| BadCliché a întrebat:

FUNDA.Buna! Tin zilele astea dieta in care consum cel mult 600 de kcal pe zi. De exemplu ieri am mancat o banana,o jumatate de felie cu branza,jumatate de bol de supa [doar zeama simpla],un morcov, o nectarina si inca o jumatate de felie cu branza. E prea putin?

2 răspunsuri:
| iulyspy a răspuns:

E gresit sa te infometezi in halu asta pentru ca iti faci mai rau. daca te infometezi atunci cand renunti la dieta vei pune imediat pe tine deoarece corpul tau isi face provizii pentru data viitoare cand il vei infometa. faceam si eu greseala asta.
Intra pe http://www.dietetik.ro/ si in dreapta undeva ai un calculator unde iti introduci inaltimea, greutatea si varsta si iti spune in ce categorie te incadrezi, iar daca vrei sa slabesti pui acolo greutatea la care vrei sa ajungi, si in cat timp si iti spune cam cate calorii pe zi sa mananci.
Iti zic un secret..eu am slabit fara sa ma gandesc cate calorii bag in mine si chestii deastea..adevarul e ca am mai renuntat la dulciuri da nu de tot, am renuntat la paine si fainoase, iar daca mancam paine mancam neagra nu alba, fac miscare zilnic da nu cine stie ce exercitii.o plimbare mai lunga prin parc sau o iesire cu prietenii la o plimbare. Si daca mananci ce iti place, nu foarte mult si sanatos (fara fast-food) e mult mai bine decat sa te infometezi.
Eu am facut tot ce ti-am zis mai sus si am ajuns la 58 de kg de la 64 in vreo 2 saptamani si continui sa slabesc.
Ai grija de tine si de sanatatea ta! :*

| BadCliché explică (pentru iulyspy):

Ideea este ca nu ma infometez. Nici nu simt catusi de putin senzatia de foame si sunt destul de energica pe parcursul zilei, mai ales ca consum in jur de un litru jumatate de apa. Si fac si o ora de bicicleta medicinala.