| eMelgooG a întrebat:

Am si eu o problema de timiditate. Am 19 ani sunt in clasa a 11-a. Totul a inceput cand eram mic pe la 8 ani, cand tata e plecat in strainatate. Mama este o fire mai protectoare (in sensul ca nu ma lasa sa cumpar nimic zicand ca " esti prea mic" sau ca "nu poti", sau ca "poate iti fura cineva banii", nici acum cand am 19 ani nu are aproape deloc incredere in mine si ma critica mereu, niciodata nu pot avea o conversatie normala si calma cu ea pentru ca are tendinta sa tipe si sa imi dea exemple mai bune de oameni cum ar fi verisorii mei sau niste prieteni, asta din cauza ca am pierdut 2 ani de scoala din cauza absentelor, pur si simplu imi era rusine, frica sa ma duc la scoala si preferam sa stau acasa la pc, cand stau la pc vorbesc cu lumea fara nici o retinere si astfel am ajuns sa am foarte multi prieteni virtuali (prieteni cu care daca m-as intalni in real llife nu ar crede ca sunt eu dupa comportament )inainte sa se desparta ai mei eram foarte vorbaret, glumet, jucam fotbal si inca ce jucam, acum nu prea mai joc deloc, mi-e si frica cand primesc pase, stau mereu undeva unde nu mi-ar putea pasa laughing ( cum fotbal nu am mai jucat m-am reprofilat toata activitatea intr-un joc pe pc ); daca vorbesc cu o fata nu pot sa deschid un subiect sau ceva de gen dau doar raspunsuri cum ar fi " da ", "nu", "poate" (dau raspunsuri evazive, tind sa ma rosesc cand cred eu ca sunt intr-o situatie jenanta) etc. de asta nici nu am avut o prietena pana acum; acum in prezent m-am apucat iar de scoala cls a 11-a, prima si a doua saptmana fiind ca un iad pentru mine, totusi mi-am facut 2 3 prieteni prin clasa, mai e un grup in care m-as integra de minune dar mi-e frica sa vorbesc cu ei; intr-un timp imi era si frica sa ma duc la magazin sa cumpar ceva sau sa intreb pe cineva cat e ceasul, sau cand mergeam pe strada singur si treceam pe langa cineva pe strada simteam ca mi se incordau picioarele si nu mai puteam sa merg ( nasoala senzatie ); am incercat sa sala pentru a-mi recupera increderea in mine dar a fost in zadar; cel mai comod ma simt cu prietenii de la bloc; stiu ca sunt inteligent deoarece in timpul orelor de cele mai multe ori stiu raspunsul la intrebari capcana sau la care nu stie nimeni dar pur si simplu imi este frica sa spun ca as putea gresi sau ca tonul vocii mele nu ar suna cum trebuie; prin urmare am apelat la voi pentru a-mi da niste sfaturi in legatura cu ce sa fac ca sa ma mai destind, sa mai socializez si eu, a da si peste 1 saptamana am examinarea pentru carnetul de sofer si mi-e frica cand ma gandesc ca o sa stea unu langa mine sa ma judece si etc... scuzati-ma daca am fost prea lung si apreciez fiecare raspuns

Răspuns Câştigător
| RedGuy a răspuns:

Salut.Cateva lucruri care le-ai scris imi aduc aminte de mine desi nu am fost timid, nesiguranta si neincrederea in sine este uneori ceva ce noi i spunem timiditate dar este o boala antisociala.Tot ce pot sa iti spun este : TREZESTETE! ca o sa treaca timpul si dupa cativa ani ai sa te trezesti singur, obisnuit cu viata in singuratate...

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie sa gandesti pozitiv ca totul va fi bine, frica nu mai exista si ambitia trebuie sa fie pe prim-plan. Si eu patesc ceva asemanator cu maicamea, daca ii spun orice ma judeca pe nedrept ba chiar se enerveaza din mizilicuri vrea ca totul sa fie perfect ca in armata. Toate sunt trecatoare evita sa mai vorbesti cu maicata subiecte importante si in rest fi ambitios doar atat.

| dya333 a răspuns (pentru mgtow):

Da esti un baiat inteligent si se vede asta de aceea trebuie sa te folosesti de acest lucru.In primul trebuie sa ai incredere in tine si in al doilea rand sa gandesti pozitiv pentru ca e cel mai bine.O alta problema este ca esti foarte pesimist gandeste-te ca totul va fi bine nu are de ce sa-ti fie frica.Si eu am fost in aproape aceeasi situatie ca si tine si inca sunt o persoana foarte emotiva dar pot sa spun ca pe plan social imi merge mult mai bine.Incearca sa gasesti prieteni chiar si in straini bineinteles daca intuitia iti spune ca sunt persoane cumsecade se spune ca intr-un strain poti gasi un prieten adevarat.Ai nevoie de multa ambitie pe lumea asta pentru ca astfel esti un nimeni.Succes ce pot sa-ti spun pe tema asta se pot discuta mai multe dar acum depinde de tine si de vointa ta. Aaap si inca un lucru ai incredere in Dumnezeu daca ai nadejde in el totul va fi bine crede-matongue

| alecsbai a răspuns:

Hei buna, te simti timid pentru ca inca nu ai trecut de faza cu parinti tai poate... dar trebuie sa te simit in largu tau sa nu iti fie frica de nimic in viata daca nu ai putin curaj in tine degeaba... iti va fi frica de multe lucruri, pur si simplu fi tu insuti! >; d

| eMelgooG explică (pentru alecsbai):

Nu chiar deoarece stiu asta de cativa ani si m-am impacat cu ideea sincer happy