Întrebare recomandată | Vlad162 a întrebat:

vin si eu cu o intrebare pentru cei cunoscatori.
Ce este un extras de cont si ce anume contine acesta?
Stiu ca el contine toate platile si incasarile efectuate dar nu stiu alte detalii.
Spre exemplu daca extrag bani de la un bancomat,sau daca platesc cu cardul la un magazin, arata exact ora,locul de unde s-au extras sau unde s-a platit si suma platita? sau doar suma, fara locatie sau numele magazinului/bancii?
Multumesc pentru raspuns!

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pune suma platita, data si ora iar cine a tras banii nu stiu daca pune

suntserios
| suntserios a răspuns:

Extrasul de cont e fix ce ai zis tu, sumarul tuturor tranzactiilor din contul tau

daca extragi de la bancomat iti va spune si de la care, la magazine in general zice numele firmei nu si locatia desi sunt cazuri cand apare si locatia

| raluk27 a răspuns:

Extrasul de cont mentioneaza doar date tale si ale contului suma pe care o ai in acel cont, nu si tranzactiile.

| suntserios a răspuns (pentru raluk27):

Ba fix asta mentioneaza extrasul de cont, toate tranzactiile in mod detaliat.

| raluk27 a răspuns (pentru suntserios):

Exact acum am in fata un extras de cont, emis de Bancpost. Si nu mentioneaza decat suma aflata in sold. Crede-ma ca am vazut destule extrase de cont.

| suntserios a răspuns (pentru raluk27):

Nu te uiti la un extras de cont pentru ca... si citez chiar de pe site ul bancpost

"Extrasul de cont in format electronic este un serviciu util, care pe langa faptul ca te ajuta sa ai mai putine documente in format tiparit iti aduce la indemana, oriunde te-ai afla, INTREGUL ISTORIC AL TRANZACTIILOR TALE cu cardul, direct in casuta ta de e-mail"

https://bancpost.ro/Bancpost/Despre-Bancpost/Stiri-si-noutati? Bancpost-lanseaza-extrasul-de-cont-in-format-electronic-pentru-clientii-de-carduri-de-credit/430

Asta e si scopul extrasului de cont, ca altfel nu ar mai exista. In multe cazuri extrasul de cont e un document oficial prin care poti dovedi plati si incasari.

De altfel asta e si definita extrasului de cont.

"Extrasul de cont reprezintă înregistrarea tuturor tranzacţiilor procesate de bancă în cont în numele tău"

Uite si un extras de cont la intamplare gasit pe net sa vezi si tu cum arata.

https://www.flickr.com/photos/47184648@N02/4461868558

| raluk27 a răspuns (pentru suntserios):

Stiu foarte bine cum arata. Dar pe el nu o sa scrie niciodata ca titularul de cont a platit x lei prin pos-ul de la bershka sau ce tranzactii o mai fi facut. Imi pare rău ca nu exista posibilitatea de a incarca documente, ca ti-as fi aratat ca nu detaliază tranzactiile

| suntserios a răspuns (pentru raluk27):

Cumparare POS
Nr. card: xxxx xxxx xxxx xxxx
Terminal: MOL ROMANI DN 1, KM 1 RO BUCURESTI
Data: 22-10-2015

iti da, stai linistita. Uite un copy paste din extrasul meu de cont de luna trecuta. Am pus benzina la masina si hop ce sa vezi... apare pe extrasul de xont tranzactia la pos

| YoBuDy a răspuns:

Salut,

Document intocmit de banca ce ofera clientului detalii privind platile efectuate (valoarea sumelor virate, beneficiarii platilor, documente in baza carora s-a efectuat plata), sumele intrate in cont (provenienta, documentele justificative) si soldul la zi.

Toate operatiunile efectuate prin conturile curente la banci sunt inscrise in extrasul de cont, emis de fiecare banca, pentru fiecare cont in parte; el poate fi emis zilnic sau periodic (lunar, decadal sau saptamanal).

Succes,

| EdEddEddie a răspuns:

Extrasul de cont iti afiseaza soldul unui cont precum si toate tranzactiile (retrageri de numerar, depuneri, plati facute cu cardul, transferuri de bani) impreuna cu data, ora, numele comerciantului (la platile cu cardul), id-ul si, de obicei, adresa bancomatului sau a casieriei de unde s-au facut operatiuni. Daca primesti bani in cont, se vede numele deponentului sau al platitorului (in cazul unui transfer) si codul IBAN din care au fost transferati.