmplat si in realitate, aceleași culori, aceeași oameni in jur, diriga avea aceeași îmbrăcăminte, aceeași poziție la masa ca in vis.
Alt exemplu: Am fost la o olimpiada si stateam in camera cu niște fete dintr-un județ din alta parte a țării. Si de data asta, am avut un "deja-vu", dar de fapt, tot un vis. In visul acela le vazusem exact cum erau in momentul acela, deși nu le mai vazusem in viața mea. Un exemplu asemanator este ca cu câteva seri inainte visasem ca voi sta in camera cu județul X si chiar așa a fost.
Si lista poate continua.
Mi se pare ciudat ca senzatiile de deja vu se intensifica si mai sunt si visele.
Am încercat sa caut ceva pe net despre faze de genul asta, dar nu am gasit mare lucru.
A mai pătit cineva ceva asemanator? Are cineva idee ce se petrece?
Va rog. Orice părere/răspuns mi-ar fine ajutor. Vreau sa inteleg ce se petrece. puppy dog eyes

5 răspunsuri:
| LarissaMouse a răspuns:

Buna! Sunt sigura ca ce ai spus tu este real, pentru ca nu ai fi scris atat de mult pentru amuzament.Sincer,si eu am deja-vu-uri dstul de des si nu stiu de ce, dar nu cred ca am avut si vise sau cel putin nu mi-am dat seama.Au fost multe momente pe care le-am mai vazut sau asa mi s-a parut.Nu stiu ce sa iti spun despre asta.Pur si simplu se intampla.Nu cred ca exista vreo explicatie. Uite niste informatii care mi-au atras atentia:
http://totul.md/ro/expertitem/880.html

| OnutzaMikutza a răspuns:

Poate esti medium. vorbeste cu parintii tai!

| adddaa explică (pentru OnutzaMikutza):

Am încercat sa le spun, mai ales ca la un moment dat se întâmplau prea multe, dar au zis ca mi se pare, ca bat campii si așa mai departe...
Fiind lucruri minore încerc sa ma obisnuiesc cu ele, dar e ciudat cum "cunosc" oameni pe care nu i-am mai văzut niciodată, inainte de a-i avea in fata mea, in realitate.
Faza e ca visele trec, le uit, iar apoi mi le amintesc când se intampla ce s-a întâmplat in ele.
De aia am vrut sa vad ce zic si alte persoane, sa ma conving ca nu am înnebunit si poate exista o explicație, sau macar poate cuiva i s-a mai întâmplat ceva asemanator.

| OnutzaMikutza a răspuns:

Poate esti medium. vorbeste cu parintii tai!