| OvyBluRay a întrebat:

Cine a mai comandat din china produse dupa net prin intermediul transportului prin EMS, am comandat o pereche de ghete am platit cat face plus transportul acum am o nelamurire mai trebuie sa mai platesc ceva cand o ajunge in tara stiu ca ajunge la oficiu postal de unde apartin? vreau sa ma lamureasca cineva daca este asa.

14 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Probabil, vei plati taxa vamala --- China nu este o tara membra UE. Coletul il primesti la un oficiu postal cu asistenta vamala.

| OvyBluRay explică (pentru alessia5158):

Mentionez ca am platit transportul teoretic ar trebuie sa includa tot taxa asta vamala

| alessia5158 a răspuns (pentru OvyBluRay):

Directia Generala a Vamilor --- citeste punctul 8 din "intrebari frecvente":http://www.customs.ro/ro/calatori/intrebari_frecvente.aspx

| OvyBluRay explică (pentru alessia5158):

Am citit dar din ce inteleg este ca nu trebuie sa depaseasa 150 de euro valoarea coletului altfel platesc acea taxa vamala dar acum este problema ca se refera la USA

| KodrutZ a răspuns (pentru OvyBluRay):

E veche aia cu 150. Ultima oara era ~20 EUR sau la latitudinea lucratorului vamal cu care ai de-a face. Sfat - du-te fix cu 10 minute inainte de incheierea programului. Numai chef sa iti taie tie chitanta nu au la ora aia...

| VyrusEleven a răspuns (pentru alessia5158):

China este o tara care se bucura de imunitate vamala. De aceea toate produsele de acolo sunt mult mai ieftine.

| alessia5158 a răspuns (pentru VyrusEleven):

Spui prostii si inventezi termeni ("imunitate judiciara vamala"?!)
Toate tarile UE aplica marfurilor provenite din tari terte Tariful vamal comun, completat de Tariful vamal integrat (TARIC). Acordul cu China(Agreement with China) se refera la cooperarea administrativa a autoritatilor vamale.

Iti sugerez sa citesti( de mai multe ori, daca nu pricepi!) din SURSA oficiala(http://www.customs.ro/ro/calatori/bunuri-expediate-prin-colete.aspx):
"B. Bunuri expediate către persoane particulare ca urmare a comenzilor făcute prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat.
În cazul în care primiţi un colet ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, eliberarea bunurilor se poate face cu scutire de la plata taxelor vamale numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 150 EURO.

În situaţia în care valoarea globală a bunurilor depăşeşte valoarea de 150 EURO eliberarea acestora se poate face numai cu achitarea taxelor vamale.

Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 10 EURO/trimitere.
ATENŢIE!
· Taxele vamale se datorează numai în situaţia în care mărfurile comandate de dvs. provin din afara Comunităţii Europene.
· Nu se acordă scutiri de la plata taxelor vamale, TVA şi accize pentru următoarele categorii de bunuri:
a) produse alcoolice;
b) parfumuri şi ape de toaletă;
c) tutun şi produse din tutun.
Taxele vamale aplicabile la punerea în liberă circulaţie a mărfurilor din State terţe Uniunii Europene în România sunt cele cuprinse în Tariful Vamal Comun de import al Uniunii Europene, adoptat prin Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 2658/87 privind Nomenclatura tarifară şi statistică şi Tariful Vamal Comun.
Valoarea în vamă la care se aplică taxele vamale este preţul efectiv plătit pentru achiziţionarea bunurilor, care rezultă din preţurile înscrise în facturi sau alte documente fiscale echivalente. "

| VyrusEleven a răspuns (pentru alessia5158):

Bine draga mea. Iti explic ca sa poti transmite informatia pe viitor, daca vei mai fi nevoita. Tot ce ai postat mai sus este pur contextual si irelevant. In primul rand nu inventez termeni. Vezi aici
http://lege5.ro/......5121950-/4
sau vezi aici
http://conventions.coe.int/Treaty/EN/Treaties/PDF/Moldovan/002-Moldovan.pdf ce inseamna de fapt termenul si cand este utilizat (in jargon)
Aici ai daca in caz nu stii ce inseamna cuvantul jargon>>
http://ro.wikipedia.org/wiki/Jargon
Asa... si acum iti postez un paragraf de pe site-ul Directiei Generale a Vamilor: "
ATENŢIE!
Taxa vamală nu se aplică bunurilor:
- pentru care persoana interesată solicită aplicarea taxelor vamale care le sunt proprii în Tariful Vamal Comun de Import al Uniunii Europene;
- pentru care în Tariful Vamal Comun de Import al Uniunii Europene figurează menţiunea "scutire";
- pentru produsele din tutun, băuturi alcoolice şi parfumuri atunci când acestea depăşesc cantităţile prevăzute pentru a fi admise cu scutire de la plata taxelor vamale."

Vezi tu draga mea, pentru aproape toate produsele care se importa din China, si ajung in Uniunea Europeana, taxa este nula deoarece comertul cu China (din motive politice pe care nu le-ai intelege oricum) este pur si simplu scutit de TAXE. Pentru o lectura mai aprofundata acceseaza acest link>>
http://www.customs.ro/ro/calatori/bunuri-expediate-prin-colete.aspx
sau acesta
http://www.customs.ro/ro/calatori/bunuri-expediate-prin-colete.aspx
Sper ca te-am lamurit si totodata sper ca pe viitor sa te informezi mai bine atunci cand urmeaza sa dai un raspuns. Iti multumesc pentru atentia ta si sper sa ma contactezi daca ai vreo nedumerire ((ai link aici daca nu stii ce inseamna :) (http://dexonline.ro/definitie/nedumerire )). Iti doresc o zi perfecta si fie ca intelectul tau sa se dezvolte inzecit cu fiecare zi ce trece...

| alessia5158 a răspuns:

Ti-am dat un exemplu care contrazice sustinerea ta cum ca, costul transportului ar contine si acea taxa vamala. Sper ca te-ai convins! Oricum coletul va sosi la un oficiu pustal cu asistenta vamala --- vamesii de acolo iti vor spune daca trebuie sau nu sa platesti acea taxa.

| VyrusEleven a răspuns (pentru alessia5158):

SERIOS?!?!?! Oficiu postal cu asistenta vamala? Traim in Romania dar ma indoiesc ca birocratia sa fii ajuns asa cote astronomice. Nu cred ca pentru a ridica o pereche de ghete, trebuie sa fii obligat sa mergi te miri pe unde (exista doar cateva oficii cu asistenta vamala in tara, 20 si ceva). Ce ar fi daca toata lumea care comanda un bibelou sau te miri ce, sa trebuiasca sa se deplaseze si sa paralizeze fluiditatea serviciului oferit. Te sfatuiesc ca data viitoare sa te rezumi sa raspunzi doar la intrebari, pentru care competenta si capacitatea ta intelectuala sunt suficiente. Sfatul meu, este, ca pentru a evita ca raspunsul/raspunsurile tale de pe aceasta pagina sa fie etichetate drept: "eronat/nefolositor" sa le stergi pur si simplu. Iti multumesc pentru ca ti-ai facut rabdare sa citesti modestul meu raspuns, care irefutabil are greseli de ortografie sau de sintaxa, si sa-mi accepti scuzele pe care le prezint, daca in caz, judecand prin absurd, ti-am lezat in vreun fel inteligenta, autostima sau orgoliul. Iti doresc o zi perfecta happy

| VyrusEleven a răspuns:

Nu mai trebuie sa platesti nimic, daca ai achitat deja transportul. Grija mare totusi de pe ce site-uri comanzi ca este posibil sa fie fraude sau sa nu fie sigure si cineva se va alege cu toate detaliile tale bancare si va fi de rau. Sper ca raspunsul meu sa te fi ajutat. Bafta

| OvyBluRay explică (pentru VyrusEleven):

Vorbesti din propria experienta? ai comandat si tu ceva din china si a venit prin EMS?

| VyrusEleven a răspuns (pentru OvyBluRay):

Da. China se bucura de imunitate judiciara vamala. Asta inseamna ca nu se platesc taxe vamale, impozite pe venit, etc. Alessia confunda marfa cu ambalajul. Asta este unul dintre motivele pentru care lucrurile chinezesti sunt asa de comune si de ieftine.

| VyrusEleven a răspuns:

Ai proimit coletul? A mai trebuit sa platesti taxa vamala? Te rugam da-ne detalii ca sa lamurim situatia. Multumesc