| AstaMica15 a întrebat:

Sunt in clasa a 8 a si am luat in teza la romana 6, si imi e frica sa ii zic mamei ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| aliceinchains a răspuns:

Hmm... mai bine n-o minți, pune-te mereu în locul celălalt și-o să vezi că tu nu te-ai simți bine dacă ai fi mințită, despre orice ar fi vorba. Dacă te întreabă, spune-i. Dar și motivele pentru care ai luat nota asta, poate că au fost subiectele prea grele și nu te așteptai la așa ceva, dintr-un anume motiv nu te puteai concentra(eu când am dat teza, tot la română, s-a auzit o bormașină alături pe timpul a 2 ore cât am dat teza, pe mine mă enerva groaznic.), sau poate că pur și simplu nu ai avut inspirație în ziua aia, că ai avut oricum un text argumentativ sau un eseu, eu le-am avut pe ambele. Se mai întâmplă și oricum nu e un dezastru. Succes!

4 răspunsuri:
| Ebsghjs a răspuns:

Da, spune-i mamei tale.
E mult mai bine sa ii spui tu decat sa afle de la altcineva. Si oricum va afla odata si odata. Deci daca ii spui tu, e mult mai OK, pentru ca se va supara mai putin. Dar daca ii ascunzi asta si mai afla si de la altcineva, va fi mult mai suparata pe tine. Si plus ca poti da bani ca sa intri la un liceu bun. Deci mai bine spune-i.

| MadalinaD a răspuns:

Invata!

| XalexandraX a răspuns:

E mai bine sa-i spui! Poare o sa te inteleaga sau daca nu o sa se supere un pic dar sti si tu foarte bine ca o sai treaca este doar o nota pe langa sutele pe care leai luat si o sa le mai iei bune sau mai putin bune...Ori cum esti in clasa a8a este greu iar ea ar trebui sa inteleaga asta! SUCCES!

| andreyutzyltau a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie sa existe o relatie foarte stransa intre tine si mama ta. Ce sa faci? Simplu! Te duci la mama ta si ii zici: "Mama, vreau sa-ti spun ca am luat 6 la teza la romana. Imi pare rau, insa tu esti mama si cu siguranta vei fi alaturi de mine si ma vei incuraja. Este un accident si iti promit ca ma voi stradui sa invat mai mult si sa fiu mai atent la urmatoarele lucrari." Mama ta cu siguranta va intelege pentru ca e mama si te iubeste asa cum esti, neconditionat si plus de asta trebuie sa ii explici ca nu o nota conteaza. Notele reprezinta cea mai relativa ierarhie! Cu siguranta totul va fi bine! Sper ca te-am ajutat si imi vei oferi funda! Iti doresc succes! Si astept sa mai lasi pe aici un comm cu modul in care ai procedat. O zi frumoasa!