| LiviuAlinRaul51584 a întrebat:

Îmi poate spune cineva ce salariu are un profesor de scoală gimnazială si de liceu?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

și poate "sări" până la 5-6 mii

| ViruseZ a răspuns:

Nu are importanta unde predai, la gimnaziu sau liceu, salariul e acelasi. Daca ai studii de licenta de 3 ani + masterat te incadrezi la studii superioare si primesti 1782 lei/ luna.
Daca ai doar studii de licenta de 3 ani te incadrezi la Studii superioare de scurta durata si primesti 1678 lei/ luna. In acest caz poti preda doar la gimnaziu.
Salariul poate creste cu 10% daca ai dirigentie. Dar debutantii nu pot fi diriginti ( asta doar in teorie pentru ca practic in invatamântul românesc totul e posibil... ). Și sa nu uit : daca predai in zone izolate primesti acel spor de izolare stabilit la nivel de ISJ pentru fiecare localitate in parte.