| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani si sunt fata. Toate colegele mele au avut minim un iubit pana acum. As vrea si eu sa fiu ca ele. Mie totusi nu mi se pare normal dar... Parca vreau. Ce sfaturi imi dati?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu cred ca fetitele de 12 ani au iubiti, pentru ca nici termenuld e "iubit" nu-l cunoasteti, ala manacandu-se cu sex, ori voi la 12 ani, inca va jucati cu Barbie si Ken.
Fetitele alea poate au fcate un prieten baiat, dar in nici un caz iubit.
Ce sfaturi sa-ti dau, sa pui mana sa inveti foarte bine la scoala, sa-ti asculti parintii si sa te joci mai departe cu jucariile, ca esti inca micuta pentru a te gandii la baieti.

| T0T a răspuns:

E greu să ieși din condiția ta de oboseală psihică dar nu imposibil. Nu am ce să îți zic că aș scrie prea mult și nu cred că cineva de pe aici te poate ajuta.

| danay72 a răspuns:

Nu urma mulțimea la rau. Prieteniile rele strica obiceiurile folositoare. Mai bine aștepți și când ești pregătită vei gasi persoana potrivita pentru tine.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Daca inca nu te consideri pregatita de acum nu incerca,nu trebuie sa te simti prost sau sa iti fie rusine de ele.
Esti inca mica, mai ai timp, gandeste-te mai bine la alte lucruri, traieste-ti copilaria, mai ai multe lucruri de invatat despre relatii.
Nu trebuie sa iti faci un prieten daca nu vrei doar fiindca colegele tale au.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Niciodata nu te iei dupa altii.Niciodata nu faci ceva pentru ca si x si y si z fac acelasi lucru.

| ana5 a răspuns:

Hei! Eu zic sa nu te grăbești. Nu incerca sa te maturizezi forțat, doar pentru ca celelalte colege au iubiti.Eu primul "iubit" l-am avut la 16 ani, deci...eu zic sa mai astepti.

| Valentina400 a răspuns:

Buna!
Esti înca mica pentru un iubit.Ai doar 12 ani.Stiu ca este tentant cand iti vezi colegele cu cate un asa zis "iubit", dar nu trebuie sa te iei dupa ele! Vor vedea ele mai incolo.
Poti avea daca vrei un prieten cu care sa iesi sa te plimbi, sa iesi la un suc cu el dar nu mai mult! Esti inca un copil, nu trebuie sa te intereseze de la anii astia de iubiti.Acum pe primul loc trebuie sa fie scoala.Ai tot timpul sa ai un iubit.
Uite, eu am 15 ani si toate colegele din clasa de la mine au cate un "iubit" si imi povestesc de "dramele" lor cand se despart de ele si din cauza asta, in loc sa fie atente la ore, se gandesc la "fostii"lor, ceea ce nu mi se pare normal.Eu in schimb nu vreau un iubit la varsta asta, vreau sa invat bine la scoala si sa devin ceva in viata.De iubire...este timp!

| Ryanair8 a răspuns:

Mai bine îți aștepți "prințul" mai târziu

| Dyspo a răspuns:

Trebuie sa îți placă de persoana respectiva. Dar nu știu ce relație poți avea la vârsta asta.