| Anonimul151 a întrebat:

Bună, mi-a venit o idee de o afacere micuță. Este vorba de amplasarea în magazine, supermarketuri de "Vending Machine", cu gumă, bile cauciuc și capsule care au în interior o jucărie.

Credeți că merită?

Aparatul, care e unul micuț, costă în jur de 250 lei ( secound hand ), și 350 cred unul nou ( nu m-am informat atât de bine ), Iar prețul unei cutii de gume cu peste 100 bucăți e mic ( nu știu cât e, dar cred că e sub 50 lei.

Iar capsulele cu jucării În interior, și mincile acele mici de cauciuc, sunt extrem de ieftine pe aliexpress, și sunt și 50-100 bucăți, dar se găsesc și în România.

Credeți că s ar merita acest tip de afacere? Să înființez firma că interprindere individuală.

Nu ar fi problemă că nu s ar oferi bonuri? Din moment ce aparatul e amplasat în magazin, clientul bagă moneda de 0.50 lei, rotește și cade guma, sau bila de cauciuc sau capsula cu jucăria.

În momentul de față, dacă aș amplasa 3 aparate de acest gen, mă gândeam că guma ar costa 0.50 bani, iar capsula cu jucăria și mingile de cauciuc ar costa 1 leu/buc, adică 2 monede de 0.50 lei. Ce ziceți de această idee, s ar merita sau nu merită?

Supermarketurile ar accepta să amplasez în ele un astfel de aparat? De ex lidl, kaufland etc?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să amplasezi o activitate comercială într-un mall, supermarket, este nevoie să plătești o taxă de chirie. În interiorul zonei comerciale, unde desfășoară ei comerțul, nu vei primi acordul. Mai rămân coridoarele de acces la magazin. Am informații că amplasarea unei mese, stand mobil de vânzare astfel, de 1 mp, poate avea o chirie de 1000 Euro pe lună. Dacă crezi că vei avea vânzări care să acopere cheltuielile, poți face cerere.

| Anonimul151 explică (pentru sadrian46):

Sunt conștient de lucrul acesta, că trebuie plătit chirie. În Mall, e posibil să primesc acordul, însă e mult mai scump. În supermarketuri, 1mp nu cred că costă 1000 euro/lună, că doar nu toată lumea e milionar să plătească suma asta. Iar dacă chiar costă atât, chiar nu merită.