| anonim_4396 a întrebat:

Ce afacere ai putea sa incepi la 18 ani, dar sa nu imi ocupe tot timpul, si sa progresezi destu de repede.
Imi place sa conduc oameni si sa ii coordonez, sa negociez si sa fac bani mai din nimic laughing
De cand ma stiu fac asta, cu prieteni sau la munca.
Ma gandesc sa incep o afacere cu iepuri de rasa, precum gri german, si alte rase.
Ca nu sunt greu de intretinut, si se pot vinde intre 2-400 lei, depinde.
Si mai tarziu cand nu o sa mai fiu prins cu scoala, sa extind afacerea si sa ii cresc pentru carne, unde 1 kg de carne poate ajunge 100 lei.

Vreau sa aflu si parerea altora, si eventual idei pentru o afacere de inceput profitabila, si nu prea costisitoare.

Cel mai bun raspuns, funda!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Inainte de a incepe "hobby-ul", informeaza-te direct, la potentialii clienti, care sunt conditiile de livrarare a materiei prime( documente, certificate, cantitati etc.)--- orice manager de restaurant iti poate furniza informatia. Daca nu ai un minim de informatie, nu se merita efortul si investitia( oricat de mica ar fi ).

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca tot te lauzi cu aceste calitati native," exerseaza-le" in cresterea iepurilor, dar numai ca hobby---ies cativa banuti de buzunar! Ca afacere, cresterea iepurilor nu are potential de dezvoltare, cel putin deocamdata( nu exista abatoare specializate, romanii nu au in specificul lor alimentar carnea de iepure ).

| Phini a răspuns (pentru alessia5158):

Nu ma laud.
Si nu vreau sa colaborez cu abatoare, nu e convenabil.
Dar as putea sa vorbesc cu anumite restaurante care au carnea de iepure in meniu, sa cumpere de la mine, dar asta mai tarziu, cand o sa am si ce vinde laughing
Momentan vreau doar sa ii cresc si sa ii vand ( vii ) incepand ca un hobby, dupa daca merge treaba, o sa ii cresc si pentru carne si pentru blana.

| Phini a răspuns (pentru alessia5158):

O sa ma ocup si de asta, merci de sfat.

| alessia5158 a răspuns (pentru Phini):

Succes!

| alessia5158 a răspuns (pentru Phini):

Inainte de a incepe "hobby-ul", informeaza-te direct, la potentialii clienti, care sunt conditiile de livrarare a materiei prime( documente, certificate, cantitati etc.)--- orice manager de restaurant iti poate furniza informatia. Daca nu ai un minim de informatie, nu se merita efortul si investitia( oricat de mica ar fi ).

Răspuns utilizator avertizat
| MarioTm a răspuns:

Te-ai putea axa pe agent de vanzari

| Phini a răspuns (pentru MarioTm):

Mda. nu-i genul meu.
Nu am avut sefi de 4 ani, si nici nu intentionez sa am!
App, scuze de greselile gramaticle, am postat intrebarea pe la 5 dimineata de pe telefon.