| Bogdan234r a întrebat:

Buna, as avea nevoie de putin ajutor va rog.

Eu vand niste bratari luate din China de pe aliexpress si clientii sunt de pe tiktok. Vand bratari pandora care scrie pe ele argint dar de fapt nu sunt, daca fac intreprindere individuala, le pot spune ca nu sunt din argint ci din alt material? Pe bratari scrie pandora si daca spun ca vand pandora originale se fac controale de metale, adica sa trebuiasca sa merg sa faca teste la ele sa mi se aprobe ca sunt din argint?

Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu scrie argint pe ele, daca nu sunt argint, iar tu poti avea probleme legale daca inseli cu buna stiinta cumparatorii.
Ce cumperi tu dupa aliexpress NU sunt pandora, sunt imitatie/fake-uri, deci atentie la legislatie si la inselatorie, ca oamenii pot salva anuntul tau de vanzare si te pot actiona in judecata.

Pandora originala nu se poate vinde pe aliexpress, ci in magazine de bijuterii care au autorizatie de vanzare a lor.

| SuNaM a răspuns:

Pai poți să faci că orice vânzător adevărat. Faci un fel de poster frumos, o poza gen super drăguță pentru publicitate și undeva jos pui cu un scris foarte mic că nu sunt din argint. Pentru că dacă nu sunt din argint și nu scrie asta nicăieri, practic tu faci înșelătorie și se pedepsește penal. Dar dacă scrie undeva cat de mic că nu sunt din argint și clientul nu a văzut, nu este problema ta pentru că tu ai fost fairplay și ai anunțat, acum că nu a citit nu e problema ta. Și folosește acea poza de fiecare data la inceput sau la sfârșitul clipului. Așa, daca îți faci PFA, vei vi acoperit. Dar deja intrăm în altă discuție unde e vorba de facturi etc etc.

| Bogdan234r explică (pentru SuNaM):

Si cand trebuie sa declar, spun ca le am luat din china si vreau sa le vand ca replici se poate?

| SuNaM a răspuns (pentru Bogdan234r):

Că sa fie firma in sine in regula, adică să faci comerț cu produse îți va trebui așa :

Cod EORI pentru a face import pe firma.îl iei de la vama
- trebuie sa fii platitor de tva ( pentru deducere tva )
- factura comerciala externa - de la exportator
- factura de transport ( daca este platit separat ) - de la exportator
- documente de transport - de la exportator.
- actele firmei importatoare.
- licenta de import (daca este cazul ) - de la Ministerul de externe.
- certificat de origine al marfii - biroul vamal sau camerele de comert al tarii exportatoare
- certificat de conformitate si calitate - de la producator
- certificat de garantie - de la producator
- contract extern
- packing list - de la exportator
- alte avize, daca e cazul ( certificate fito-sanitare, sanitar-veterinar, de abilitare..etc)
- declaratie vamala de import.
- compatibilitate electromagnetica ( produse electronice: telefoane, cd player..etc)
- certificat UE
- certificate de calitate: ISO, TUV, ETC.
- si alte documentatii aferente.

La atâtea chestii deja îți va trebui SRL. Și angajezi un contabil care sa se ocupe de toate actele astea.

| Bogdan234r explică (pentru SuNaM):

Deci bratarile sunt pandora cu stanta de argint s925, daca ele de fapt nu sunt argint pot face srl sau I.I mai scrie si pandora pe ele si nu am autorizatie, deci le pot vinde ca replici, sa pot scrie undeva ca ele de fapt nu sunt reale?

| Bogdan234r explică (pentru Bogdan234r):

Stiu ca argintul al trebui verificat de cineva

| SuNaM a răspuns (pentru Bogdan234r):

La descrierea produsului.