| MeowHau a întrebat:

sunt super trista...Am o excursie in Romania(sunt din Moldova) si chiar nu vreau sa o ratez, costa 120 euro si parintii au zis ca ma lasa doar daca am doar note de 10, 9 si 8 pe semestru insa am si mai jos si adevarul e ca am de corectat mult,ei nu stiu si mi-au dat pasaportul cu gandul ca merg insa mereu ma intreaba de note si nu mai pot minti,vreau in excursie, chiar azi diriginta a facut copie la pasaport si oricum, cred ca la sedinta cu parintii vor afla insa atunci o sa fie super suparati ca nu le-am spus mai devreme
Cum sa ies din situatie si sa merg in excursie cu cele mai bune prietene si restul colegilor? Imi doresc mult (P.S. Cum sa nu ma lingusesc fata de parinti) mersi mult ca ati avut rabdare sa cititi

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun ca linguseala nu va face decat sa confirmi ca esti un copil puturos si ca nu ai chef sa inveti, mai ales cand vor afla de notele slabe.
sfatul meu este sa inveti foarte bien al fiecare ora si sa ridici mana sa fii ascultata, ca sa poti sa aduni mai repede numai note mari si sa le arati cat ai perseverat si cat de serioasa ai devenit in momentul cand ai cosntientizat ca, notele mici te vor afecta.

Eu iti spun din proprie experinta, ca mama, linguseala copiilor mei ca sa obtina favoruri fara merit, m-ar fi infuriat teribil.
Niciodata nu i-am batut sau pedepsit pentru nimicuri, dar pentru minciuna, intotdeauna am folosit bataia ori pedeapsa.

Daca ai fii copilul meu si as descoperii ca am avut incredere in tine si tu m-ai mintit atatea luni, ti-as taia toate sansele sa mai iesi afara, sau sa pleci in excursie.
Sfatul meu este sa le spui parintilor imediat de notele proaste, si sa le promiti ca inveti foarte bine, sa le corectezi pana pleci in excursie.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Inveti? Ce-i atat de greu? Ai vreo alta ocupatie mai buna?

| Xdreaper21 a răspuns:

Nu mergi asta e nu e vino lor ca tu ai numai note mici daca invatai mergei ce doamne
Si cum doamne iarta-ma ca azi e post sa mergi daca nu e intelegerea ce am avut un coleg care daduse avansu pentru o tabara si avea conditia sa aiba cel putim 9 la toate si la mate a luat patru si i-a iesit 8 deci nada

| SSS a răspuns:

Le explici ca notele nu reflecta absolut nimic si sistemul scolar din Romania e corupt si cu mari urme de comunism(cred ca la fel e si-n MD mai ales ca-s mai multi rusi stalinisti), asta daca ai sange, eu am avut si sincer ma pozitionez bine. Daca vrei sa te "lingusesti" le explici ca esti o adolescenta si trebuie sa-ti traiesti perioada asta a tineretii indiferent de note pentru ca anii trec, asta pot sa ti-o confirme si ei. Crede-ma, cu oamenii nu-i greu sa comunici deloc. Spune-le ca preferi sa vorbesti cu ei si sa ai o relatie deschisa in loc sa-i minti. Te descurci tu, doar esti fata.

| user123654 a răspuns:

„Dragostea" condiționată nu duce la nimic bun. big grin