| CRS21 a întrebat:

Buna dimneata! Am si nevoie de cateva raspunsuri: Tata lucreaza la o firma de constructii ca sef de santier.Luna care vine (noiembrie) firma v-a da faliment si ei le datoreaza pe 2 luni si jumatate de munca vreo 300milioane lei vechi.Ei nu au suma aceasta pentru ca sunt datori la mai multi angajati din firma.In schimb firma le-a pus la dispozitie inca din anul 2000 masini si acum are un logan ca masina de serviciu. Daca firma pana la concedierea tuturora nu va putea virma banii cum ar putea tata sa le i-a masina, daca nu accepta? Tata nu mai vrea nici un ban daca poate sa ia masina!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul depinde de faptul daca s-a deschis ori nu, la aceasta data, procedura falimentului. Daca s-a deschis firma nu poate instraina bunurile. Daca nu s-a deschis inca mai poate sa vanda masina tatalui tau si sa compenseze o parte din suma cu salariul datorat. Numai bine!

| darrio2007 a răspuns:

Nu poate lua masina deoarece face parte din activul societatii. Daca leasingul la masina nu este achitat masina va reveni la societatea de leasing. Dupa intrarea in faliment se poate inscrie la masa credala alaturi de ceilalti salariati si furnizori la care firma este datoare.Si numai administratorul judiciar numit in urma intrarii in faliment poate hotari cand se fac platile.

| UbexFlo a răspuns:

Pai sa vorbesca cu sefii.Ei sigur vor accepta pentru ca le convine sa-si mai achite din datorii cu bani happy Doar ca nu stiu cat salar are tatal tau de luat si daca salarul e mai mic decat pretul masinii, nicio sansa sa-i dea masina.

| CRS21 explică (pentru UbexFlo):

Am scris are de luat intr-o luna jumate aproximativ 300 miliaone!

| UbexFlo a răspuns (pentru CRS21):

300 milioane?straight face Sa fim seriosi, nu e cam mult pentru cineva care lucreaza intr-o firma de constructii?happy
In fine. Daca chiar e atat, da, poate vorbi cu sefii sa-i dea masina doar c o sa piarda mai multi banihappyUn logan nu valoreaza 300 milhappy

| CRS21 explică (pentru UbexFlo):

Am exagerat nu sunt 300 miliaone sunt 275 miliaone lei vechihappy
Darrio2007 leasing`ul la masina s-a terminat este achitata in totalitate, tata o sa mearga saptamana asta sa vb cu patronii pentru a vedea ce se poate face, el ar vrea sa ia masina si sa renunte la bani, in conditiile in care refuza pot sa dau in judecata dar sa imi fie data masina in locul banilor?

| VadTot a răspuns:

Iti Garantez ca nu va mai lua nici un ban si nici masina nu o va lua! Cred ca tu nu stii in ce tara traiesti! Din Romania da?

| CRS21 explică (pentru VadTot):

Da in Romania, daca se va putea sa-i i-a cu frumosul si civilizat o sa apelam la alte mijloace.Eu nu cred ca va fi chiar asa greu tinand cont ca este angajat inca din 1997 are vreo 6 titluri cum ar fi "omul anului in firma", "cele mai laudate constrcutii" a facut ceva pentru firma si nu cred ca or sa fi chiar asa!

| VadTot a răspuns (pentru CRS21):

Crede ma ca in Romania Este posibil orice si te poti astepta la orice! Astept sa mi spui cum s-a terminat totul si pe urma mai vorbim cine a avut dreptate si cine nu ok? oricum Mult succes! tatalui tau.