| Rebeeca17 a întrebat:

FUNDA! Prietenul meu vrea sa facem sex, dar eu nu mai sunt virgina(m-am mansturbat mai de mult si mi-a curs sange) Problema este ca eu nu am facut sex cu nici un baiat! El crede ca mai sunt virgina. imi doresc mult sa fac sex cu el dar mi-e frica ca o sa`si dea seama ca nu mai sunt, ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| AdyBlackCat a răspuns:

A fi virgina nu inseamna neaparat a avea himenul intact. Exista persoane care se nasc fara el sau persoane carora de-a lungul timpului (din cauza practicarii vreunui sport gen inot, ciclism, gimnastica etc.) li se rupe himenul. A fi virgin tine si de psihic iar faptul ca tu nu ai intretinut relaxii sexuale cu un baiat pana acum se va observa foarte usor, datorita emotiilor pe care le vei avea in acel moment, datorita nestiintei (ce trebuie sa fac acum, cum sa stau etc.), datorita timiditatii si poate si a rusinii de a sta dezbracata in fata prietenului tau (in caz ca nu te-a vazut deja dezbracata pana acum). In plus daca prietenul tau are ceva experienta in relatii sexuale va observa asta dar si faptul ca in momentul penetrarii, datorita faptului ca tu nu ai intretinut relatii sexuale pana acum, lui ii va fi un pic mai greu sa introduca penisul in vagin iar tu vei avea o oarecare stare de discomfort. A fi virgin, in opinia mea, inseamna a fi o persoana care nu a intretinut relatii sexuale niciodata, indiferent de natura lor. Daca te-ai masturbat nu inseamna ca ai intretinut relatii sexuale. Cat despre a-i spune sau nu daca ai facut acest lucru ti-as sugera sa te gandesti foarte bine inainte de a o face si de a analiza situatia la rece. Masturbarea tine de tine, e ceva personal, nu e neaparat nevoie sa-i spui decat daca ai o relatie deschisa cu iubitul tau si comunicati deschis despre orice. Daca in relatia voastra exista comunicare si dragoste sincera eu zic ca ar trebui sa-i spui, daca nu atunci nu e cazul sa-i zici nimic. Oricum nu isi poate da seama decat daca te ia de manuta si te duce la ginecolog, altfel nu-si poate da seama nimeni cu ochiul liber. Daca mai ai nevoie de alte detalii sau vrei sa ma intrebi orice altceva iti stau la dispozitie.

3 răspunsuri:
| oanard174 a răspuns:

Pai ar fi bine a-i spui tu decat sa-si dea seama el.

| pcris a răspuns:

Nasol... Daca si el e virgin s-ar putea sa fie demoralizat. Va trebui sa fi sincera cu el. Oricum indiferent de faptul asta nu cred ca primul va fi si ultimul. De obicei nu se intampla asta.

| LalauraR a răspuns:

Buna
Acum depinde ce inseamna pentru tine. Pt mine inseamna pana in momentul actului sexual, nu prin masturbare.
Si stai linistita, el nu are cum sa stie daca ti s-a rupt sau nu himenul ( ca asta s-a intamplat la tine), iar la dezvirginare nu e neaparat sa curga sange.
A fi virgin, din punctul meu de vedere inseamna sa nu stii in mare parte ce faci in timpul actului sexual, sa ai emotii, si cam asta o sa fie si la tine, e primul tau act sexual.