| Silent09 a întrebat:

Dacă abordez o fata cu "bună ce faci" și ea răspunde cu "bine" cum pot sa continui conversația?

11 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Păpușe,ne vedem la un suc?

| Nemessys a răspuns:

Cel mai bine incepi o conversatie daca dai,, skip" peste partea cu,, buna ce faci" si treci direct la subiect.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

De obicei, când se întâmplă asta, interlocutorul tău n-are timp de vorbă, fiind angajat deja într-o altă activitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fi tu însuți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

,,Ce faci?" Este o intrebare atat de comună incat a inceput sa devina superficiala.
Spre exemplu, unii oameni cand intreaba,,ce faci?" nici macar nu asteapta un raspuns, ba din contra, ii plictiseste sa auda ce faci cu adevarat. Majoritatea o fac doar din politete. Si a devenit un fel de ritual sa raspunzi mereu cu,, bine".
O intrebara mai profunda ar fi,, cum te simti astazi?",,, ce ai mai facut zilele astea?",,, cum mai e starea ta de spirit?".
Adica ceva mai diferit, unde nu mai exista un ritual sa raspunzi cu,, bine" si pare ca iti si pasa.

Dar daca doresti sa abordezi o fata pe care nu o cunosti pe strada cu astfel de intrabari, ti-as recomanda sa nu faci asta.
De cele mai multe ori este inconfortabil si prea multe persoane abordeaza intr-un fel porcos, si au inceput sa se formeze repulsii in jurul persoanelor care vin si abordeaza. Si pe buna dreptate. Adica nu toate persoanele au intentii bune.
Cel mai bine ar fi sa folosesti aceste abordari cu persoane pe care le cunosti, ca sa nu fie inconfortabil.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Genial raspuns. Nici eu nu mai suport raspunsurile de tip,, bine". Bine. dar mai exact ce faci bine? Ajuti un om nevoias, un animalut sau ce? laughing Ca stand in pat pe telefon nu faci bine nimanui. xD Am observat ca la americani este,, how are you?",, i'am fine, you"? Ar fi mai fain sa fie si la noi asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Ca tot veni vorba de,, ce faci?", mi-am adus aminte de verisorul meu.
Cand m-am intalnit cu el m-a intrebat,, Cum te simti?". Trebuie sa recunosc ca mi s-a inmuiat sufletul in momentul acela.
Dintotdeauna am fost intrebată,, ce faci" de persoanele mature si chiar in varsta si, apoi, el, un coilas de 4 ani m-a intrebat pentru prima dată,, Cum te simti?".
Chiar a insemnat mult pentru mine.
De atunci am invatat pe propria piele cat de mare e valoarea vorbelor si cat de mult poate conta simpla formulare a unei intrebari sau a unui raspuns.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Plus ca iti mai transmite si un sentiment placul; acela ca persoanei respective chiar ii pasa de tine. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Exact, chiar asta m-a facut sa simt happy

| Den1sa a răspuns:

O intrebi cum ii mai e viata, te interesezi punand intrebari dar fara sa pari un dubios, poate o inviti la un suc in oras : )

| PirvuDragos a răspuns:

Cat de bine