| Tsunade99 a întrebat:

Imi explica si mie cineva cum sta treaba cu seful clasei? Adica ce face seful clasei si cum poate ajunge o prietena de-a mea sefa clasei?

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să fie cea mai bună la învățătură!
Pa, pa.

| Artemisia a răspuns:

Si eu sunt seful clasei, dar mare lucru nu fac.
Adun banii cand avem ceva de cumparat pentru clasa, in rest nu fac nimic thinking
In mod normal, un sel al clasei trebuie sa aiba grija de colegi, gen sa nu ii lase sa stea pe hol dupa ce s-a sunat de intrare, sau sa se asigure ca sunt toti prezenti la o activitate sau ceva de genu.

| Siracuzia a răspuns:

Buna! La inceputul clasei a 5-a sau la unele scoli la inceputul oricarui an(clasele 5-8 de obicei) se supune la vot sau pur si simplu alege dirigintele/diriginta un elev care va fi seful clasei:se va ocupa de disciplina si va raspunde de clasa,de disciplina clasei, va intocmi tabele semestriale pentru notele la purtare, va tine cheile clasei etc.De obicei sef al clasei devine elevul cel mai silitor si disciplinat al unei clase.Pai ajunge daca o roaga pe diriginta/il roaga pe diriginta sa o puna, desi nu cred, daca a ales deja pe altcineva. Funda?

| kurinkita a răspuns:

De obicei, seful clasei e persoana cu cea mai multa experienta in parat, pupat in fund si linsaturi interbucale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Seful clasei este intermediarul dintre elevi si diriginte. Ii spune dirigintelui ce fac elevii, ce au nevoie, etc. El/Ea strange banii de la elevi cand e de cumparat ceva, o culegere, festivitati, etc. Poate sa ajunga seful/sefa clasei daca isi face temele, e cuminte, nu are absente... preactic e cel mai cinstit din clasa sau cel/cea mai bun/buna la invatatura big grin

Răspuns utilizator avertizat
| AdytzTheWolf a răspuns:

Pai sefu clasei, e sefu, adica el se asigura ca toata lumea e la locul lui cand profu nu e in clasa, se asigura ca clasa face liniste si nu fac prostii, daca clasa e galacioasa si profu nu e in clasa, cand vine domnul director sau doamna director in clasa sefu clasei e ala care o intrat cel mai rau un belea deoarece nu si-a tinut colegi in frau, asta inseamna sa fii sefu clasei

| victor_2113 a răspuns:

Seful clasei trebuie sa isi piarda o pauza pentru sedinte, trebuie sa faca liniste si sa aiba grija sa nu se intample incidente in clasa si sa transmita colegilor ce s-a intamplat la sedinta.(asa e la mine in clasa)
Si daca ai multi prieteni in clasa, te vor vota si vei castigahappy

| patris a răspuns:

Seful clasei are multe responsabilitati. De exemplu trebuie sa stranga bani in cazul in care casierul clasei nu e la scoala, trebuie sa stranga adeverinte sau alte fise. Trebuie sa fie o pesoana responsabila si sa se implice. Seful clasei se alege prin vot.