| chocapic91 a întrebat:

Cum mai exact se face inscrierea la un liceu? Adica: Completeaza parintele sau elevul? Aduce diriginta foi in clasa sau te duci la primarie sau unde? Daca parintele alege un liceu unde elevul nu vrea sa mearga, va ramane 4 ani la un liceu pe care il uraste sau se poate schimba ceva? Mai mult ma intereseaza daca elevul are vreo putere (legala) in alegerea liceului.

Alte detalii sunt bine-venite.

Multumesc anticipat si dau si funda. big grin

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se completeaza de elevi impreuna cu parintii. Nu te duci la nicio primarie, se face la scoala impreuna cu diriginetele.

Daca intri la un liceu teporetic acolo ramai, poti sa te transferi daca ti se aproba.

Putere legala? Pai iti alegi de la inceput bine liceul, ce putere legala mai vrei?

| chocapic91 explică (pentru suntserios):

Putere legala voiam sa spun daca elevul are dreptul sa aleaga la ce liceu doreste sa mearga, sau daca parintele completeaza formularul chit ca elevului nu ii place liceul si/sau profilul la care il inscriu parintii. Adica, daca elevul vrea sa mearga sa zicem la stiinte (sau filo sau orice) cu predare in limba romana, dar parintii vor neaparat ca copilul lor sa mearga la mate-info cu predare in germana fiindca sunt convinsi ca asa e mai bine pentru elev (desi el nu prea intelege limba germana sau din orice alt motiv).
Mersi pentru raspuns.

| chocapic91 explică (pentru suntserios):

Putere legala voiam sa spun daca elevul are dreptul sa aleaga la ce liceu vrea sa mearga. Adica sa zicem ca elevul vrea sa mearga la stiinte (sau filo sau orice) cu predare in lb romana dar parintii vor ca el sa mearga neaparat la mate-info cu predare in germana (chiar daca elevul nu intelege prea bine germana sau din orice alt motiv). Atunci, elevul va fi obligat 4 ani sa mearga la un profil si/sau liceu la care nu vrea sa fie? Sau are dreptul, legal, sa isi aleaga singur liceul? Asta voiam sa spun dar cred ca nu am fost prea explicit.
Mersi pentru raspuns dar inca mai astept raspuns la ultima, daca ai dreptul sa mergi la ce liceu vrei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Astea sunt chestii care le rezolvi in familie, nu pe cale legala. daca tu nu esti in stare sa iti convingi parintii ca vrei sa mergi la un anume profil... nu stiu cine altcineva i ar putea convinge

| Buburuzoi a răspuns:

Vorbeste cu diriginta ta, si explica i situatia ta. Si zii daca ar putea vorbi cu parintii sau parintele in cauza si sa ii explice ca n-o sa fie bine daca nu te lasa sa alegi ce vrei tu.
Eu sunt fata si maicmea cand era la mine era la un liceu care se zice ca e cel mai bun din oras. Aasa se zice dar eu sunt foarte pornita ca nu e adevarat si ne-aam contrazis pana in ziua in care trebuiau completate formularele. Atunci i-am zis ca o las pe ea sa completeze formularele dar o sa se duca ea in locul meu la scoala aia. Si uite asa s-a rezolvat problema mea. rolling on the floor) Bafta!