| Marian6999 a întrebat:

Salut eu sunt Marian si vreau sa ma ajutati cu o problema care a aparut de la o varsta de 10 ani acum am 15 si tot nu pot scapa de prostia asta sa incepepem.
Cand fac un lucru nou sau ceva ce am facut acum sau acum mult timp automat simt ca mi se schimba personalitatea sau cand ating pe cineva fac asta de 2 ori pentru a nu ma schimba sau cand atinge cineva de parul meu am impresia ca iar ma schimb si tot asa la tot ce fac trebuie sal repet si vreau sa scap de prostia asta pentru ca prieteni incep sa ma faca ciudat fetele nu vorbesc cu mine si etc.
Asa ca daca aveti o idee sau stiti cum pot scapa va rog ajutati-ma!

5 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Trebuie să înțelegi că personalitatea nu ți se schimbă cu una cu două și că în niciun caz prin atingerea unui obiect/o activitate. Încearcă să-ți repeți asta în minte de fiecare dată. Discută, de asemenea, cu prietenii tăi. Explică-le prin ce treci și spune-le că ai nevoie de suportul lor, nu de critici pentru a înfrunta situația.Lasă fetele, momentan ar trebui să ai griji mai grave de atât. Discută cu familia, ai nevoie de suport la maxim pentru a trece peste tot.
Vorbește cu un doctor, el îți poate da un 'tratament' specific ticului tău. ( de obicei pentru tulburarea tourette, tratamentul nu este sub formă de pastile, ci de exercițiu)

| 393Dan a răspuns:

Nu sunt sigur, dar ai putea avea Sindromul Tourette, cauta pe google si vezi daca e asta. Daca coincide acest lucru cu care te confrunti cu ce gasesti despre aceast sindrom. Si poate gasesti si o solutie.

| ovidiu123432 a răspuns:

Asta se intampla deoarece te maturizezi si nu mai poti fi ca si inainte *activ* dar incearca sa fii tu insuti si o sa iti revii.

| Marian6999 explică (pentru ovidiu123432):

Cred ca si din motivul copilariei pentru ca n-am avut una tocmai buna.

| Adrian1555 a răspuns:

Eu zic sa te duci cu mama ta la un spital, pentru ca s-ar putea sa ai probleme psihice si asta degenereaza foarte rau in timp, iti zic drept si cu seriozitate maxima, nu trebuie sa neglijezi asa ceva...bafta