| Dolores214 a întrebat:

Bună o întrebare dacă am luat de la altex magazin pe rate, și în caz ca nu pot sa mai plătesc ratele ce este de făcut? Se poate sa îmi schimba ratele mai puțin sau ....Sau dacă nu le mai plătesc nu am nimic pe nume casa e pe numele la părinți se poate intra în casa sa recupereze bunurile nu traba sa mă judec cu ei și după aia sa recupereze bunurile dacă nu ajung la nici o înțelegere? Mersi funda

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

De la bun inceput trebuie sa stii ca nu firma Altex este cea care te-a creditat(te-a imprumutat) in vederea platii ratelor, ci cu totul alta firma, partenera a firmei Altex.Asadar, banuiesc ca ratele le platesti in baza unei cereri de credit/contract de credit pe care l-ai semnat cu Tibi Credit IFN. Un exemplar al cererii de credit trebuie sa se afle in posesia ta --- din el poti verifica daca, intr-adevar, ai semnat contractul de imprumut (credit)cu Tibi Credit si daca unul dintre parintii tai a semnat la rubrica "codebitor" (din respectiva cerere).In cazul in care nu platesti, parintele codebitor si semnatar al acestei cereri de imprumut va fi tinut sa plateasca ratele in locul tau( sumele datorate se vor retine, pe baza unui titlu executoriu, din venitul lunar al parintelui).
Daca, intr-adevar, ai semnat contractul cu Tibi Credit, i-a legatura cu persoana de contact a acestei institutii folosind harta cu reteaua teritoriala de sucursale din link:http://www.tbicredit.ro/contact-3/retea-sucursale-2
si incearca sa obtii o micsorare a cuantumului ratelor datorate. Daca se poate, atunci va trebui sa semnezi o anexa la cererea de credit in anumite conditii, impuse de catre Tibi Credit. Totusi, te sfatuiesc sa NU incerci o micsorare a ratelor datorate, caci conditiile de acceptare sunt mult mai dure si impovaratoare decat cele ale ratelor initiale( alte dobanzi, alte comisioane).

| Dolores214 explică (pentru alessia5158):

Și se poate sa fiu trimis în judecata și bănuiesc ca cu hotărâre judecătorească se poate pune oprire pe salariu sau sa fie executat bunurile deci nu au dreptul sa intre în casa dacă nu e pe numele meu și dacă intra prima data în judecata și după aia.e așa sau?

| alessia5158 a răspuns (pentru Dolores214):

Firma creditoare te poate da in judecata si poate obtine executarea silita din salariu sau alte venituri in cazul in care nu vei plati de bunavoie. Daca nu ai salariu sau alte venituri, va plati codebitorul, adica cel care a garantat pentru tine.

| Dolores214 explică (pentru alessia5158):

Da nu a garantat pentru mine nimeni din familie casa e pe numele la tatăl pe numele meu nu e nimic.sau sa ajung la o înțelegere cu ei sa îmi reducă rata la jumate. oricum ai funda după răspunsul ăsta ce al primesc inapoi Mersi frumos

| alessia5158 a răspuns (pentru Dolores214):

Daca imprumutul este garantat numai cu venitul tau lunar, nu ai motiv de temeri! Nu-ti ramane decat sa incerci sa obtii micsorarea cuantumului ratei lunare.In cazul in care se accepta micsorarea ratei lunare trebuie sa fii constient de faptul ca:
* vei avea de platit un numar mai are de rate lunare(dublu fata de cel stabilit initial!)
* perioada de timp pana la achitarea tuturor ratelor va fi mai lunga
* suma totala achitata in rate mici si perioada lunga va fi mai mare decat suma totala achitata in rate mari si perioada scurta din cauza dobanzilor!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti intelege cu magazinul sa-ti micsoreze rata lunara si sa mareasca numarul de rate.
Daca nu va intelegeti si nu platesti atunci se va aunge la executare silita, asupra salariului sau a bunurilor cumparate.

| Dolores214 explică (pentru Ioandelasal):

Da nu așa ușor executa bunurile normal nu traba sa ajung la tribunal sa zicem dacă nu mă înțeleg nici Cum cu ei atunci poate sa îmi ia bunurile ce le am pe nume

| ChrisAK47 a răspuns:

Salut, cred ca poate sa-ti ia banii din salariu, sau chiar bunuri... e vina ta ca nu ai fost precaut cu ratele ( daca e o situatie reala, e rau pentru tine)