| MaRiiH a întrebat:

Cine se pricepe bine la comunicare între un baiat și o fată? Și mă poate ajuta, iubesc o fată și nu-mi pot da seama dacă mă place, daca se oferă cineva să mă ajute spuneți aici sad.

4 răspunsuri:
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,ai putea oferi mai multe informatii? Faptul ca tu o placi, iar ea nu stie lucrul asta nu ne spune mai nimic.Nici macar nu stim daca fata respectiva te cunoaste, daca sunteti amici, etc. Poate te pot ajuta dupa ce primesc mai multe informatiihappy

| MaRiiH explică (pentru LifeIsColour):

Ne cunoastem de 6 ani, am mai avut o relatie.,..., o iubesc enorm de mult... Uitați un text cu convorbirea noastră.:
EU : Ai văzut ce na? pa este atunci când spui cuiva Te iubesc,? i sentimentul nu-i reciproc?
EA :nuu..nu am trecut prin asa ceva
EA :si nu vreau..cred ca este foarte greu
EA : nu?
EA : sa stii ca eu nu pot sa iti zic,, te iubesc"
EA : dar sa stii ca tin foooarte multtt la tinee
în
EU : în? eleg
EA : dupa atatia ani..sincer eu nu ma asteptam sa ma placi inca
EU: Dc credeai ca nu te plac?
EA:adica.
EA:tu stiai ca eu am prieten si credeam ca gata nu te mai gandesti la mine
EA:si toate lucrurile astea care banuiesc ca te.au fc sa suferi mult
EU:mda.
EA:wbig hug
EUbig grinacă vrei încerc să uit tot ce am sim? it/simt pentru tine.
EA: pai pana acum nu ai incercat?
EA: si uite..tot la mine ..te.ai intors
EA: daca tu crezi ca este mai bine pentru tine
EA:eu sunt de acord cu tine
EA:deci cum ramane?
EA: te ajut sa ma uiti?
EU: Cum să mă aju? i?
EA: vrei sa.ti arat? :9
EU :Cum să-mi ară? i?
EA: Marii ma supar pe tine!
EU: Nuu.
EA: pentru ca acum imi zici ca ma placi..si dupa vrei sa ma uiti
EA: stii ce cred ca tu minti sau te joci
Eu: n-am zis că vreau să te uit...
Ea: si nu mai vb cu tine
EU: Am zis că vreau să uit tot ce simt pentru tine, pentru că eu cred că nu are rost să te iubesc dacă tu nu sim? i la fel
Ea: Pai Marii gandeste si tu..cum sa simt la fel ca tine daca eu pana acum am fost intr.o relatie, este imposibil
Ea: asta se intampla in tinmp
Ea: ca si in melodie,, dragostea nu se fc intr.o saptamana'
Ea: intelege!
Ea: si e treaba ta. poti sa incetezi sa mai simti ceva pentru mine, daca poti
Eu: Eu în? eleg, dar cât crezi că trebuia să a? tept să-? i spun?
Ea: nu trebuia sa astepti tuu..ai asteptat destul.dar nu poti sa te astepti din partea mea sa iti raspund la fel
Ea: momentan este imposibil
Eu: Nu mă a? teptam să-mi răspunzi.
EA: ba da..asta ai zis
Ea: i.a citeste mesajele de mai sus
Ea: ai spus ca o sa incetezi sa mai simti ceva pentru mine. pentru ca eu nu simt ca tine
EU: Mna. nu în? elegi ce zic.
Ea: nuuuu
Ea: tu esti de vina
EA: nu te faci intelessss
EU: Nu? tiu cum să î? i scriu ce vreau să spun...
EA: scrie...doarr
Eu: bine, deci am vrut să? tiu dacă mai? im? i ceva pentru mine să? tiu dacă mai a? tept
Eu: Nu? tiu cum să scriu.
Ea: vreau sa fiu sincera cu tine
Ea: eu vreau sa.l uit pe Dani
Ea: pentru ca dragostea noastra s.a incheiat
Ea: si nu se mai poate sa fim impreuna
Ea: nu vreau sa am o relatie acum..pt ca nu imi doresc asta
Ea: vreau doar sa fie bine.
Ea: sa las lucrurile sa mearga de la sinee
Ea: ma intelegi?
Eu: În? eleg., eu nu am zis ceva de rela? ie acuma, pentru că? tiu cum este,? i? tiu foarte bine, am vrut să văd doar ce? anse am.
Ea: sanse ai.dar nu stiu cate
Ea: esti primul baiat cu care am vb dupa des[partierea de Dani
Ea: si nu as vrea sa mai vb cu altcineva
Ea:tu crezi ca noi chiar ne.am ppotrivi?
EUbig grina cred.
Eu :Tu nu?
EA:eu creed ca ne.am contrazice mai mereu
Eu :. Nu cred asta, tu dc crezi?
Ea: pai asa cred din cele vb cu tine
Ea:in seara asta
Ea:ne.am contrazis de cateva ori

| LifeIsColour a răspuns (pentru MaRiiH):

Deci tu vrei sa o faci pe aceasta fata sa te placa.Ei bine, faptul ca va cunoasteti de mult timp ar putea fi un avantaj, insa nu este suficient pentru a o face pe ea sa simta ceva ce tu iti doresti, dar care nu este reciproc.In primul rand,din conversatia trimisa de tine imi pot da seama ca fata respectiva incearca sa te faca sa intelegi ca,pentru moment,nu si-ar dori nimic mai mult cu tine,doar o simpla relatie de amicitie. Faptul ca ea tocmai a iesit dintr-o relatie spune multe, are nevoie de timp pentru a se asigura ca nu mai simte nimic pentru acel baiat si, totodata, timp pentru a-si da seama ce fel de sentimente are pentru tine, daca este pregatita pentru o noua relatie si daca tu esti acea persoana cu care vrea sa construiasca ceva.De asemenea,din conversatia trimisa reiese ca tu,fara suparare,te cam tii de ea precum ciulinele de haine. Ceea ce vreau sa spun e ca,fiind fata,imi pot da seama cum gandeste cea pe care o placi,am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare, doar ca nu incheiasem o relatie in acea perioada si crede-ma, o fata isi poate dori orice, dar nu un baiat care sa-i dovedeasca ca ar fi dispus sa faca absolut tot ce spune ea, cand spune ea.Atitudinea ta nu este cea mai corecta si nu faci altceva decat sa te pui pe tine intr-o lumina proasta,e adevarat ca fetelor le plac baietii romantici, desi nu e bine sa generalizam, dar asta nu inseamna ca nu ne dorim bad boys(in sensul bun, cu o anumita limita de rautate).Eu cred ca ar trebui sa pastrezi strict o relatie de amicitie cu aceasta fata, iar timpul le va rezolva pe toate.Stiu ca e greu sa treci peste aceasta etapa din viata ta,mai ales ca tu o iubesti foarte mult si iti este greu sa o uiti,dar gandeste-te ca mai devreme sau mai tarziu,vei gasi pe cineva care sa te placa asa cum esti,cu bune si cu rele.Ti-as fi spus cu bucurie ca ar mai fi sanse ca tu si fata asta sa fiti impreuna,dar e evident ca sansele astea sunt aproape de zero, tinand cont ca tu ai spus tot ce era de spus, ca o iubesti si ca vrei sa fiti impreuna foarte mult, ca ti-a fost dor de ea, etc.In ciuda insistentelor tale,ea sustine ca o relatie intre voi nu ar fi cea mai reusita,v-ati contrazice de multe ori, in multe privinte...e evident ca incearca sa gaseasca scuze pentru a nu-ti spune in fata ca, de fapt, nu te considera persoana potrivita sau nu are sentimente pentru tine, cel putin nu cele pe care le ai tu.Oricum..nu stiu daca raspunsul meu te-a ajutat,probabil mai mult te-a descurajat,insa cineva trebuia sa fie sincer si,din nefericire,cam asta e defectul meu,spun exact ceea ce cred. Daca eu m-am inselat,ceea ce e destul de posibil, o sa ai o relatie cu aceasta fata indiferent de ce ti-am scris aici, poate intr-o zi, dupa atatea insistente ale tale, ea va accepta.Deci nu-ti pierde sperantahappy

| andrealove24 a răspuns:

Deci prima data incearca sa vezi daca rade la glumele tale, sau daca iti zambeste si mai fi atent la limbajul corpului sau. Daca vrei sa-i spui ca o placi invit-o intr-un loc mai fretras si formuleaza ceva de genul "As vrea sa iti zic ceva dar nu stiu cum......in fine ....Eu te iubesc chiar te plac." cu siguguranta merge.