| adriana543768654567895334 a întrebat:

Buna TpU.

Ce scoala/liceu/facultate ar trebui sa urmez pentru a devenii inginer? Si daca se poate sa imi dati si un site unde pot citi mai multe informatii despre aceasta meserie.
MultumeSsc multt. Papa PuP

Răspuns Câştigător
| nevermint a răspuns:

Http://www.pub.ro/ - este link-ul Universitatii Politehnice Bucuresti. Click la meniu sus Facultati (iti apare un drop down) cu toate facultatile/ iti alegi ce ai vrea sa urmezi si afli multe detalii. celelalte facultati pe care le-am cautat nu sunt asa de complete. ca sa ajungi la facultatea politehnica nu ai nevoie de liceu de specialitate poti sa urmezi si umanismul si sa te duci la politehnica, insa ca sa AJUNGI la politehnica trebuie sa inveti in adevaratul sens al cuvantului. ce inseamna inginer? http://ro.wikipedia.org/wiki/Inginer. SUCCES!

4 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Eu am facut liceu la profil real, mate-fizica si apoi am terminat Politehnica. Poti fi multe "feluri" de inginer: mecanic, eletronist, electrotehnist etc. Poti da la POlitehnica sau la Universitatea de Constructii daca vrei sa fii inginer care construieste strazi, poduri, baraje, blocuri etc.
http://www.pub.ro/ro/educatie.html

| elena a răspuns:

O facultate tehnica.

| shnako a răspuns:

Ce fel de inginer? Ca poti fi inginer agricol sau poti fi inginer atomic. Depinde foarte mult de ce fel de inginer vrei sa fii. In liceu trebuie sa urmezi un profil real.

| marcelboss a răspuns:

Inginer de ce? inginer mecanic constructii