| BadCliché a întrebat:

Heii! Tin zilele astea dieta in care consum cel mult 600 de kcal pe zi. De exemplu ieri am mancat o banana,o jumatate de felie cu branza,jumatate de bol de supa [doar zeama simpla],un morcov, o nectarina si inca o jumatate de felie cu branza. E prea putin?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E de apreciat ca ai mancat, nu te-ai infometat, ceea ce e bine.
Mie mi se pare ca ai luat cate putin din tot ce aveai nevoie. Din cate stiu eu, ai voie sa mananci si orez si poti introduce pe la sfarsitul dietei si pieptul de pui.
Totusi parca stiam ca trebuie sa consumi intre 800-1000 de kcal la dieta...
Bafta, oricum!

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti complet pe langa, a luat putin din ce avea nevoie din parti, proteine si carbohidrati aproape zero, si lipsesc multe ( grasimi sanatoase, etc. ).

E de apreciat din parti, e o alegere foarte proasta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, dar nu tine dieta restul vietii, tine cateva zile, nu?
Si a spus ca nu-i e foame, daca nu ii e foame, inseamna ca nu se chinuie.
Nu va muri, stai linistit. Daca se simte rau va manca, nu e proasta.
E adevarat ca a mancat putin(600 kcal), dar daca ii spuneam ca nu e bine oricum nu ma lua in serios(cum nici pe tine nu prea te-a luat), asa ca am incercat sa o conving macar sa mai ridice putin(800-1000).
Am vrut sa ii propun sa manance iaurt, dar pana am terminat de scris am uitat...
Si daca tot sunt iar aici, OanaGreen, sa stii ca poti manca si restul chetiilor din supa. happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, cati ani ai de gandesti asa?

Tu le spui la oameni ce vor sa auda, doar ca sa te ia in serios? Asta e o tampenie, parca ai fi un copil frustrat disperat de atentie, urmeaza sa le spui ca e ok sa fumeze sau sa traga pe nas.

Eu mereu le spun ce trebuie, chiar daca de multe ori NU e ce vor sa auda, si asta e normal, si majoritatea ma iau in serios si mai tarziu imi multumesc pentru sfaturile mele, in general copiii mici sau aia prea ingusti la mine nu te iau in serios cand le spui de bine, dar cu asemenea retardati nu se merita sa-ti bati capul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu sunt nici frustrata, nici disperata dupa atentie. Urasc "atentia", ce vroiam sa spun, e ca daca i-as fi spus scurt ca nu e bine, probabil ar fi facut tot ca ea. Asa, poate ca am convins-o sa manance putin mai mult. Nu spun ca nu ai dreptate, si da poate ma insel. Nu, sigur ma insel daca vine vorba de o dieta lunga.
Dar cateva zile de dieta nu m-au omorat nici pe mine nici pe altcineva...
Si totusi, incep sa ma simt vinovata. Nu-mi place cand sunt jignita, dar spre deosebire de alti copii "frustrati, obsedati de atentie", ma gandesc la motiv. Si tu ai avut un motiv. Si acum ma simt prost.
Dar tot nu cred ca o omoara cateva zile de dieta. Ma poti contrazice daca vrei, sunt dispusa sa invat din graseli. Si imi pare rau pentru funda, adevarul e ca nu m-am asteptat nici o secunda sa o i-au eu.
Asa ca Oana, asculta-l pe Cosmin si uita ce am spus bine, o sa invat sa ma retrag cand sunt depasita.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, relaxeaza-te. In primul rand nu a zis ca vrea cateva zile si in al doilea rand nu am vrut sa te jignesc, am vrut doar sa zic ca nu e bine sa le spui mereu oamenilor ce vor sa auda, ci ce trebuie, atat.

Nu ma intereseaza funda sau alte asemenea aberatii, eu mi-am facut cont ca sa particip la discutii despre nutritie si antrenament, e un hobby al meu, atat, altceva nu ma intereseaza pe site-ul asta.

O seara buna

14 răspunsuri:
| Coco2730 a răspuns:

Cosmin are dreptate. Nu stii ce rau iti poate face un regim de genul acesta. Este dezechilibrat (fara proteine, cu branza topita, fara grasimi, fara carbohidrati). Uite, iti dau regimul pe care l-am primit eu de la un medic nutritionist, care sunt sigura ca ti se va parea gustos si satios. Regimul are 1600 de calorii. Poti scadea pana la jumatate cantitatea de fructe pentru o pierdere mai eficienta in greutate. Iti dau acest regim ca sa iti faci idee generala despre ce trebuie sa contina alimentatia ta. Mic dejun: branza dulce(cas, urda, mozzarella), 50g; rosie, castravete; carne de pui(50g) sau ou fiert tare; 2 felii de paine de secara; ceai indulcit. Gustare: cirese sau caise sau mere sau kiwi sau mandarine sau struguri sau portocale sau pomelo sau pere sau nectarine(250g) sau o banana. Pranz: curcan sau pui la gratar sau la cuptor(150g); salata din varza, salata, rosie, castravete,, ridichi, lamaie, ulei de masline (200g); o felie paine de secara; cas(50g). Gustare: piersici sau pomelo sau portocale sau grefe sau mandarine sau mere(250g). Cina: salata asortata cu lamaie si o lingura de ulei de masline; Mozzarella, urda sau cas(150g); ceai.

| Cosmin86 a răspuns:

Da, normal ca e prea putin, tu vrei sa te imbolnavesti?

| BadCliché explică (pentru Cosmin86):

Beau si multe apa pe deasupra, plus canu simt nevoia de foame si sunt destul de energetica.

| Cosmin86 a răspuns (pentru BadCliché):

Ai nevoie de 1000-1500 de kcal pe zi. Nu are treaba cu energia, e o dieta foarte proasta, intreaba orice nutritionist ( nu pe TPU unde raspund copii mici paraleli cu asta ).

Si ca fapt divers, ai proteine si carbohidrati aproape zero, poti sa te documentezi de ce e ceva rau asta.

| BadCliché explică (pentru Cosmin86):

Azi ce-i drept am mancat mai mult. Un litru de apa, 3 felii de paine cu branza sau vinete [nu toate o data], o banana, o nectarina plus ca am sa mai mananc inca o masa. Sa continui asa?

| Cosmin86 a răspuns (pentru BadCliché):

Mai ai nevoie de :
- proteine ( carne -> piept de pui, de curcan, peste, etc. )
- carbohidrati ( cartofi, orez, brocoli, etc. )

Urmatoarea masa ar putea fi spre exemplu un piept de pui fiert ( sau la gratar ) cu orez.

Felii de paine cu branza? Ce branza ai, sper ca nu de-aia topita.

Cati ani ai, si ce inaltime/greutate ai?

| BadCliché explică (pentru Cosmin86):

Hochland [sau cum se scrie] triunghiulara, dar nu mananc decat o felie. SI am 14 ani, 55 kg si 1.51.

| Cosmin86 a răspuns (pentru BadCliché):

Nu e prea sanatoasa, zi-le parintilor tai sa-ti cumpere branza adevarata, de preferinta de oaie. Daca ai vreo ruda la tara ( bunici, matusi, etc. ) branza de tara e cea mai sanatoasa si cea mai buna.

Vezi ca la 14 ani esti in crestere, risti destul de mult daca nu consumi ce trebuie si daca nu acorzi corpului tau tot ce are nevoie ( proteine, carbohidrati, etc. ).

Adauga neaparat carne + orez sau cartofi sau ceva de genul alimentatiei tale, nu omite si pestele ( 1-2 pe saptamana, pentru ca au omega-3 si omega 6 si ai nevoie de asa ceva ).

| Săsăran_Dragoș_1996 a răspuns:

Depinde de inaltimea si varsta ta. Eu sunt inalt (1, 92) si trebuie sa mananc 2000 de calorii pe zi ca sa mentin (am consultat un nutritionist.) Eu rareori depasesc 1500, si slabesc cam 1kg pe saptamana. De asemenea, incearca sa mananci cat mai putini carbohidrati. Bananele au foarte multi carbohidrati, deci nu le recomand. De ce spun sa nu mananci carbohidrati? Pentru ca arzi carbohidratii inaintea grasimilor, adica nu slabesti daca mananci prea multi carbohidrati.