| AllDayAllNight a întrebat:

Cum poti albii dintii ?Niste metode bune?Funda

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te poate ajuta bicarbonatul alimentar.
Pa, pa.

| Barbiiiiie a răspuns:

Spala-te cu sare bruta, sau cu bicarbonat de sodiu cu zeama de lamaie, sau paste de dinti cu efect de albire, de ce nu un tratament la dentist, dar costa ceva mult mai mult
Funda?

| RoxyLaLa a răspuns:

Cel mai bine e sa te periezi cu sare si sa te periezi bine de cel putin 3 ori pe zi. Si daca vrei te poti duce si la dentist sa iti albeasca dintii:*

| PisSsy a răspuns (pentru RoxyLaLa):

E adevarat ca daca dentistul iti albeste dintii dupa o perioada trebuie sa mergi iar si iar si iar sa ti albeasca?happy

| RoxyLaLa a răspuns (pentru PisSsy):

Da, asa trebuiehappy

| LostInHell55 a răspuns:

Buna.Pai uite aici niste metode incercate de mine si care chiar au functionat.

Sarea-O poti folosi cu precadere, seara inainte de culcare.Pui putina sare pe periuta de dinti (sare fina) si aplici pe dinti frecand energetic.

Bicarbonatul-Tratamentul cu bicarbonat se poate face de 2 ori pe luna si se procedeaza la fel ca si cu sarea.

Sarea lamaie sau zeama de lamaie-Stoarce o lamaie, iar zeama obtinuta o poti folosi pentru periajul dintilor.In acelasi mod se utilizeaza si sarea de lamaie.

See ya. Fundita? *iubeste cateii* laughing

| LenaleMinato a răspuns:

Culoarea dintilor e determinata genetic,albirile profesionale la medicul dentist nu sunt recomandate deoarece slabesc rezistenta dintilor si pot fi dureroase, poti sa-ti faci periaj profesional la dentist sa nu bei bauturi sau sa mananci alimente care iti pot colora dintii(ceai,cafea, cola, fructe gen mure) tatal meu e medic dentist si l-am intrebat si eu pe el. sper ca te-am ajutat happy

| SnowBal a răspuns:

Stoarce o portocala sau o lamaie iar zeama si bucata stoarsa pune-o pe perie

| asdfghjkll a răspuns:

Inainte de a apela la orice procedeu pentru albirea dintilor, este necesara o vizita la cabinetul stomatologic, unde primul pas spre o dantura frumoasa si sanatoasa inseamna un detartraj minutios. Ulterior, impreuna cu stomatologul iei o decizie.

Exista albiri specifice destinate doar petelor exterioare de pe suprafata dintilor. Aceste pete de obicei dispar prin detartraj cu ultrasunete si solutii de bicarbonat urmate de periaje profesionale.