| 20156 a întrebat:

Salut TPU,am o intrebare simpla dar si complicata)Fata trebuie sa-i scrie prima baiatului? am in vedere nu chestii te iubesc sau de genul ci doar asa chestii salut,ce faci?, cum a trecut ziua? esti in regula? Baiatul il cunosc aproximativ de 3 săptămâni am avut chiar prima intilnire ne-am sarutat si noi de felul nostru suntem glumeti si ne scriem în fiecare zi glume,discutam despre muzica.Ce sa fac? Ma tem sa nu ma creadă o nebuna dependenta de el(URGENT, VA ROG FUNDITA

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Salve! Nu este NIMIC GRESIT in a intra in vorba cu o persoana de sex opus. Prostia vine din cultura noastra est-europeana, care pretinde fetei sa fie inca acea ' duduie de salon ' de secol 19, care sta cu capul in jos si roseste toata cand e intrebata ceva! Daca tot ne-am integrat fizic in Europa, hai sa ne integram si ca moravuri! Singurul lucru considerat deplasat in multe culturi este ca fata sa ceara in mod explicit sa faca sex. In rest... nu stiu ce exemplu sa-ti dau, ca sunt sigur ca nu cunosti Vestul Europei. Ce ti se pare deplasat ca intr-o spalatorie publica, in prezenta altor 5 persoane, o fata sa intrebe un baiat, pe ton normal si fara priviri languroase bineinteles, pe ce program se spala rufele care pe eticheta au trecuta recomandarea de spalare la 40 de grade, dar temperatura respectiva nu apare pe nici un program de la masinile de spalat? Poate exemplul ti se pare tampit, dar tradu-l in situatii cu care te intalnesti tu! Poti sa intrebi ceva de scoala, ceva despre locul unde se poate cumpara un anume lucru, si te asigur ca nu vei parea o disperata care se tot baga in seama, caci banuiesc ca de asta ti-e frica! Pentru astfel de intrebari nimeni nu te-ar banui de ceva.

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu contează cine scrie primul. Dar ar fi cam ciudat să fii mereu tu cea care scrii prima.

| 20156 explică (pentru T0T):

Nu scriu eu prima intodeauna mai scrie si el)

| T0T a răspuns (pentru 20156):

Atunci e ok.

| SkyPilot a răspuns:

Poti sa ii scrii tu prima, nu e o problema. Multor baieti nu le place sa vorbeasca prea mult nici macar cu iubita. Poate e unul dintre ei. Altora nu le place statul pe net.

| DudeYouGotMe a răspuns:

Incepe tu, dar subtil, daca observi ca nu il intereseaza, acorda-i timp, lasa-l sa astepte raspunsurile tale, iar in rest...totul va merge de la sine. c: