| Farcas_Paul_1990 a întrebat:

CAT costa un kg aur la cumparare? Dar la vanzare?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pretul unui kg de aur e in jur de 165 000 ron

| Farcas_Paul_1990 explică (pentru suntserios):

Si am inteles ca se vinde cu foarte putin fata de cat ai dat pe el... 165lei/gram si 120 cred la vanzare sau nu stiu

| suntserios a răspuns (pentru Farcas_Paul_1990):

Bineinteles ca se vinde cu mult mai putin... doar nu crezi ca iese de o afacere din asta

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. Cursul oficial: http://curs-valutar.efin.ro/curs-xau-gramul-de-aur Si, atentie! Aurul nu se vinde la Kg. ci la gr.
Dar valoarea depinde si de cine-l vinde, cate carate are si cum este prelucrat. De exemplu un lingou are pretul aproape de cel al cursului dar un inel cu incrustatii poate fi cu mult mai scump.
Preturile (aur de 24 carate) variaza intre 140 si pana 145 lei pe gram cand ti-l cumpara o firma si 160-180 lei la prelucrari mai simple.

| D3I3 a răspuns:

1 kg se vinde sub formă de lingou și costă 143.424, 62 lei.

| NarcisIfrim a răspuns:

Un lingou de aur de 1 Kg, este vandut de bancă la preţul de 143.424, 62 lei.

| Garfield_Mario_2000 a răspuns:

Habar n-am

| Bosshaker21 a răspuns:

Costă 143.424, 62 lei.