| anonim_4396 a întrebat:

Va rog. Am si eu nevoie de un sfat. Nu stiu ce se intampla cu mine in ultimul timp.Sunt intr-o stare din ce in ce mai proasta. Ma simt din ce in ce mai rau, si nu ma refer la faptul ca sunt bolnava.Am intrat intr-o depresie din care nu stiu cum sa ies. Am o familie de la care n-am sprijin moral, am un prieten de 1 an si ceva care ma minte si m-a inselat de nenumarate ori si totusi l-am iertat mereu care sta la distanta de 3-4 h ore de mine si ne intalnim ff rar, si nu am nici un/o prieten/a cu care pot vorbi si in care sa am incredere.Nu am nici o activitate cu care sa-mi ocup timpul si ma simt din ce in ce mai singura. Nu mai ies din casa, abia mananc o data pe zi, plang tot timpul din orice...Nu stiu ce sa fac sa ies din starea asta cat mai repede ca sa nu fie prea tarziu.

17 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Andreea,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Intai si intai, renunta la prieten. Sa ii ierti astfel de nenumarate gesturi in continuare ar fi o prostie.
Apoi, daca parintii tai nu iti ofera sprijin moral, probabil e din cauza ca nu l-ai cerut. Incearca sa discuti despre asta cu ei, caci eu nu au superputeri, si nu pot vedea totul, ca sa stie cu ce probleme te confrunti tu.
Apoi, mergi la o sedinta de consiliere psihologica.
Daca esti eleva, probabil ai la scoala un specialist. happy

| FUCKy0u a răspuns:

Esti foarte prostuta ca gandesti asa.Viata e frumoasa.Incearca sa te bucuri si sa razi sa-ti faci prieteni la scoala(daca mergi la scoala). Daca nu, iesi in parc, fi sociabila si draguta si cu vanzatoarea de la colt.Ia-ti un animal de companie.Cum ar fi un catel.Nu exista psiholog mai bun decat un catelus care te intampina bucuros si da din codita.Sau si psihologul e o varianta.Si eu am fost la un mic inceput de depresie.Simteam ca toate lucrurile sunt in potriva mea.Dar mi-a trecut.Mi-am revazut prietenii dupa sarbatori si mi-am revenit imediat.Glumeam,radeam din orice si asta fac si acum.Sunt foarte optimista si ma gandesc ca sunt oameni intr-o stare de o mie de ori mai rea de cat as putea fi eu.La orice varsta poti avea prieteni.Ori la scoala, ori la liceu, ori la facultate, ori la servici.In una din categoriile astea tot esti sigur. Daca te face sa te simti mai bine pot sa-ti dau ID meu sa vorbim daca simti nevoia de socializare sau sa-ti spuna cineva o vorba buna. Spune-mi daca vrei sa-ti dau ID-ul meu si vorbim.Pana atunci iti doresc numai bine si sper din tot sufletul sa iesi din starea asta, pentru ca e oribila.Stiu...

| RefinedStrings a răspuns:

Welcome to the club.
Si eu sunt la fel. Doar ca prietena nu ma inseala.
Problema este ca daca stai toata ziua in casa si nu faci nimic, cu siguranta nu o sa cunosti oameni noi, cu siguranta nu o sa iti gasesti ceva de facut, si mai ales, nu vei castiga respectul si nici suportul moral de care ai nevoie din partea familia.
Dar chiar nu stiu cum de iti pot da eu tie sfaturi cand si eu sunt in aceeasi situatie. Apropo, Vali, incantat de cunostinta.

| andreeaaa0123 a răspuns (pentru RefinedStrings):

Imi pare rau sa aud ca mai e cineva in situatia mea, pentru ca stiu cat de greu e. As iesi alergand oriunde daca as avea cu cine, si daca ies singura mai rau imi fac ca ma gandesc ca am iesit singura de nebuna pe strazi. Andreea, incantata happy

| RefinedStrings a răspuns (pentru andreeaaa0123):

Eu astazi pur si simplu am iesit la plimbare. e drept nu am stat prea mult pentru ca batea vantul, dar a fost ok. plus ca soarele mi se parea foarte puternic.
Maine cu siguranta ma voi duce sa joc fotbal. pentru baieti e mai usor. Din ce oras esti?

| ioana21S a răspuns (pentru andreeaaa0123):

Daca iti place sa faci sport meri la sala.Acolo sigur o sa intalnesti pe cineva cu care sa discuti.Imi pare rau pentru. tine. si prin ceea ce trece.Bafta!

| andreeaaa0123 a răspuns (pentru RefinedStrings):

Da probabil ca mai e usor pentru baieti. Macar ai cu cine sa iesi la fotbal, eu nu mai am nici pe cine sa intreb " ce faci?" Bucuresti. Tu?

| RefinedStrings a răspuns (pentru andreeaaa0123):

Constanta. DE fapt. Medgidia. Pai si cum? In Bucuresti nu ai cu cine iesi? Cum se poate asa ceva?

| andreeaaa0123 a răspuns (pentru RefinedStrings):

Nu pot iesi singura pe strada vorbind cu toata lumea care imi iese pe strada, asta ar insemna ca am luat-o razna de tot. De la un timp numai am prieteni, numai am prietene numai am nimic.

| RefinedStrings a răspuns (pentru andreeaaa0123):

Imi dai add? RefinedStrings.

| Earthroot a răspuns (pentru andreeaaa0123):

De cat timp esti in aceasta stare? ...ca sint foarte curios.

| andreeaaa0123 a răspuns (pentru Earthroot):

De o luna si ceva...

| Earthroot a răspuns (pentru andreeaaa0123):

Trebuie sa faci schimbari in viata daca vrei sa iesi din depresie.

| Earthroot a răspuns:

Realitatea cruda e ca fiecare se grabeste pentru el insusi in zilele astea.Pe cineva de incredere foarte greu gasesti, adica nu stiu daca se mai fabrica...
Ai putea sa-ti gasesti ocupatii potrivite varstei tale, in felul asta ai activitate.

| MicutzaRuxi a răspuns:

Hei, buna!
Ce sa spun...nu ai nimic altceva de facut decat sa iti impui tu tie ca starea si viata ta sa se schimbe! Daca familia ta nu-ti ofera sprijin moral, ofera-ti singura! Prietenul, daca e asa cum spui, de ce mai esti cu el? Ca il iubesti? Si ce daca? Se pare ca el nu prea sau cel putin nu stie sa te aprecieze. Daca te iubea cu adevarat puteai sa fii si la zile distanta si el nu ar fi miscat in front. Nu e singurul baiat, chiar daca suferi ca te desparti de el, suferi o data si gata! Nu suferi de 15.000 de ori ca te-a inselat si ca eu mai stiu ce ti-a mai facut. Nu trebuie sa ai incredere in cineva ca sa te simti bine. Iesi cu cativa cunoscuti. Cand ai o stare naspa, da drumul la muzica, fie in casti fie la maxim! Muzica activa, uita-te la un film de actiune, apuca-te sa faci ceva constructiv. Impune-ti tu singura sa te schimbi pentru ca niciodata nu e prea tarziu!

| MaDaLiNsss a răspuns:

Iti dau un sfat. sunt mai mic decat tine dar poti sa incepi sa iesi prin parcuri si sa cunosti persoane noi sa joci jocuri online si sa vb cu altii sau macar sa iesi la aer aproape in fiecare zi si sa te bucuri de viata.