| osutadelei a întrebat:

Daca as vrea sa fac un imprumut de bani si as garanta cu casa...as face un imprumut de x bani dar pe contractul de casa sunt trecute doua persoane inclus eu, ar fi posibil?

Răspuns Câştigător
| jon987654321 a răspuns:

Da,daca esti imputernicit poti.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti garanta de unul singur, daca casa are 2 proprietari.
Ipoteca pe casa, care se face la un notar public, trebuie semnata de ambii proprietari sau celalalt proprietar sa-ti dea o procura speciala in acest sens.

| Felys a răspuns:

Ai nevoie si de acceptul celorlalti proprietari, nu poti gira doar tu pe un bun comun

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

N-ai cum sa garantezi cu bunul altora fara acordul lor.

| osutadelei explică:

Chiar daca as face un imprumut de o suma mica cam de 5000€?

| Mihaelablabla a răspuns (pentru osutadelei):

Bineinteles, doar este o locuinta la "comun".