| marius101101 a întrebat:

Bunicul meu a avut un cec acum 50 de ani si avea bani pe el se mai pot scoate bani acum?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Oh, e și mai bine, dacă titularul trăiește! Dar înainte, du-te singur până la un CEC, și întreabă-i cu ce acte trebuie să se prezinte bunicul tău (cartea de identitate/buletinul, e sigur, nu trebuie să-i lipsească). Deși, cred că nici nu e nevoie de mai mult... Totuși, informează-te, o întrebare, nu te costă nimic, eventual, te scutește de alte drumuri.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca bunicul tau este decedat. Se pot scoate in baza unui certificat de mostenitor dar nu cred ca merita efortul acum, mai ales daca suma este mica.

| marius101101 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles dela el ca erau in jur de 100 lei ...nush valoarea banilor de atunci.

| Ioandelasal a răspuns (pentru marius101101):

Atunci in mod sigur nu merita efortul, ar putea fi doar cativa bani acum.

| express11 a răspuns:

Nu mai este valabil, oricum suma ar fi infima.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Du-te și ridică-ți banii, indiferent de sumă, important e că îți aparțin. Du-te la CEC-ul unde bunicul tău a depus banii, vei fi pus să faci o cerere scrisă, pentru extragere de numerar. De acolo, vei fi informat, și ce acte trebuie să prezinți. E păcat să renunți la o sumă, fie ea infimă, în favoarea statului, oricum el (ne) fură destul. big grin

| marius101101 explică (pentru floresdemayo):

Pai bunicul meu traieste el nu se poate duce cu buletinul?

| floresdemayo a răspuns (pentru marius101101):

Oh, e și mai bine, dacă titularul trăiește! Dar înainte, du-te singur până la un CEC, și întreabă-i cu ce acte trebuie să se prezinte bunicul tău (cartea de identitate/buletinul, e sigur, nu trebuie să-i lipsească). Deși, cred că nici nu e nevoie de mai mult... Totuși, informează-te, o întrebare, nu te costă nimic, eventual, te scutește de alte drumuri.

| Adminul000 a răspuns:

Nu poate

| Laurentizyu a răspuns:

Depinde ce suma are si ce fel de cec este.de ce nu te duci la un cec, banca ceva si intrebi? ei te vor lamuri imediat, oricum Slabe sanse sa mai iei ceva, dar mai bine intrebi, nu se stie niciodata!happy