| Blueeyy a întrebat:

Salut, am auzit de la o prietena de familie ca s-a schimbat impozitul pe venit (oarecum).

Eu stiam ca platesti 10% impozit daca salariul tau anual nu depaseste 12 x salariul lunar brut minim pe economie.

Acum, am auzit de la ea ca cica s-a dat o lege/ordonanta in vara asta si ca platesti 10% daca salariul nu depaseste 60.000 RON.

Este adevarat?
PS: Sunt freelancer si ma intereseaza foarte mult din moment ce salariul meu lunar este undeva intre 1000-1500 euro si as putea face in asa fel incat sa nu imi scot toti banii deodata ci sa ii scot in limita in care pot sa platesc doar 10% impozit.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1500 euro luna insemand un venit anual de 86.400 lei
Uite aici un calculator de taxe, doar pune suma totala anuala si vezi taxele care sunt la 86.400:
https://ro.talent.com/tax-calculator? salary

https://home.kpmg/......-2022.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mama ce ai amestecat lucrurile.

Prima data sa facem diferenta intre salariu si venitul indepedent.

Salariu are taxe fixe indiferent da suma lui si anume 10% impozit, 10% cass, 25% cas

venitul independent se poate fiscaliza sub mai multe forme, PFA la norma, PFA la venit real, SRL.

In functie de care din ele esti se aplica diverse plafoane de taxare.

Deci, ca sa ti re raspunda la intrebare trebuie sa ne spui sub ce forma incasezi banii.

PS. Cotele de impozitare se modifica doar pe dividente si profitul din SRL. in rest ramane 10%

| Blueeyy explică (pentru suntserios):

Ah, scuze.
Totul este sub forma de venit independent.
Eu sunt platit in moneda virtuala a platformei iar apoi printr-un program numit Developer Exchange, pot sa convertesc acea moneda in bani reali. (nu este crypto)

| suntserios a răspuns (pentru Blueeyy):

Nu este important cum ajung banii la tine, ci sub ce forma juridica ii incasezi. PFA? cu norma, venit real, SRL, II?

| Blueeyy explică (pentru suntserios):

Nu ii incasez sub forma de PFA sau SRL.
Nu prea stiu ce sa raspund. Ii incasez ca si persoana fizica.
Acum un an am crezut ca imi trebuie PFA ca sa pot scoate lunar banii insa am fost la ANAF si mi-au zis ca nu este necesar.
In Mai anul asta am fost la anaf si am completat declaratia unica si am platit impozitul. Scuza-ma pentru raspunsurile incomplete dar nu prea ma pricep cand vine vorba de fiscalitate

| suntserios a răspuns (pentru Blueeyy):

Ideea e in felul urmator.

Tu scoti niste bani dintr-o aplicatie. Asta nu e salar. Pe de alta parte nu esti nici freelancer ca nu oferi servicii pe baza de contract. E ca ai cum ai face trading cu crypto sau pe bursa. Caz in care iti poti declara veniturile ca si persoana fizica.

In cazul asta ai 10% impozitul pe suma declarat.
Daca suma incasata depaseste 12 salarii minime intr-un an trebuie sa platesti cas si cass raportat la salariu minim.
Incepand din 2023 daca suma incasata depaseste 24 salarii minime intr-un an trebuie sa platesti cas si cass raportat la dublul salariului minim.

Daca tu oferi servicii constante catre o companie, indiferent cum te platesti si exista un contract trebuie neaparat sa ai PFA sau SRL altfel este ilegal sa oferi acele servicii.

Nu pot sa iti spun daca tu lucrezi pe baza unui contract sau nu cu acea platforma sau care e statutul tau ca sa iti spun daca incasezi sau nu ilegal banii