| girl01 a întrebat:

Ce alimente contin iod? Mersi. Fundita

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Buna,
Se gaseste in: apa, cartofi, mazare, ciuperci, laptuci, usturoi, nuci, ceapa, spanac, varza, morcov, ridiche, rosii, agrise, banane, cirese, visine, pere, capsuni, struguri, untura de peste, galbenus, fragi, peste, fasole verde. El regleaza functiile tiroidei, calmeaza sistemul nervos, stimuleaza gandirea, previne depozitarea colesterolului in artere.

3 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Nucile sunt foarte bune.Contin foarte mult iod.De asemenea algele marine, carnea, fructele si laptele.

| yanny`s a răspuns:

Pai sunt mai multe.Si sarea contine iodbatting eyelashes
Oricum consumam in fiecare zi sare, asa calaughing

| DenisaMetal a răspuns:

Pentru o alimentatie sanatoasa in caz de probleme cu tiroida este recomandat sa consumam alimente care contin iod: peşte, crustacee, alge marine, lactate.