| OMGIdontcare a întrebat:

Hey fratilor, am o problema mare : am o prietena care isi uraste viata, nu mai suporta pe nimeni, prefera sa stea singura si cat mai departe de altii,nu vrea sa vorbeasca cu nimeni, asculta toata ziua muzica trista si chesti de genul asta. Ce sfat imi dati, adica ce sfat ii dati, ca nu mai stiu cum sa o fac sa se simta mai bine crying

Răspuns Câştigător
| justnicko a răspuns:

Nu o lasa niciodata singura, trebuie sa stie ca cineva e acolo pentru ea, mereu. Daca va sta singura se va afunda si mai mult in "lumea ei". Incearca sa faci tot ce-i place ei. Mergeti la film, ascultati muzica, arata-i melodiile care-ti plac tie, poate or sa-i placa si ei si in felul asta renunta la muzica trista. Vorbeste-i despre viata. Spune-i cat e de frumoasa cand stii sa o traiesti. Daca ai reusi sa afli ce a adus-o in starea asta ti-ar fi mult mai usor. Ai stii mai usor cum s-o iei si cum s-o dai ca sa schimbi acel lucru.

2 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Se numeste depresie si are nevoie de motivatie.Altfel trece dincolo. Vorbeste cu ea, comporta-te frumos cu ea, arata-i ca tii la ea, intreaba-o ce o doare si arata-i ca-ti pasa.

| Less_Ray_1990 a răspuns:

Nu te lua dupa ceilalti caca o sufoci nu se va simti mai bine icearca sa vorbesti sincer cu ea sa faceti ce va placea si eu am suferit de depresie dar am reusit sa trec daca mai vrei sfaturi sunt pe Ray_Less si pot vorbi chiar eu cu ea poate o fac sa se simta mai bine