| RazzyFUnik a întrebat:

Daca v-ati deschide o afacere de unde ati face rost de bani? vorbind de o suma de 10-15.000€ minim

11 răspunsuri:
| UbexFlo a răspuns:

Pai mi-as cauta niste sponsorihappy

| RazzyFUnik explică (pentru UbexFlo):

Cum i-ai gasi? De unde ai incepe cautarea? detaliaza tongue

| UbexFlo a răspuns (pentru RazzyFUnik):

Pai nu stiu.ti-ar trebui niste acte si in primul rand trebuie sa dezvolti planul de afaceri.Nu stiu exact cum sa-ti explic ca am cam lipsit de la orele de Educatie Anteprenoriala.
Trebuie sa iti faci un portofoliu de afaceri cu care sa-l convingi pe sponsorul respectiv sa afacerea ta va avea succes.
Sponsorii de obicei sunt acei oameni/firme care au un succes enorm.
Cred ca trebuie sa le trimiti o cerere impreuna cu planul tau de afaceri, O "chestie"cu care sa convingi ca afacerea ta va functiona pe o perioada lunga de timp si ca va avea succes si apoi.Nu trebuie decat sa astepti.
Sponsori:de exemplu Mall-ul din orasul tau, un magazin mare, firma de constructii, etc.

| RazzyFUnik explică (pentru UbexFlo):

Sa stii ca nu e o idee buna sa le trimit planul ca iti vor spune nu si il vor aplica ei laughing nu uita unde traim...

| UbexFlo a răspuns (pentru RazzyFUnik):

Ma rog, nu chiar planul.Inainte de asta cred ca trebuie sa bagi actele de initiere pe la primarie si sponsorilor sa le trimiti ceva sa-si faca o idee despre ce e vorba ca sa stie daca te sponsorizeaza sau nu pentru ca se gandesc si ei ca daca te sponsorizeaza, tu incepi, nu-ti merge, ei raman in gaura cu bani dati degeaba.Intelegi?

| RazzyFUnik explică (pentru UbexFlo):

Sa ocolim primariile si institutiile statului ca acolo mori pana rezolvi ceva big grin vad ca ai talent de ce nu incerci o afacere? dar nu in ro big grin

| UbexFlo a răspuns (pentru RazzyFUnik):

Ma gandeam dar nu sunt sigura pe mine.Adica sunt destul sigura pe mine pentru ca ceea ce vreau sa fac o sa mearga foarte bine si se castiga de la 1000 de euro la 6000 euro pe luna ca salariat.Ca patron, bineinteles ca se castiga mult mai mult dar inca mai am nevoie de scoala.Am doar 16 ani.Bine, nu mi-e de varsta, atat timp cat nu ai capu plin cu tarate ajungi undeva, insa mai am de invatat anumite lucruri pe care nu o sa le pot invata la scoala la profilul la care sunt.M-am gandit sa ma transfer la un profil pe tema mea si cand incep sa inteleg lucrurile, baza afacerilor ma refer, sa incep sa ma integrez in lumea asta a banilor.

Si da.O sa merg afara ca in tara o sa mearga prost, romanii sunt zgarciti. Dupa ce incep si vad ca merge treaba, ma pot dezvolta pe plan international, eventual cu vreun sediu si prin tara ca nu strica niste bani in plus.tongue

| Hari a răspuns:

Daca intr-adevar vrei sa faci bani nu trebuie sa pleci, fii investitor sau actionar si ai sa vezi ca o sa castigi mai bine ca in afara, daca te intereseaza poti gasi o afacere serioasa aici: www.3afaceri.wordpress.com mult succes

| AxelBv a răspuns:

Credit la banca. 15000 euro nu e o suma asa de mare

| RazzyFUnik explică (pentru AxelBv):

Da dar cat dai inapoi... regreti ca ai facut credit si in plus dureaza trebuie sa aduci garantii si daca esti la inceput de drum nu ai de unde... e complicat

| QriLee a răspuns:

Credit bancar, sponsori,