Întrebare recomandată | Finetti1313 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi. Maine sunt invitata la o emisiune pentru ca sunt olimpica. Din cate stiu eu o sa fim 3 copii si o sa fie in direct. Nu e mare chestie pentru ca e televiziunea locala, dar tot imi e teribil de frica sa nu ma pierd sau sa ma balbai, desi nu sunt genul care face asta. Puteti sa ma ajutati cu sfaturi gen cum ar trebui sa incep frazele, cum ar trebui sa ma port, ce sa fac daca ma pierd in idei... Dau fundawinking

11 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

In primul rand sa te controlezi sa vorbesti calm si rar, asa ai timp sa gandesti ce urmeaza sa spui si sa iti pui ideile in ordine si vei fi mai bine inteleasa de audienta. Nu te grabi, nu te agita. Oricum moderatorul emisiunii ar trebui sa fie acolo sa va ajute. Nu intrerupe pe ceilalti, asculta-i pana la capat, incearca sa raspunzi cat mai complet la intrebari, fii sincera, zambeste si stai dreapta. Daca chiar te pierzi spui "imi cer scuze, e prima emisiunea la care sunt invitata si am emotii"

| Ruxandra15 a răspuns:

La ce esti olimpica? Pai fi tu insuti gandeste-te ca vorbesti cu mama ta, sau cu ceea mai buna prietena.

| Finetti1313 explică (pentru Ruxandra15):

Sunt 6 nationale. O sa vorbesc de olimpiada de religie ca e cea mai recenta. Merci pentru sfat happy

| NgrMdx a răspuns:

Incearca sa fii cat mai naturala, nu te grabi cand vrei sa spui ceva si gandeste de 2 ori inainte sa spui vreo prostie laughingIn rest, tine cont de tine si de ce fel de persoana esti, daca esti sociabila, nu vei avea probleme..insa daca esti mai timida(ca mine).laughingnu trebuie sa intrii in panica.fa ca mine..gandeste-te la ceva frumos si incearca sa te bucuri de "faima" ca sa zic asa laughingSucces! :3

| Aida55 a răspuns:

Hmm, am hotarat sa iti raspund la intrebare doar fiindca mi-a atras atentia numele tau. laughing

Emotiile vin de la teama de necunoscut, deseori cand faci ceva nou sau pentru prima data, cum e in cazul tau, ca apari la o TV smug

Cel mai important e sa ai incredere in tine si sa gandesti pozitiv.
Vorbeste rar, clar si nu te grabi. Stai in pozitie dreapta, nu ca cocosatul de la Notre-Dame si fii cat mai natural/a.

Poti incerca, daca vrei, in timpul cand va pune vreo intrebare sa iti formulezi raspunsul in gand, ca sa nu risti sa te blochezi sau sa te balbai, intrand in pana de idei.

Eh, multa bafta! Da ce-i mai bun din tine. happy

| MariaMarya85 a răspuns:

Crezi in tine, poarta-te normal. Daca ai spus ca asta nu e genul tau, chiar nu o sa ti se intample!
Singurul meu sfat este sa crezi in tine.

| BlondYAlex a răspuns:

Eu zic sa fii naturala. Eu am aparut doar de 2 ori la televizor datorita unui sport pe care il practic.Nu e mare chestie, o sa va puna doar cateva intrebari simple la care raspunsurl va fi format din 2-3 cuvinte. happy Nu iti fie frica, ai incredere in tine si nu re gandi ca esti la Tv. Gandeste-te ca esti doar cu oamenii aia acolo si nu se filmeaza

| p3trutz222 a răspuns:

Hei.In primul rand nu trebuie sa pari speriata si sa nu te misti pentru ca e creepy..sau sa te joci cu scaunul..Si mie mi a fost frica prima data cand am fost dar am vazut ca e amuzant intr un fel si sper ca te vei acomoda.Trebuie doar sa stii despre ce e vorba, sa fii atenta si sa nu vorbesti foarte mult despre lucruri personale.

| nutella123 a răspuns:

Daca spui ca de obicei nu te pierzi, gandeste-te ca nu se va intampla. Ascult muzica inainte de a ntra in direct, sau, ma rog, orice te relaxeaza. Poarta-te normal.
Nu ca ar avea legatura cu subiectul, dar tu esti finetti, iar eu sunt nutella. Amuzant, nu?

| Finetti1313 explică (pentru nutella123):

Da laughing Merci mult pentru sfat happy