| Genevaaa a întrebat:

Sa va explic in ce situatie sunt.
Cum a inceput noul anul scolar, m-am regasit cu o prietena veche foarte buna in clasa, ii vom zice Andra. Mi-a spus din prima ca i se pare dragut unul dintre colegii noi (Alex).
Ironia a fost sa fim in grupa cu el la practica si astfel sa ne imprietenim toti 3. (Restul refuzau sa vorbeasca).
Dupa cum se comporta el, se vedea si ea e simpatica in ochii lui. In timpul asta ea nu avea incredere ca el e un baiat serios, credea ca face misto(nu pentru ca da semne, ci pentru ca nu are incredere in baieti in general). Insa eu o incurajam si-i spuneam ca dupa cum vorbeste si se poarta (gen nu-i place sa auda o fata injurand, iti tine usa etc) pare un baiat bun.
Eu cum am crescut printre baieti care injurau mult si aveau caractere naspa, cand l-am vazut pe alex ăsta mi-am dat seama ca nu e cum zice ea, sa fie mistocar. Apropo, nu am nicio treaba cu Alex.
Ne-am format un fel de grupulet noi 3. Suna ca si cand m-am bagat, insa ea nu stia cum sa procedeze cu un baiat si la randul lui, Alex imi cerea sfaturi pentru ca nu o cunostea asa de bine (si pentru ca ea nu exprima nicio emotie) [.]

Alex imi scrie ca mereu crede ca Andra e suparata (e disperat sa fie totul perfect, sa nu o supere) si eu ii zic ce sa faca sau incerc sa vorbesc cu ea. (Adevarul e ca si ea e o persoana foarte emotiva).  Stiti am impresia ca i-am ajutat prea mult iar de altceva nu sunt buna, adica pentru ei, ca sa stea amandoi in banca m-am mutat cu altcineva cu care nici macar nu vorbesc, doar ca difera de la o zi la alta si nu pot tulbura mereu colegii ca n-am eu cu cine sa stau, pentru ca el (Alex) sta in locul meu.
Daca eram pe apel cu colegii iar Andra imi zicea ca nu o baga nimeni in seama, imediat ii scriam lui Alex sa o bage in seama ca sa le fie lor bine. Si multe altele.
Sau s-a intamplat sa fim noi trei pe apel, iar Andra sa iasă si sa raman eu cu Alex dar dupa tot ea se supara ca de ce am ramas noi, care ea nu scoate nicio vorba pe apel.
Daca vede ca este conectat pe whatsapp dar nu ii scrie, imediat se supara si ii cere sa ii arate ce vorbeste cu mine (si singurul subiect al nostru este ea) adica fata asta nu are incredere in mine... si nu imi suna bine. Parca eram prietene bune. Cum poate fi geloasa pe mine? Stie bine ca nu am vreo treaba cu Alex.
Chestia asta o stiu de la Alex pentru ca ea nu mi-o spune si am incercat sa deschid subiectul dar nu are curaj sa imi spuna pe fața. Ma simt putin jignjta ca e geloasa ca vb cu el, in primul rand poate pentru ca eu i-am ajutat pe amandoi, fara sa stie reciproc, sa se cupleze; in al 2 lea rand pentru ca nu are incredere in mine, parca vorbeam orice; 3, pentru ca pe față imi zice ceva dar pe la spate aud ca e geloasa. Mentionez ca nu m-am bagat eu intre ei, dar pur si simplu la orice neintelegere amandoi imi scriu că ce sa faca unul cu altul. Si le am mai zis sa ma lase dar n-ai cum sa vorbesti altceva cu ei (in special cu Andra) pentru ca vorbesc unul de altul tot timpul.
Chestia e ca nu m-as uita la Alex, pentru mine e un simplu coleg. Nu pot sa il vad altfel.Ba chiar sunt mai mare ca el, caci difera anii in care am fost dati la scoala si nu ma uit la fizicul lui.
Si in final, ce ma sfatuiti sa fac?

1 răspuns:
| TheStrategist a răspuns:

Îi lași să își vadă de viața lor și îi explici prietenei tale că nu îți place de acel băiat.