| joghu22 a întrebat:

Semnificațiile viselor de noapte devin realitate?
De exemplu, am visat un câine mare și negru și spunea pe net ca înseamnă ca ma va paste pericolul.
E adevărat? Sau ma îngrijorez aiurea?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Semnificațiile notificate în cărțile despre vise sunt fără suport.
Astfel ce înseamnă că te paște ceva? Că un pericol este ceva autonom, care se preocupă de persoana ta, și îți vrea răul.
Exemplu. Din nevoia de avetură și de intesitatea trăirilor generate de emisia de adrenalină am ales în tinerețe să fac alpinism fără asigurare pe trasee grele. Am fost de multe ori în pericol de a-mi pierde viața. În acele situații pericolul era iminent, puteam să îmi pierd viața în orice clipă. Astfel în limbajul cărții de vise, pericolul mă păștea in fiecare moment din acele episoade de cățărare liberă.
Altfel, pe orice conducător auto, care se urcă la volan dimineața, îl paște pericolul de a ajunge la morgă până seara, cam 6 pe zi în România în medie.
Astfel, pericole care ne pasc sunt la tot pasul.
Dar asta nu îi împiedecă pe oameni să conducă mașini, și pe alpinișți să își desfășoare pasiunea pe trasee mai ușoare, sau mai grele.
Unii visează net, vise premonitorii, care își au valoarea lor dar nu neapărat un câine negru. Dar nu toate visele sunt premonitorii, nu toate au această caracteristică.
Astfel este necesar să te gândești la semnificația specială a unui câine penrtru tinem decât să te iei după cărțile de vise care de exemplu notifică, ciupercă vizezi, nuntă în familie înseamnă.
Să fii precaut în viață, să nu te urci băut la volan e ok. Să te îngrijoreze orice câine din vis, este exagerare nejustificată.

| joghu22 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc. Explicați foarte bine.

| sadrian46 a răspuns (pentru joghu22):

Mă bucur că am ajutat.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Caine negru
Daca visezi
-un caine negru, semnifica o nenorocire, prieteni falsi sau nepotriviti care ii ai langa tine. Trebuie sa faci o selectie intre prieteni ca sa vezi de cine ai nevoie si sa scapi de cei care te tin in loc.

| Andreeush a răspuns:

Visele sunt vise, nu devin realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Visele sunt doar o plasmuire a subconstientului pe baza starilor si intamplarilor din ultima vreme, n-ai de ce sa te ingrijorezi.

| Tian44 a răspuns:

Da, unele pot fi adevărate, dar în general sunt create pe baza trăirilor experimentate in ziua premergătoare visului.Nici oamenii de știință nu știu încă care este faza cu visele deoarece este un domeniu foarte complex.

| lulu9999 a răspuns:

Nu rastalmaci visele pentru ca nu au de a face cu nimic cu realitatea, nu te lua dupa vise