| MarianGeorge a întrebat:

Salut, tot am impresia ca ceva e gresit cu mine, am 13 ani, sunt in clasa a 7-a. Am 1, 45m si 46kg si sunt cel mai mic din clasa ca inaltime...
Vocea o am subtire, foarte subtire, mai ceva ca la o fata. Totusi parintii mei mi-au zis acum cativa ani, ca mie au inceput sa imi creasca cand cand am facut 1 an si 6 luni, deci eu de aici am inteles ca ma dezvolt mai greu.
Dar totusi, cat de greu sa me dezvolt? Asa mare diferenta de dezolvtare este intre mine si toti colegii mei din clasa?
Tot ce pot sa zic, este ca mi-a aparut parul pubian luna asta, si acum cateva luni a inceput sa apara mai mult par pe maini si picioare.
Sa inteleg ca asta inseamna ca intr-un final am intrat si eu in pubertate? Daca da, mai dureaza mult pana mai cresc si eu in inaltime, si sa mi se ingroase putin vocea?

2 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Ai putintica rabdare, esti doar la inceputul pubertatii, inaltimea ta este destul de mica fata de grafice, de curiozitate ce inaltime au parintii tai?
http://www.suntparinte.ro/inaltime-si-greutate-copii

| Ceaus_Andreea_2002 a răspuns:

Depinde de fiecare persoana la unele persoane se poate întâmpla mai târziu și la altele mai devreme. Trebuie sa ai putina răbdare.